Reklama

Polska

"My, Polacy i Ukraińcy, jesteśmy braćmi"

episkopat.news

Chcą nas skłócić, ale Polacy i Ukraińcy powinni iść drogą przebaczenia - powiedział zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego (UKGK) abp Światosław Szewczuk w słowie do abp. Stanisława Gądeckiego – gościa ogólnokrajowej pielgrzymki grekokatolików do sanktuarium maryjnego w Zarwanicy na Podolu. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zaznaczył, że spotkanie jest wielkim umocnieniem wiary "a my, Polacy i Ukraińcy, jesteśmy braćmi". Pielgrzymka odbyła się w dniach 16-17 lipca z udziałem ok. 140 tys. wiernych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Tysiące ludzi dziękują Ci, Ekscelencjo i biskupom z Polscy za braterstwo i pojednanie” – powiedział po polsku arcybiskup większy kijowsko-halicki zwracając się do abp Gądeckiego. Podkreślił, że obecność w tym miejscu metropolity poznańskiego jest proroczym znakiem, iż Kościoły: katolicki w Polsce i greckokatolicki na Ukrainie chcą wspólnie prowadzić nasze narody drogą pojednania, bo to jest droga, którą powinni podążać chrześcijanie Europy w trzecim tysiącleciu.

"Chcą nas skłócić, rozjątrzyć rany przeszłości, ale my chcemy iść razem drogą, wskazaną nam przez św. Jana Pawła II, który wezwał Ukraińców i Polaków do określenia swej pamięci historycznej i do zaleczenia ran przeszłości przez wzajemne przebaczenie" - mówił abp Szewczuk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwierzchnik UKGK zaznaczył następnie, że grekokatolicy ukraińscy modlą się w sposób szczególny za Sejm polski w tym tygodniu, aby politycy "przez jakieś niewłaściwe sformułowania" nie zniszczyli sprawy pojednania polsko-ukraińskiego, które nasze Kościoły tworzą wspólnie już przez wieki i idą razem naprzód.

Abp Gądecki zaznaczył, że pielgrzymka do Zarwanicy, która jak co roku zgromadziła tłumy wiernych, jest nie tylko ruchem ku jakiemuś miejscu, ale jest drogą w głąb serca. To pielgrzymka do serca historii, która dla wielu wierzących była bardzo trudna.

Przewodniczący Episkopatu zauważył, że historia stanowi dla narodu jego wielkie dobro, na tyle na ile pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość i pozwala wybadywać z samej siebie dobro. Z historii naszych narodów można by wydobywać wiele tytułów do kłótni – powiedział, ale to nie ma sensu, ponieważ nowe pokolenia nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za przeszłość. "Trzeba budować przyszłość na prawdziwe i na dobru oraz wydobywać z historii to, co służy dobru przyszłemu" - zaznaczył. – Patrząc w takiej perspektywie w naszą teraźniejszość i przyszłość chciałem zapewnić wszystkich Ukraińców, o tym że Polska modli się za Ukrainę – mówił przewodniczący episkopatu. Metropolita poznański przypomniał, że zawsze trzeba pamiętać o przesłaniu Pisma Świętego, że zwycięstwo nie zależy od liczby wojska, ale zależy od pomocy, która przychodzi z góry. – Dlatego zachowujemy nadzieję, że naród ukraiński będzie cieszył się wolnością i pokojem

Reklama

Na zakończenie przewodniczący powiedział: "Liczymy na obecność młodzieży ukraińskiej na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie razem z Ojcem Świętym. Komitet organizacyjny myśląc o młodzieży z całego świata, która przybędzie do Krakowa przede wszystkim liczy na młodzież ze Wschodu. To wy macie najbliżej do nas a my do was".

W sobotni wieczór abp Gądecki wziął udział w procesji światła, w której uczestniczyły tłumy wiernych. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ze swej strony pozdrowił wszystkich pielgrzymów z abp. Światosławem Szewczukiem na czele. „Dzisiejsze spotkanie, tak wzruszające i tak wspaniałe, jest dla mnie wielkim umocnieniem wiary. My, Polacy i Ukraińcy, jesteśmy braćmi” – powiedział arcybiskup.

Przewodniczący KEP zaznaczył, że jest to przede wszystkim „braterstwo tej samej wiary, którą przyjęliśmy w podobnym czasie: my obchodziliśmy w tym roku 1050 rocznicę Chrztu Polski, wy niedawno 1025 lat”. I jest to braterstwo, „które odnosi się nie tylko do przeszłości, ale dotyczy przede wszystkim teraźniejszości i przyszłości” – dodał.

Arcybiskup przypomniał, że „dzisiaj w Polsce możemy gościć i jesteśmy z tego dumni, około miliona Ukraińców, którzy przybyli do nas w poszukiwaniu pracy i – jak słyszę od przedsiębiorców – gdyby ich nie było, wiele przedsiębiorstw by upadło”.

Abp Gądecki zwrócił uwagę, że w Poznaniu – stolicy jego archidiecezji – znajduje się również cerkiew unicka i dodał, że budzi to radość, iż setki ludzi przychodzą do niej i mogą tam sprawować swoją liturgię. „Chcielibyśmy, żeby było ich więcej i w całej Polsce wielkie rzesze Ukraińców powinny odnaleźć drogę do cerkwi” – powiedział abp Gądecki.

Reklama

Na zakończenie liturgii odczytano komunikat Prezydium Konferencji Episkopatu Polski do wszystkich Polaków w sprawie stosunków polsko-ukraińskich.

W uroczystościach w Zarwanicy Kościół łaciński na Ukrainie reprezentował biskup kamienieckopodolski Leon Dubrawski, co – zdaniem abp. Szewczuka – świadczy o tym, że katolicy różnych tradycji na Ukrainie stanowią jedno ciało, są braćmi i siostrami w Krzyżu. Zwierzchnik UKGK poprosił go o przekazanie wyrazów solidarności katolikom łacińskim, którzy w tym samym czasie odbyli ogólnokrajową pielgrzymkę do swego sanktuarium w Berdyczowie. Dodał, że katolicy różnych tradycji w tym samym czasie w różnych miejscach kraju jednocześnie wzywają Miłosierdzia Bożego dla Ukrainy.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-18 12:47

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polscy grekokatolicy solidarni ze stanowiskiem abp. S. Szewczuka

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Opium dla europosłanki

2024-06-22 10:25

Archiwum TK Niedziela

Był rok 2006, może 2007. Byłem z delegacją SEDE, czyli Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony Parlamentu Europejskiego w Bośni i Hercegowinie. Naszym mikrobusem dojeżdżaliśmy właśnie ze stolicy czyli Sarajewa do Mostaru. O ile to pierwsze miasto jest w zasadzie niemal całkowicie zamieszkane przez muzułmanów, o tyle w Mostarze katolików – Chorwatów jest nawet trochę więcej niż wyznawców islamu – Bośniaków.

Więcej ...

Miejsce spotkania i refleksji polskiego środowiska ruchu hospicyjnego

2024-06-22 14:14
Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

archiwum organizatorów

Rektor Uniwersytetu wręczył prezes Towarzystwa Przyjaciół Chorych Hospicjum św. Łazarza dr Jolancie Stokłosie „Złoty Medal Zasługi dla UPJPII”

– Ruch hospicyjny, który powstał w Polsce w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku, stara się nie tylko nieść profesjonalną pomoc medyczną chorym, głównie na choroby nowotworowe w ostatnim okresie ich życia, ale także otaczać ich opieką duchową – przypomniała dr Jolanta Stokłosa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Wiara

Czas w końcu oddać się w ręce Jezusa, aby mógł się...

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Kościół

Największa flaga Najświętszego Serca Jezusa zawisła w...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Święci i błogosławieni

Oczyma duszy widziała miejsca znane z Biblii. Św....

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny

Kultura

Krzysztof Zanussi obchodzi dziś 85. urodziny