Reklama

Niedziela Małopolska

Zamyślenia rodzą pytania

Niedziela małopolska 22/2025, str. IV

Ks. kan. Zdzisław Balon

Jacek Szymański

Ks. kan. Zdzisław Balon

Czas zawsze jest jednakowo i dobry, i trudny – przekonuje w rozmowie z Niedzielą ks. Zdzisław Balon, proboszcz parafii świętującej jubileusz 700-lecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Fortuna-Sudor: Księże Kustoszu, czym dla parafii jest jubileusz?

Ks. Zdzisław Balon: Jubileusz to przede wszystkim sięganie do korzeni i czas refleksji. W przypadku myślenickiej parafii to okazja, aby przyglądnąć się, jak kolejne pokolenia żyły tutaj wiarą, ale też jaką wspólnotą parafialną jesteśmy tu i teraz. To także spojrzenie w przyszłość; jak ją sobie wyobrażamy, na ile naszą przeszłość przejmą kolejne pokolenia, które już są Kościele i które nadchodzą. Te zamyślenia rodzą pytania; w jaki sposób przekazać młodym to bogactwo siedmiu wieków, żeby oni poszli z tym dalej. To jest istotne, bo jeśli pójdą za Chrystusem i z Chrystusem, to wiara ma przyszłość, to na ziemi myślenickiej Kościół będzie żył.

Które wydarzenia w tej siedmiowiekowej historii parafii uważa Ksiądz za szczególnie ważne dla wspólnoty, jej trwania i rozwoju?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Na pewno powstanie pierwszego kościoła, tam, gdzie dzisiaj jest kościół św. Jakuba. Potem rozpoczęta, pod koniec XV wieku, budowa drugiej świątyni, a w następnych wiekach – dobudowywanie wieży, kaplic. Wydarzeniem szczególnym były pierwsze cuda, jakie się dokonywały w pierwszej połowie XVII wieku za wstawiennictwem Matki Bożej przed Jej wizerunkiem w domu Marcina Grabyszy, a następnie – uroczyste wniesienie obrazu do kościoła po orzeczeniu przez komisję biskupią, że to wszystko, co się działo, ma pochodzenie nadprzyrodzone. Bolesnym wydarzeniem było zniszczenia świątyni w czasie potopu szwedzkiego. Na pewno niezwykle ważna była koronacja obrazu Pani Myślenickiej papieskimi koronami przez kard. Karola Wojtyłę. Dla wspólnoty parafialnej i całej okolicy istotne okazały się rozpoczęte 30 lat temu i trwające do dzisiaj nabożeństwa fatimskie.

A czego dzisiaj mogą się uczyć parafianie, poznając siedmiowiekowe dziedzictwo?

Często słyszymy, że dzisiaj czasy są trudne. Tymczasem, patrząc na historię naszej parafii, zadaję sobie pytanie; a kiedy było łatwo? Czy wtedy, gdy w Myślenicach budowano kościół jeden, drugi? A może w czasach komuny, gdy koronowano cudowny obraz Matki Bożej? Czas zawsze jest jednakowo i dobry, i trudny. Myślę, że od naszych przodków możemy się uczyć wytrwałości w wierze, stania przy Chrystusie, przy Kościele, troski o dziedzictwo parafii. Warto też przypomnieć, jaką rolę przez wieki pełniły tu rodziny – silne Bogiem, otwarte na życie. To dzięki takim rodzinom naród, Kościół przetrwał bardzo trudne czasy.

Wiele parafii co roku świętuje jubileusze; te małe i duże. Co na ich tle wyróżnia Wasz jubileusz?

Reklama

Kiedy w styczniu abp Marek Jędraszewski inaugurował nasz jubileusz, to podkreślił, że świętujemy podwójnie. W ramach trwającego Roku Jubileuszowego 2025 nasza świątynia jest kościołem jubileuszowym. To się przekłada m.in. na zwiększoną ilość pielgrzymek i indywidualnych pielgrzymów, którzy nawiedzają myślenicki kościół jubileuszowy zwłaszcza w weekendy, co zauważamy, gdy starają się opieczętować jubileuszowe karty, z którymi pielgrzymują. Także dzięki grupie Misterium, która w ciągu roku przygotowuje dwa nowe przedstawienia, widzowie przyjeżdżający na spektakle nawiedzają nasz kościół, gdzie mogą zyskać odpust zupełny, ale też poznają historię parafii. A powstało z niej sześć nowych parafii; od Stróży poczynając, poprzez Borzętę, Bysinę i Polankę oraz parafie w Myślenicach – na Górnym Przedmieściu, na Zarabiu i w Chełmie. Nasz kościół jest równocześnie sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej. Wierni, przychodząc tutaj do Pana Jezusa, nawiedzają Kaplicę Błękitną, gdzie od prawie 400 lat znajduje się cudowny wizerunek Matki Bożej. W kaplicy przez cały dzień trwa adoracja Najświętszego Sakramentu. Nawiedzający nasz kościół, często osoby przyjezdne, właśnie tu przystępują do sakramentu pokuty. Jeśli więc się tu spowiadają, otwierają na Eucharystię, na Pana Jezusa, to jest wielka nadzieja na przyszłość.

