Reklama

Niedziela Częstochowska

Siemkowice: uroczystości ku czci Matki Bożej z góry Karmel

Ks. Stanisław Kochel

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Dzisiaj wchodzimy do szkoły Maryi, która prowadzi nas do Jezusa” - mówił w homilii ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika atolickiego „Niedziela”, który wieczorem 16 lipca przewodniczył Mszy św. odpustowej w parafii pw. św. Marcina w Siemkowicach z racji uroczystości ku czci Matki Bożej z góry Karmel.

„Przeżywając naszą dzisiejszą uroczystość, chcemy dziękować Bogu za dar wiary. Prośmy o Maryję o wsparcie dla nas samych, dla naszej parafii i naszych rodzin. Naśladujmy Jej cnoty, bo Maryja prowadzi nas do Jezusa” - mówił na początku Mszy św. ks. Paweł Hadaś, proboszcz parafii w Siemkowicach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Na Mszy św. zgromadzili się m.in. kapłani z dekanatu, wierni z parafii. Mszę św. ubogaciła swoją grą Orkiestra z Siemkowic pod kierunkiem Stanisława Rysia.

W homilii ks. Mariusz Frukacz nawiązał do postaci proroka Eliasza. – Dzisiaj w duchu wiary wchodzimy na górę Karmel, gdzie prorok Eliasz bronił wiary w jednego Boga. My także żyjemy w czasach, w których jak prorok Eliasz, musimy bronić wiary w Boga – mówił ks. Frukacz.

„Wyznając Credo wypowiadamy naszą wiarę nie tylko w artykuły wiary w nim zawarte, ale przede wszystkim wypowiadamy naszą wiarę w Osobę Boga. Wiara to moje osobiste i głębokie zjednoczenie z Osobą Boga” – kontynuował ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” wskazał na przykład św. Jana Pawła II jako „człowieka odważnej i głębokiej wiary” – Św. Jan Paweł II, który nosił ponad pięćdziesiąt lat szkaplerz karmelitański był człowiekiem zawierzenia, człowiekiem „Totus tuus”. Uczył nas jak być ludźmi wiary, jak nieść cierpiącym lub samotnym i potrzebującym naszej pomocy nadzieję”.

Ks. Frukacz przypomniał przywileje związane z noszeniem szkaplerza, a mianowicie to, że szkaplerz gwarantuje szczególną opiekę Najświętszej Maryi Panny w trudnych sytuacjach i niebezpieczeństwach doczesnego i szczęśliwą śmierć i zachowanie od wiecznego potępienia oraz przywilej sobotni wyrażający wiarę, że Matka Jezusa szybko, bo już w pierwszą sobotę po śmierci, uwalnia z czyśćca tych, którzy za życia praktykowali nabożeństwo szkaplerzne.

Reklama

„Widomym znakiem realizacji przywilejów szkaplerza było odchodzenie Jana Pawła II do Domu Ojca, w pierwszą sobotę miesiąca, po Apelu Jasnogórskim i na zakończenie modlitwy różańcowej, którą w tamtych trudnych chwilach Polacy odmawiali na Jasnej Górze” - mówił ks. Frukacz.

Redaktor „Niedzieli” pytał, co nam, ludziom dwudziestego pierwszego wieku, ludziom, którzy zachwycają się zdobyczami techniki, technologii, także w świecie cyfrowym, mówi dzisiaj Maryja? – Maryja wskazuje nam drogę do świętości, która wiedzie poprzez pokorne życie, codzienny pacierz, poprzez rodzinne uczestnictwo w niedzielnej Mszy św. – mówił redaktor „Niedzieli” i dodał: „Idąc z Maryją przez życie, mamy w Niej szczególną obronę i opiekę. Czujemy, że nie jesteśmy sami w trudnych chwilach”.

Ks. Frukacz przypomniał także słowa św. Jana Pawła II wypowiedziane podczas poświęcenia nowego budynku Seminarium Duchownego w Częstochowie, 15 sierpnia 1991 r.: „Z całym radykalizmem właściwym postawie Maryi stojącej pod krzyżem winni oni głosić ewangelię Jej Syna i świadczyć o niej życiem, wielkodusznie, bez najmniejszego kompromisu z duchem tego świata, czy też jakiegoś lęku” – mówił wówczas Jan Paweł II.

