Reklama

Polska

Bp Lechowicz: Jezus przemawia do emigrantów i uchodźców, głosząc im Ewangelię miłosierdzia

Ks. Wiesław Wójcik TChr

- Jezus przemawia jasno i zrozumiale do emigrantów i uchodźców, głosząc im Ewangelię miłosierdzia - mówił w homilii bp Wiesław Lechowicz 17 stycznia w Poznaniu. Z okazji 102. Światowego Dnia Migranta i Uchodźcy przewodniczył on uroczystej Mszy św., transmitowanej na cały świat przez Telewizję Polonia, w kaplicy pw. Chrystusa Króla Wszechświata, w Domu Głównego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj przypadła też 32. rocznica śmierci ks. Ignacego Posadzego, współzałożyciela zgromadzenia chrystusowców i założyciela zgromadzenia sióstr misjonarek Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. W homilii delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zwrócił uwagę, że obecna sytuacja uchodźców przybywających do Europy wymaga od polityków i rządzących wypracowania skutecznych rozwiązań prawnych i socjalnych. - Do nas, tworzących wspólnotę Kościoła, należy kształtowanie mentalności, tak by była zgodna z Ewangelią miłosierdzia i rodziła ewangeliczne postawy wobec tych, którzy przybywają do naszych miast i wiosek, a może i pukają do naszych drzwi - zauważył ks. biskup. Przypomniał, że dzięki ofiarności polskich katolików udało się pomóc uchodźcom w Sudanie, Nigerii, Egipcie, Libanie, Syrii oraz w Iraku. W 2014 r. na pomoc uchodźcom, nie tylko chrześcijanom, Kościół w Polsce przekazał 5 mln zł. - Od kilku lat Caritas Polska tworzy Centra Pomocy Migrantom i Uchodźcom, które tylko w 2014 r. wsparły 3 tys. uchodźców, zapewniając im pomoc socjalną, edukacyjną i psychologiczną - zaznaczył bp Lechowicz.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej zachęcał, by Polacy pielęgnowali polską gościnność, z której jesteśmy znani. - Wyrazem tej gościnności niech będzie konkretna pomoc, nie tylko w postaci potrzebnych do przeżycia rzeczy. Dzielmy się również wiarą w Chrystusa, będącym naszym największym skarbem - apelował bp Lechowicz. Podziękował również kapłanom i siostrom zakonnym, którzy „poprzez wierne realizowanie swego kapłańskiego i zakonnego powołania starają się wprowadzać Maryję i Jezusa w życie emigrantów i uchodźców, tak by jak najwięcej było w nim klimatu radości, miłości, nadziei, szczęścia”. Bp Lechowicz zaznaczył, że ponad dwa tysiące polskich duszpasterzy i sióstr pracuje na rzecz Polaków rozsianych po całym świecie. Znaczącą rolę odgrywają w tym duszpasterstwie księża chrystusowcy oraz siostry misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej. - Odgrywacie w tym duszpasterstwie miejsce szczególne, ponieważ pracę duszpasterską wśród Polonii uczyniliście nie częścią, ale sensem swego życia - mówił kaznodzieja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

W Mszy św. uczestniczyli m.in. ks. Ryszard Głowacki, przełożony generalny zgromadzenia, ksiądz rektor i księża profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego Chrystusowców, klerycy i bracia zakonni, siostry misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii Zagranicznej na czele z matką generalną Ewą Kaczmarek. Obecni byli również uchodźcy z Syrii, studenci zagraniczni, a także rodziny doświadczone rozłąką emigracyjną. Podczas Mszy św. modlono się za migrantów, uchodźców i ludzi w drodze, których na świecie jest ponad 240 mln. Proszono również o rychłą beatyfikację sługi Bożego, o. Ignacego Posadzego, współzałożyciela Towarzystwa Chrystusowego, w 32. rocznicę jego śmierci.

Chrystusowcy to zgromadzenie zakonne założone w 1932 r. przez arcybiskupa gnieźnieńskiego i poznańskiego, kard. Augusta Hlonda. Dom macierzysty zgromadzenia znajdował się w Potulicach, w dawnym majątku hrabiny Anieli Potulickiej. Jeszcze przed II wojną światową, dzięki pomocy prymasa Polski, udało się wybudować dom na Ostrowie Tumskim w Poznaniu na potrzeby seminarium zagranicznego. W latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych ubiegłego wieku został on rozbudowany. Dziś mieści się tutaj kuria generalna, Wyższe Seminarium Duchowne, a także wydawnictwo Hlondianum i redakcje czasopisma „Msza św.” oraz „Miłujcie się”. Dom stanowi też siedzibę Instytutu Duszpasterstwa Emigracyjnego. Głównym celem działalności chrystusowców jest praca duszpasterska na rzecz Polaków mieszkających poza granicami kraju. Księża służą także Polonii opieką kulturową i społeczną. Są m.in. w Anglii i w Irlandii, w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie, w Australii i w Brazylii, we Francji i w Niemczech, na Białorusi, Ukrainie i w Kazachstanie.

Dzisiaj przypada też 32. rocznica śmierci ks. Ignacego Posadzego, współzałożyciela zgromadzenia chrystusowców i założyciela sióstr Misjonarek Chrystusa Króla, który od samego początku kształtował ducha kolejnych pokoleń zakonników i zakonnic. Zarówno ks. Posadzy, jak i kard. Hlond, zmarli w opinii świętości, a ich procesy beatyfikacyjne są w toku.

Podziel się:

Oceń:

2016-01-17 18:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp St. Louis potępił „nienawiść i alienację" w debacie imigracyjnej

AndYaDontStop--Foter.com-CC-BY

Abp Robert J. Carlson potępił wypowiedzi dwóch kandydatów na prezydenta Stanów Zjednoczonych, a także ustanowione niedawno przepisy stanu Missouri, zarzucając im nietolerancję i nienawiść w czasie debaty imigracyjnej w USA. Jednocześnie wezwał katolików, aby zaoferowali swoją solidarność z imigrantami.

Więcej ...

Jak wygląda moja modlitwa?

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 15-20.

Więcej ...

Prezydent: od 1 lipca ruch bezwizowy do Chin dla obywateli Polski

2024-06-26 11:41

PAP/Radek Pietruszka

Od 1 lipca polscy obywatele podróżujący do Chin na nie dłużej niż 15 dni nie będą potrzebowali wiz – powiedział w środę w Szanghaju Andrzej Duda. Prezydent wyraził zadowolenie z decyzji chińskiego rządu; podkreślił, że ruch bezwizowy sprzyja budowaniu więzi międzyludzkich i turystyce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?