W ramach jubileuszu w parafii trwa peregrynacja krzyża. Jaką rolę spełnia ta inicjatywa?

Tam, gdzie się rozpoczyna głoszenie Ewangelii, tam się stawia krzyż. Siedem wieków wstecz ktoś postawił w Myślenicach znak Chrystusa Ofiarującego się i zarazem Zmartwychwstałego. Stąd pomysł, aby współczesne pokolenie parafian na nowo stanęło wobec krzyża, aby się przed krzyżem pomodliło. Zaproponowaliśmy parafianom, by z okazji 700-lecia parafii przyjęli w swych domach znak zbawienia. Od stycznia trwa peregrynacja siedmiu krzyży. Z naszych obserwacji wynika, że ludzie przeżywają to nawiedzenie różnie; jedni bardzo głęboko, inni może trochę mniej, ale jeśli otwierają drzwi dla krzyża, to już jest dużo!

Są też inne, liczne inicjatywy...Są też inne, liczne inicjatywy…

Reklama

Jedną z nich są przygotowane pięciominutowe filmy przybliżające najważniejsze fakty z naszej historii. W ostatnie niedziele kolejnych miesięcy wyświetlamy jeden film (z 12– odcinkowego cyklu) po Mszach św. oraz udostępniamy na stronie internetowej parafii. Widzę, że ta forma przybliżenia i upowszechnienia naszych dziejów interesuje parafian. W świętowanie wpisują się także liczne pielgrzymki; z jednej strony to pielgrzymowanie parafian w różne, ważne dla naszej wspólnoty miejsca. Równocześnie zapraszamy pielgrzymów do nas. Pośród nawiedzających nasz kościół są wierni z parafii, które wywodzą się z myślenickiej wspólnoty. Przez wieki mieszkańcy tych miejscowości pieszo przychodzili do myślenickiego kościoła. Mają więc możliwość nawiązać do tradycji przodków. Zostały też ogłoszone konkursy motywujące do zainteresowania się historią naszej parafii. Z myślą o rodzinach jest przygotowana gra miejska. Zbliżają się główne uroczystości jubileuszowe zaplanowane na niedzielę 8 czerwca...

Dlaczego warto z Wami świętować?

Zachęcam do nawiedzania naszego kościoła jak najczęściej, wszak trwa czas łaski! A każdego, kto zechce z nami świętować i dziękować Bogu za siedem wieków trwania parafii, serdecznie zapraszam na jubileuszowe uroczystości. Warto dołączyć, aby przeżyć czas modlitwy w radości i pokoju, do wspólnoty ludzi wierzących. Wszak, gdzie jest biskup, tam jest Kościół!

W ramach trwającego jubileuszu 700-lecia parafii Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach w niedzielę 8 czerwca, o godz. 11 Eucharystię będzie sprawował abp Marek Jędraszewski. W tym dniu, na zewnętrznej ścianie kaplicy Matki Bożej Pani Myślenickiej, zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca jubileusz. Wspólne świętowanie będzie kontynuowane na myślenickim Rynku, gdzie czekają liczne atrakcje, w tym m.in. występ Zespołu Małe TGD. Szczegóły na: sanktuarium.myslenice.pl.

Ks. kan. Zdzisław Balon jest proboszczem parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Myślenicach, kustoszem sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej i dziekanem dekanatu myślenickiego.

Podziel się:

Oceń:

2025-05-27 14:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dar i zobowiązanie

GRZEGORZ GAŁĄZKA

Nasz Krajan dołączył do grona świętych! To niezwykłe wyróżnienie, ale i zobowiązanie dla archidiecezji krakowskiej. Jak zatem realizujemy przesłanie Jana Pawła II na co dzień?

Więcej ...

Raport: ideologia gender narusza prawo międzynarodowe i szkodzi kobietom

2025-07-05 09:38
Ideologia gender szkodzi kobietom - podkreśla specjalna sprawozdawczyni ONZ

Adobe Stock

Ideologia gender szkodzi kobietom - podkreśla specjalna sprawozdawczyni ONZ

Reem Alsalem, specjalna sprawozdawczyni ONZ ds. przemocy wobec kobiet i dziewcząt, stanowczo sprzeciwiła się ideologii gender. W nowym raporcie wzywa rządy do ochrony kobiet na podstawie ich płci biologicznej i ostrzega przed zgubnymi skutkami wymazywania języka odnoszącego się do kobiet.

Więcej ...

Watykan: czy Leon XIV uda się do Wietnamu?

2025-07-05 17:38
Papież Leon XIV

PAP/EPA

Papież Leon XIV

Po wizycie wiceprezydent Wietnamu Vo Thi Ahn Xuan u Leona XIV 30 czerwca wietnamskie media podały informację, że papież zamierza odwiedzić Wietnam, aby „okazać swoją bliskość Kościołowi katolickiemu i katolikom wietnamskim, a także umocnić stosunki między Wietnamem a Watykanem” - pisze włoski watykanista Andrea Gagliarducci.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Wiara

Na jak wiele stać mnie z miłości do Boga?

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Kościół

Czy papież przyjedzie do Gietrzwałdu na 150-lecie...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką