Reklama

Polska

Pierwsza debata z cyklu "Raport jasnogórski 2016"

Mariusz Książek

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Wierność Bogu, krzyżowi, Ewangelii, Kościołowi i jego Pasterzom”, pod takim hasłem odbyła się wieczorem 27 września na Jasnej Górze, w Sali Rycerskiej pierwsza debata z cyklu ‚Raport jasnogórski 2016'. Debaty, które odbywać się będą przez kolejne 9. miesięcy, to nowa inicjatywa Zakonu Paulinów. Dziewięciomiesięczna modlitwa i towarzyszące jej dysputy jasnogórskie mają być przygotowaniem do przeżycia 1050. rocznicy Chrztu Polski, przez refleksję nad treściami poszczególnych Ślubów Jasnogórskich.

Jak podkreślił w swoim zaproszeniu o. Marian Waligóra, przeor klasztoru jasnogórskiego „Jasna Góra powraca do wielowiekowej tradycji dysput teologicznych na Sali Rycerskiej”. - W 50 lat po Millenium Chrztu Polski pragniemy podjąć refleksję nad programem zawartym w Ślubach Jasnogórskich Prymasa Tysiąclecia. - pisze o. Marian Waligóra

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

ZOBACZ ZDJĘCIA

Zobacz zdjęcia: Raport jasnogórski 2016

Podczas pierwszej debaty, którą poprowadził red. Jan Pospieszalski, dyskutantami byli: abp Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski; Anna Rastawicka, członkini Instytutu Prymasowskiego Ślubów Narodu; Joanna Banasiuk, doktor nauk prawnych i Marek Jurek, poseł do Parlamentu Europejskiego.

W wydarzeniu wzięli udział ludzie Kościoła, na czele z abp. Wacławem Depo metropolitą częstochowskim, o. Arnoldem Chrapkowskim, generałem zakonu ojców paulinów, o. Jerzym Tomzińskim, legendą jasnej Góry i świadkiem wielu ważnych wydarzeń w dziejach Kościoła i narodu, ludzie kultury i mediów na czele z Lidią Dudkiewicz redaktor naczelną tygodnika katolickiego „Niedziela”, członkinie Instytutu Prymasa Tysiąclecia.

Odpowiadając na pytanie o aktualność i znaczenie Ślubów Jasnogórskich w naszych czasach Anna Rastawicka podkreśliła, że „Śluby Jasnogórskie to było uchwycenie się liny ratunkowej jaką była obecność Maryi w dziejach narodu”. - Prymas Wyszyński czuł potrzebę jakby reelekcji Maryi na Królową Polski - mówił Anna Rastawicka.

Reklama

Natomiast abp Marek Jędraszewski wskazał na kontekst społeczny Ślubów Jasnogórskich, a mianowicie na czas po II wojnie światowej, brak elity narodu wymordowanej w Katyniu, państwo pod nutem komunizmu, a także wydarzenia w Poznaniu w czerwcu 1956 r., kiedy robotnicy wołali o Boga, wolność i chleb. - Ludzie nie stracili odniesienia do Boga. Narodu nie udało się zmiażdżyć. Ten naród policzył się na Jasnej Górze podczas Ślubów w 1956 r. - mówił abp Jędraszewski.

POSŁUCHAJ HOMILII ABP. WACŁAWA DEPO


Metropolita łódzki zauważył również, że „wyzwanie dzisiaj jest powrót, chęć bycia sobą”. - Konieczny jest powrót do prawdy o człowieku - podkreślił abp Jędraszewski.

Na kontekst bardziej współczesny zwłaszcza wymiar prawny polskiej rzeczywistości zwróciła uwagę Joanna Banasiuk ze Stowarzyszenia „Ordo Iuris”. Przypomniała o „konieczności afirmacji wartości chrześcijańskich zapisanych w Konstytucji RP” i wskazała na takie akty prawne jak konwencja przeciw przemocy w rodzinie czy też ustawa o zmianie płci podkreślając ich negatywne skutki dla polskiego społeczeństwa.

Do tego samego aspektu nawiązał europoseł Marek Jurek, który podkreślił, że „płeć to jest pierwsza dana osobowa każdego człowieka”. - Niestety w Europie toczy się rewolucja uderzająca w to co podstawowe, naturalne. To rewolucja m. in. zalegalizowanego dzieciobójstwa prenatalnego - mówił Marek Jurek.

Natomiast odnosząc się do znaczenia Ślubów Jasnogórskich Marek Jurek że te Śluby to jest „akt tradycji i akt prorocki”.

Reklama

Dając diagnozę czasów współczesnych abp Jędraszewski wskazał na nasilającą się demoralizację narodu. - Jest to także uderzenie w Ewangelię jako przesłanie miłości i życia - podkreślił abp Jędraszewski i dodał odpowiadając na pytanie o rolę kapłanów, że „ci kapłani z pierwszej linii frontu duszpasterskiego są bliscy ludziom, ich problemom i sami często w sposób heroiczny znoszą także niesprawiedliwe ataki.” - Kapłani są bardzo często Bożymi żołnierzami - podkreślił abp Jędraszewski. Natomiast Marek Jurek dodał, że „dramatem jest to, ze orędzie Kościoła nie jest traktowane na serio”.

Debatę poprzedziła Msza św. w Kaplicy Matki Bożej pod przewodnictwem i z homilią abp. Wacława Depo.

Zwieńczeniem wydarzenia był Apel Jasnogórski pod przewodnictwem abpa Marka Jędraszewskiego.

Kolejne debaty odbędą się: 24 października, 22 listopada, 20 grudnia, 24 stycznia, 21 lutego, 20 marca, 17 kwietnia i 1 maja.

Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęli: Prezydent RP Andrzej Duda, Konferencja Episkopatu Polski, metropolita częstochowski abp Wacław Depo, generał Zakonu Paulinów o. Arnold Chrapkowski oraz Instytut Prymasa Wyszyńskiego.

Podziel się:

Oceń:

2015-09-27 22:15

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Częstochowa: tysiące pieszych pielgrzymów dotarło już na Jasną Górę

Magdalena Pijewska/Niedziela

Świadczyli dumnie, że są Polakami, śpiewem i strojem pokazywali narodową kulturę, modlili się o nowe powołania kapłańskie i zakonne, za chorych, o rozwój męskich wspólnot w Kościele i za polską oświatę. Na Jasną Górę przybyły dziś kolejne tysiące pieszych pielgrzymów. Dotarło siedem dużych kompanii.

Więcej ...

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

2024-05-13 07:48
Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

pl.wikipedia.org

Łucja dos Santos wraz z młodszą Hiacyntą Marto

Dziś przypada 107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie. Maryja w Fatimie przypomniała, że zdobycie nieba jest celem naszego życia - powiedział PAP kustosz Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach ks. Marian Mucha. Dodał, że objawienia są wciąż aktualne, ponieważ dziś ludzie żyją jakby Bóg nie istniał.

Więcej ...

Filipiny odwdzięczają się misjonarzom licznymi powołaniami

2024-05-14 18:22

Karol Porwich/Niedziela

W wyspiarskim kraju, jakim są Filipiny liczba pallotyńskich powołań rośnie z roku na rok. O swojej misji opowiadał w Polsce ks. Bineet Kerketta, misjonarz z Indii, rektor pallotyńskiego seminarium na Filipinach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania