Reklama

Polska

Poznań: XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży

Piotr Drzewiecki

W Poznaniu zakończyło się trzydniowe Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży, w którym uczestniczyło blisko 300 osób reprezentujących wszystkie polskie diecezje. Wydarzenie było okazją do spotkania z Komitetem Organizacyjnym ŚDM z Krakowa, ale też przybliżenia tematyki związanej z obchodami rocznicy Chrztu Polski i Roku Miłosierdzia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak podkreśla w rozmowie z KAI ks. Krzysztof Dukielski, zastępca dyrektora Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przy Sekretariacie Episkopatu, które współorganizowało Forum, był to czas wspólnej modlitwy oraz „poszukiwań źródła”.

- W tym szczególny roku chcieliśmy przyprowadzić przedstawicieli diecezji do Poznania i Gniezna, czyli do źródła chrzcielnego Polski, pytając jednocześnie czym jest chrzest w naszym życiu. Młodzi ludzie „napojeni” mogą iść dalej do tych, którzy „mają pragnienie”, stąd zakończyliśmy forum panelem na temat miłosierdzia pokazując, że jest ono dla wszystkich – wyjaśnia ks. Dukielski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ

Zobacz zdjęcia: Krajowe Forum Młodych

Do udziału w panelu „Oblicze miłosierdzia” zaproszono więc praktyków: s. Małgorzatę Chmielewską, przełożoną Wspólnoty „Chleb Życia”, Magdalenę Wolnik, odpowiedzialną za warszawską wspólnotę Sant'Egidio i dziennikarkę Katarzynę Olubińską, autorkę bloga „Bóg w wielkim mieście”.

Wcześniej ks. prof. Piotr Mazurkiewicz z Instytutu Politologii UKSW w Warszawie w swojej prelekcji „Katolik w Unii Europejskiej” zwrócił uwagę na dwie postawy, których trzeba unikać. - Nie należy poddawać się pesymizmowi. Jeśli tylko widzimy, że dzieje się coś, co wymaga naszego zaangażowani, to trzeba być aktywnym – tłumaczył dodając, że kolejna niewskazana postawa to postawa sfrustrowania. – Zdarza się, że człowiek uważając, że świat powinien być lepszy, ucieka. Tymczasem innego świata nie będzie. Żyjemy, w tym miejscu i w takich okolicznościach i w nich trzeba się sprawdzać oraz wykorzystać je do tego, by być świętym – mówił ks. Mazurkiewicz.

Eucharystii sprawowanej w niedzielę w poznańskiej katedrze dla uczestników Forum przewodniczył bp Henryk Tomasik, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Światowych Dni Młodzieży i przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży. W homilii podkreślił, że na mocy sakramentu chrztu może my uczestniczyć w Eucharystii i składać Bogu największy dar – Jezusa Chrystusa”.

Reklama

- Największym przywilejem chrześcijanina jest królewskie kapłaństwo, dzięki któremu możemy uczestniczyć w Eucharystii. Niestety, zagubiliśmy tą świadomość i ten nasz największy przywilej stał się męczącym obowiązkiem, którego nie rozumiemy. Tymczasem chrześcijanin nie może istnieć bez Mszy św. – zaznaczył bp. Tomasik.

Sobotę z kolei uczestnicy Forum spędzili w Gnieźnie, gdzie Mszę św. dla nich sprawował Prymas Polski Wojciech Polak. Po Eucharystii ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM oraz przedstawiciele Komitetu Organizacyjnego ŚDM z Krakowa przybliżyli kwestie związane z logistyką, rejestracją i wolontariatem podczas ŚDM oraz odpowiadali na zadawane pytania.

– Spotkanie w Gnieźnie to była odprawa centrów diecezjalnych. Trzeba przyznać, że rozwijają sie one bardzo dynamicznie z wielkim entuzjazmem młodych. Są diecezje, które mają nawet w każdej parafii centrum ŚDM – podsumowuje ks. Krzysztof Dukielski przyznając, że największą troską jest udział pielgrzymów w Dniach w Diecezjach. - Księża, szczególnie z miejscowości oddalonych od Krakowa podkreślają, że mają już przygotowane miejsca. W sumie w parafiach w całej Polsce od 20 do 25 lipca możemy ugościć blisko 300 tys. osób. Jednak o ile na wydarzenia w Krakowie zgłosiło się ok. 600 tys. pielgrzymów, o tyle na Dni w Diecezjach dopiero 150 tys. Stąd apel do rodaków mieszkających za granicami kraju o przekazanie informacji, że Polska czeka na pielgrzymów – zauważa ks. Dukielski.

Pierwszego dnia Forum podczas panelu zatytułowanego „U źródła” bp Damian Bryl, szefujący komitetowi przygotowującemu obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski w archidiecezji poznańskiej, zachęcał młodych do refleksji nad tym czy świadomie przeżywają swój chrzest. Z kolei ks. dr Szymon Sułkowski, dyrektor Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Poznaniu i sekretarz Komisji Duszpasterstwa KEP, przywołał dokumenty soborowe mówiące o tym, że na mocy zjednoczenia z Chrystusem wszyscy jesteśmy równi w godności i w działaniu.

Reklama

Natomiast ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM, zwrócił uwagę na to, że „dziękując Bogu za te wszystkie szczyty, które przeżywamy w tym roku: 1050. rocznicę chrztu Polski, 20. Lednicę i ŚDM w Krakowie, koniecznie musimy zejść w dół, do parafii i cały nacisk położyć na wielką rzeszę młodych, którzy na te wydarzenia nie dotrą”.

W panelu wzięła też udział Agnieszka Chrostowska ze Wspólnoty Lednica 2000, wieloletnia współpracownica śp. o. Jana Góry. Dyrektorzy Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM przyznają bowiem, że myślą o tym, aby połączyć przyszłoroczne spotkanie na Lednicy z dziękczynieniem za ŚDM w Krakowie.

XIII Krajowe Forum Duszpasterstwa Młodzieży zorganizowały wspólnie Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM przy Sekretariacie Episkopatu i działające w jego ramach Krajowe Duszpasterstwo Młodzieży razem z Duszpasterstwami Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej i Gnieźnieńskiej.

Jak podkreśla ks. Arkadiusz Szady, archidiecezjalny duszpasterz młodzieży w Poznaniu uczestnicy Forum nocowali u rodzin, które w lipcu mogą być gospodarzami dla pielgrzymów przybywających do Poznania na Dni w Diecezji poprzedzające spotkanie z Ojcem Świętym w Krakowie.

Podziel się:

Oceń:

2016-02-22 06:51

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Młodzież z całej Polski spotkała się w Drohiczynie

Niedziela podlaska 7/2017, str. 1

Al. Bartosz Ojdana

– Musimy wystartować. Wyruszyć w drogę, która ma na imię Jezus. Zaufać Mu i uwierzyć – mówił bp Tadeusz Pikus podczas Eucharystii w drohiczyńskiej katedrze sprawowanej w czasie 14. Krajowego Forum Duszpasterstwa Młodzieży.

Więcej ...

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Archiwum

Wrażliwość na piękno pozwoliła mu zostać świetnym artystą. Jeszcze bardziej niż sztuka, poruszał go jednak Chrystus, którego potrafił dostrzec w biedakach na krakowskich ulicach.

Więcej ...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

2024-06-16 16:40

Artur Stelmasiak

"Mąż i żona - rodzina zjednoczona", "Czas na rodzinę", "Zjednoczeni dla życia, rodziny i ojczyzny" - takie hasła nieśli uczestnicy XIX Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł w niedzielę popołudniu z Placu Trzech Krzyży przez ulicę Wiejską do Belwederu. Jego uczestnicy manifestowali obronę życia od poczęcia do naturalnej śmierci oraz przywiązanie do rodziny oraz małżeństwa kobiety i mężczyzny, domagali się też m.in. odrzucenia ustaw proaborcyjnych i przywrócenia krzyży w warszawskich urzędach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...