Reklama

Niedziela Rzeszowska

Poznać Biblię i zrozumieć siebie

2025-06-24 13:12

Niedziela rzeszowska 26/2025, str. IV

Szkoła bez tablic, dzwonków i ocen

ks. Adam Kubiś

Szkoła bez tablic, dzwonków i ocen

Czym jest Szkoła Dabar? Jest spotkaniem ludzi, którzy z miłości do Słowa Bożego, znoszą niewygody podróży, upał i odwiedziny miejsc, które nie są w planach zwykłej wycieczki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Szkoła Dabar – szkoła bez tablic, dzwonków i ocen, ale za to z wybitnymi wykładowcami! Jej dyrektorem i pomysłodawcą jest ks. dr hab. Adam Kubiś, prof. KUL, a jednocześnie rektor rzeszowskiego seminarium. To on zaprasza najlepszych biblistów polskich do poprowadzenia uczestników do spotkania z „Piątą Ewangelią” – ziemią, o której czytamy w Piśmie Świętym. Na pytanie po co taka szkoła, odpowiada: – Aby lepiej poznać Biblię, a dzięki temu lepiej zrozumieć siebie.

Szkoła Dabar to studiowanie i rozważanie Słowa (hebr. dabar) w miejscu, gdzie się wydarzyło. Pierwsze wyjazdy Szkoły to Kurs Abraham i Kurs Dawid w 2019 r. w Ziemi Świętej. Były wykłady pod Dębami Mamre, w namiotach Beduinów na pustyni, w Wieczerniku, a później na wyspie Patmos, gdzie zesłany był św. Jan, i w Koryncie, i Macedonii… Byliśmy też pod Cezareą Filipową, aby usłyszeć pytanie: „A Wy za kogo Mnie uważacie?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pozostaną długo w pamięci

Szczególnie zapamiętaliśmy wyprawę do Turcji. Upalne lato, wyschnięta ziemia, gruzowiska kamieni. Chodzimy po spalonej słońcem ziemi, oglądając starożytne ruiny. To ma być pomysł na wakacje? Msza św. w upalnym słońcu, a my zasłuchani w przekaz sprzed dwóch tysięcy lat. Podróżujemy do miast Apokalipsy. Miast? To, co widzimy, trudno nazwać miastem. A jednak te odwiedziny pozostaną na długo w pamięci.

Reklama

Kim byli mieszkający tu kiedyś pierwsi chrześcijanie? Do nich pisał listy zesłany na wyspę Patmos apostoł Jan. Po pięknych bazylikach zostały ruiny, nie ma już domów, w których spotykali się chrześcijanie, lecz Kościół żyje. Światło wiary dotarło od nich do nas dzięki sztafecie pokoleń. Zniszczone zostały budynki, lecz wiary nie da się zniszczyć. Ona jest w nas. Chrześcijanie, którzy niegdyś tu mieszkali, niejednokrotnie musieli płacić wysoką cenę za swoją wiarę. Być chrześcijaninem oznaczało najczęściej wykluczenie z cechu, a to wiązało się z utratą zarobków. W Efezie czczono Artemidę, a chrześcijanie zagrażali temu kultowi i związanemu z tym biznesowi (sprzedaży posążków Artemidy).

Odwaga bycia chrześcijaninem

Pierwsze spotkanie to Kościół w Smyrnie, dziś Izmir. Przywitał nas biskup miejsca. Opowiadając o losach tutejszych chrześcijan, o rodzących się powołaniach, jednocześnie wspomniał o poruszającej historii: Na pogrzebie zastrzelonego w 2006 r. ks. Andrea Santoro bp Luigi Padovese powiedział, że nasza obecność tutaj zakłada gotowość na męczeństwo. Na stanowiskach archeologicznych zadziwiło mnie, że zachowały się głównie baptysteria – miejsca, gdzie udzielano chrztu. To kolejna lekcja, której udzieliły mi starożytne kamienie: zobacz, co jest najważniejsze – chrzest! On otwiera drogę do pozostałych sakramentów. Do domu wróciłam z głową pełną pytań o odwagę bycia chrześcijaninem, o odwagę głoszenia Ewangelii. W Apokalipsie św. Jan wylicza, kto nie wejdzie do Królestwa Bożego – na pierwszym miejscu wymienieni są… tchórze.

Nie tylko latem

Szkoła to także korepetycje. Co roku, jesienią, spotykamy się na Taborze w Rzeszowie, aby pogłębić zdobywaną latem wiedzę, ale też aby ponownie spotkać się ze sobą. Natomiast w Wielkim Poście, również na Taborze, rozważamy Pasję Pana Jezusa prowadzeni przez ks. Adama. Zapraszamy na pasjonującą przygodę spotkania ze Słowem!

Więcej o Szkole Dabar i aktualnych kursach: szkola-dabar.pl/

Podziel się:

Oceń:

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

U Patronki spraw trudnych

Niedziela rzeszowska 41/2023, str. VI

Pielgrzymi na schodach sanktuarium

Stanisław Jarosz

Pielgrzymi na schodach sanktuarium

Pielgrzymowanie nie jest przejawem mody naszych czasów, lecz zawsze było szczególnym wyrazem duchowych potrzeb.

Więcej ...

Warszawa: chłopczyk w Oknie Życia u loretanek

2025-07-13 15:51

Caritas

W sobotni wieczór siostry loretanki z Warszawy znalazły w Oknie Życia noworodka. Chłopiec jest szóstym dzieckiem, które tam trafiło. „Na początku byłyśmy trochę w stresie, ale bardzo szybko przyszła wdzięczność za życie, które zostało uratowane” – mówi Radiu Watykańskiemu-Vatican News s. Wioletta Ostrowska CSL, asystentka generalna Zgromadzenia Sióstr Loretanek.

Więcej ...

Rozróby na obchodach Dnia Bastylii w Paryżu. Zatrzymano aż 176 osób

2025-07-14 13:15
Zdjęcie poglądowe. W Paryżu minionej nocy doszło do wielu aktów agresji

Adobe Stock

Zdjęcie poglądowe. W Paryżu minionej nocy doszło do wielu aktów agresji

Aż 176 osób zostało zatrzymanych w nocy z niedzieli na poniedziałek w Paryżu w związku z wykroczeniami i przypadkami przemocy, do których doszło w związku z obchodami Dnia Bastylii, przypadającym 14 lipca świętem narodowym Francji - poinformowała policja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Wiadomości

Małopolskie: Zerwany dach kościoła i blisko 500 osób...

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann:

Wiara

Świadectwo byłej top modelki Nadii Auermann: "Kiedy...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski