Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: uroczyste obchody ku czci św. Wojciecha

Marian Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„W znaku krzyża wypowiada się polska wierząca dusza” - mówił w homilii ks. prał. Stanisław Gębka, misjonarz miłosierdzia, który 23 kwietnia w uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski przewodniczył Mszy św. w kościele pw. św. Wojciecha w Częstochowie.

Msza św. była również dziękczynieniem za 1050 lat Chrztu Polski. We Mszy św. uczestniczyli i koncelebrowali licznie zgromadzeni kapłani. Obecne były siostry zakonne i rzesza wiernych. Na Mszy św. modlono się również za ks. inf. Józefa Słomiana budowniczego kościoła i wieloletniego proboszcza częstochowskiej parafii św. Wojciecha, w ostatnich latach cierpiącego z powodu choroby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wyśpiewujemy dzisiaj „Te Deum” za dar św. Wojciecha i za jubileusz 1050 rocznicy Chrztu Polski i za nasz sakrament chrztu i włączenie do Świętej Rodziny Bożej, do Kościoła” - mówił na początku Mszy św. ks. prał. Stanisław Iłczyk, proboszcz parafii św. Wojciecha w Częstochowie.

Zobacz zdjęcia: Ku czci św. Wojciecha

„Modlimy się dzisiaj za Ojczyznę, o powołania kapłańskie i zakonne, aby z ziarna męczeństwa św. Wojciecha wyrosły nowe pokolenia Polaków i pasterzy wiernych Bogu, Krzyżowi, Ewangelii i Kościołowi Świętemu” - kontynuował ks. Iłczyk.

W homilii ks. prał. Stanisław Gębka, nawiązując do słów Ewangelii o ziarnie rzuconym w ziemię, podkreślił, że „trzeba siać nie tylko ziarno to materialne, ale także Boże ziarno” - Pierwszym ziarnem rzuconym na ziemię był Jezus Chrystus. Potem Chrystus rzucił ziarno Kościoła. W dzisiejszych czasach i przez wieki Kościół rzuca ziarno Boże w serca ludzkie - podkreślił ks. Gębka.

„1050 lat temu ziarno wiary i Kościoła zostało rzucone na polską ziemię. Od 966 r. postawiono krzyże i chrześcijańskie świątynie. Naród i Kościół też musi obumrzeć. Przypomina nam o tym męczeńska śmierć św. Wojciecha w 997 r., pięciu Braci Męczenników - pierwszych męczenników Polski w 1003 r. i śmierć męczeńska św. Stanisława biskupa w 1079 r.” - kontynuował ks. Gębka.

Reklama

Misjonarz miłosierdzia przypomniał, że „Kościół też w naszych czasach obumiera jak ziarno, bo co 5 min. na świecie ginie chrześcijanin. To cena krwi za obojętność religijną Europy”.

Kaznodzieja podkreślił, że „w znaku krzyża wypowiada się polska wierząca dusza” - W tym znaku Kościół udziela sakramentów. Ten znak jest w naszych mieszkaniach, świątyniach, w przestrzeni publicznej i na grobach Polaków - przypomniał ks. Gębka i dodał, że „tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem Polska jest Polską, a Polak Polakiem”.

Odnosząc się do czasów współczesnych, szczególnie do dzisiejszej Europy ks. Gębka zaznaczył, że „współczesny liberalizm jest gorszy od systemów totalitarnych” - Nie używa się ostrych mieczy, ale zabija się Chrystusa i chrześcijan w białych rękawiczkach. Strategią jest ateizacja przez demoralizację w celu obalenia chrześcijańskiej moralności - zaznaczył kaznodzieja i dodał, że „usuwa się Chrystusa z miejsc publicznych. Usuwa się krzyże z sal szkolnych i szpitalnych”.

„Co się dzieje w sercach Polaków?” - pytał misjonarz miłosierdzia - Młodzi żyją bez sakramentu małżeństwa. Po bierzmowaniu młodzi znikają z Kościoła. Szerzy się pijaństwo, rozwody, narkomania. Zwiększa się punkty sprzedaży alkoholu, by ratować lokalny budżet - przypomniał z bólem ks. Gębka.

„Mówi się nam bądź postępowy i nowoczesny, żyj tak jakby Boga nie było. My jednak nie możemy mówić, że takie są czasy i poddać się temu prądowi. Musimy walczyć, żeby nasze rodziny były Bogiem silne” - kontynuował kaznodzieja i zaapelował: „Bądźmy silną wspólnotą św. Wojciecha. Bądźmy świadkami wierności Bogu, Krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i Ojczyźnie”.

Uroczystości zakończyły się procesją z Najświętszym Sakramentem i ucałowaniem relikwii św. Wojciecha.

Reklama

Parafia pw. św. Wojciecha w częstochowskiej dzielnicy Tysiąclecie została erygowana 20 stycznia 1969 r. przez bp Stefana Barełę. Pierwszym administratorem parafii został mianowany ks. Józef Słomian, w latach następnych budowniczy kościoła i plebanii. Po wielu staraniach bp Bareły, Kurii diecezjalnej i ks. Józefa Słomiana, w które włączył się także na ostatnim etapie abp Luigi Poggi, nuncjusz apostolski do specjalnych poruczeń, 6 października 1976 r. władze komunistyczne wyraziły zgodę na budowę kościoła. Budowę kościoła rozpoczął ks. Józef Słomian w roku 1978. 20 października 1985 r. odbyła się uroczystość poświęcenia (konsekracji) kościoła przez bp Stanisława Nowaka, abp Luigiego Poggiego i bp Franciszka Musiela. W pomieszczeniach przykościelnych przez wiele lat miało swoją siedzibę duszpasterstwo akademickie oraz Katolickie Radio „FIAT".

23 kwietnia 1997 r. (rok tysiąclecia męczeńskiej śmierci św. Wojciecha) w czasie uroczystej procesji, której przewodniczyli abp Stanisław Nowak, metropolita częstochowski i abp Henryk Muszyński, metropolita gnieźnieński, przyniesiono do kościoła i umieszczono w bocznym ołtarzu relikwie św. Wojciecha.

Podziel się:

Oceń:

2016-04-24 06:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odpusty – po co, jak, dlaczego?

Karol Porwich/Niedziela

Listopad to czas odpustów za dusze zmarłych. Czym tak właściwie są odpusty i dlaczego mamy się o nie starać?

Więcej ...

Trybunał w Strasburgu: zakaz aborcji eugenicznej nie narusza praw człowieka

2024-07-05 14:28

Anna Wiśnicka

Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił dwie kolejne skargi na zakaz aborcji eugenicznej w Polsce. Pierwsza skarżąca nawet nie była w ciąży, druga była w ciąży, ale ze zdrowym dzieckiem. Obie twierdziły, że były „potencjalnymi ofiarami” naruszenia prawa do prywatności, bo hipotetycznie w przyszłości mogą zajść w ciążę z dzieckiem z wadą rozwojową. Skargi nie spełniały elementarnych wymogów formalnych - zostały wniesione na szablonie przygotowanym przez feministyczną fundację FEDERA, a skarżące dopisały od siebie parę ogólnikowych zdań o uczuciu „zaniepokojenia”, jaki wywołuje w nich stan prawny w Polsce.

Więcej ...

Papież do młodych Rumunów: nie bądźcie niewolnikami telefonów komórkowych

2024-07-05 18:40

Adobe Stock

Korzystajcie z mediów społecznościowych, ale nie bądźcie niewolnikami telefonów komórkowych - z takim apelem zwrócił się Franciszek do młodych katolików z rumuńskiej diecezji Jassy, którzy w maju napisali list do papieża. Wezwał ich, by byli „nosicielami nadziei i budowniczymi mostów, używając wszelkich dostępnych narzędzi, by rozsiewać dobroć i miłość w świecie”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Wiara

Eucharystia przypomina nam o Bożej miłości

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Niedziela Świdnicka

Starczów. Decyzje kościelne są często trudne do...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...