„Szkaplerz oznacza, że moje życie powierzam Jezusowi przez Maryję. Dla wielu z nas szkaplerz jest znakiem zawierzenia i macierzyńskiej obecności Maryi. Szczególnie kiedy jest nam trudno, doświadczamy cierpienia, wówczas szkaplerz przypomina nam o tym, że Maryja jest naszą Matką” - podsumował Kaznodzieja.

Uroczystości zakończyły się wystawieniem Najświętszego Sakramentu i procesją wokół świątyni. Na przełomie XII i XIII wieku na zboczach góry Karmel w Palestynie powstała wspólnota pustelników, którzy na znak szczególnej więzi z Matką Bożą nazwali siebie Braćmi Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. Po klęsce krzyżowców w 1291 r. klasztor karmelitański na Karmelu został zburzony, a wielu zakonników zginęło jako męczennicy za wiarę. Reszta powróciła do Europy, gdzie istnienie Zakonu w pewnej chwili zostało zagrożone. W tym okresie generał karmelitów Szymon Stock miał objawienie. 16 lipca 1251 r. Matka Boża wręczyła mu szkaplerz i zapewniła, że każdy, kto będzie go nosił, będzie pod Jej szczególną opieką, zostanę mu też skrócony okres przebywania w czyśćcu - zostanie z niego uwolniony w pierwszą sobotę po śmierci. Stolica Apostolska zaliczyła Szkaplerz do sakramentaliów. Potwierdziła przywileje Szkaplerza i prawdziwość obietnic Maryi. Nabożeństwo szkaplerzne rozprzestrzeniło się po całym chrześcijańskim świecie stając się symbolem Maryjnego charakteru zakonu karmelitańskiego.

Pierwsza wzmianka na temat parafii w Siemkowicach pochodzi z 1382 r., choć nie zweryfikowane źródła mówią o jej istnieniu już w XII stuleciu. Obecny kościół murowany został zbudowany staraniem ks. Justyna Gryglewskiego w 1879 r. w miejscu dawnego. Został on uroczyście poświęcony (konsekrowany) 22 maja 1880 r. przez bp. Wincentego Chościak-Popiela.

Podziel się:

Oceń:

2016-07-17 10:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Czwarty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego

Czwarty dzień Wielkiego Odpustu Tuchowskiego przywitał nas słoneczną, choć nieco chłodną aurą. O godzinie 5:30 rozległ się dźwięk tuchowskich dzwonów i kurantów, zapraszających pielgrzymów okolicznych wiosek i miast do przybycia na święte Lipowe Wzgórze. Rozpoczęliśmy dzień pod hasłem Maryja uczy nas cierpliwości w wychowywaniu.

Więcej ...

Sejmowe głosowanie za aborcją do 9. miesiąca ciąży

2024-07-07 16:25

Kancelaria Sejmu

W tym tygodniu w sejmie do drugiego czytania trafi forsowany przez lewicę projekt ustawy nowelizacji kodeksu karnego. Postulowane zmiany to możliwość zabicia dziecka nawet w dziewiątym miesiącu ciąży, a także wykreślenie z kodeksu karania lekarzy nawet wtedy, gdy kobieta nie przeżyje aborcji.

Więcej ...

Moc atrakcji na Festiwalu Biegowym. Wydarzenie zbliża się wielkimi krokami

2024-07-08 15:07

Dominika Rakszewska, Tomasz Szwajkowski, Zwiedzanie Przez Bieganie/ Festiwal Biegowy

Rośnie liczba zawodników zarejestrowanych na Festiwal Biegowy. Piętnasta edycja wydarzenia znów dostarczy pozytywnych emocji. Zabawa w Piwnicznej będzie fantastyczna, na Nakle znów całymi rodzinami spotkamy się w wielkim Miasteczku Biegowym, gdzie będzie się odbywał Festiwal Lachów i Górali oraz Festiwal Smaków. O atrakcje zadbają również liczni partnerzy Festiwalu. Nikogo nie może tu więc zabraknąć.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Panie, przymnóż nam wiary

Wiara

Panie, przymnóż nam wiary

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Wiadomości

Zmarł Tadeusz Woźniak, niezapomniany wykonawca piosenki...

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył

Kościół

Warszawa: Ksiądz z Osiedla otworzył "Cyrk Motyli" -...

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Łzy na obrazie Matki Bożej.

Niedziela Lubelska

Łzy na obrazie Matki Bożej. "Cud lubelski"

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...

Wiara

Londyn: apel o „nienakładanie” nowych ograniczeń Mszy...