Reklama

Niedziela Małopolska

Jubileusz dumy i polskości

W grobach królewskich odmówiono modlitwę za zmarłych Polaków

Biuro Prasowe AK

W grobach królewskich odmówiono modlitwę za zmarłych Polaków

Bolesław genialnie czuł, że obroni Polskę, jeżeli będzie do końca tożsamy z myślą zawartą w Ewangelii – podkreślił abp Marek Jędraszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Na wyjątkowy dla chrześcijan czas łaski – Rok Jubileuszowy 2025 przypada także tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. Eucharystia, której przewodniczył abp Marek Jędraszewski, zainaugurowała wydarzenia wpisujące się rocznicowe obchody w województwie małopolskim.

Kraków – miasta królów

Równo tysiąc lat temu, w Gnieźnie Bolesław Chrobry został koronowany na króla Polski. To początek samodzielnego i suwerennego państwa polskiego. Stolica województwa małopolskiego – Kraków to jednocześnie stolica Polskiej Korony – to tu od 1320 r. odbywały się koronacje; to tu przechowywane są skarby z początków polskiej państwowości. Dlatego w mieście królów – z inicjatywy samorządu województwa i we współpracy z miastem Krakowem – rozpoczęły się obchody tego historycznego wydarzenia. Zainaugurowała je 4 kwietnia Msza św. połączona z procesją do grobów królewskich w katedrze na Wawelu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Polska wchodziła do Europy poprzez swoich męczenników i to jest niezwykle ważne – mówił w homilii abp Marek Jędraszewski. – W jakiejś mierze uwiarygodniała z jednej strony swoją przynależność do Europy, a z drugiej strony pokazywała to, co tak było charakterystyczne dla chrześcijaństwa od samego początku, co widzieliśmy u św. Pawła: niezwykły zapał apostolski, by dla zbawienia innych narodów iść z orędziem Chrystusowego krzyża – dodał.

Reklama

Metropolita krakowski zauważył, że mówiąc o zapale misyjnym Polski pierwszych czasów, należy dostrzec rolę Bolesława Chrobrego, który był przyjacielem św. Wojciecha. W homilii przypomniał, że Bolesław Chrobry bronił polskiej niepodległości, dbając równocześnie o ducha misyjnego Polski. Zaznaczył: – Bolesław genialnie czuł, że obroni Polskę, jeżeli będzie do końca tożsamy z myślą zawartą w Ewangelii.

Niedzielną uroczystość zakończyła procesja do grobów królewskich w katedrze na Wawelu, podczas której modlono się za zmarłych Polaków. W modlitwie uczestniczyli m.in. przedstawiciele samorządu województwa małopolskiego i podkarpackiego na czele z marszałkami – Łukaszem Smółką i Władysławem Ortylem.

Wydarzenia w Krakowie i Małopolsce

Tysięczna rocznica koronacji Bolesława Chrobrego to niebywała okazja do przypomnienia historii Polski poprzez różnego rodzaje wydarzenia, wykłady, wystawy. Inicjatorem obchodów w regionie jest Sejmik Województwa Małopolskiego. – Polska Korona to wyraz suwerenności i niezależności, symbol wielkości i wielkie historyczne dziedzictwo, które niosło otuchę kolejnym pokoleniom Polaków w najtrudniejszych czasach. Dla uczczenia tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski, Samorząd Województwa Małopolskiego podjął inicjatywę organizacji obchodów tej wyjątkowej rocznicy – podkreśla marszałek Łukasz Smółka.

W ofercie znaleźć można cykl wykładów w Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie (najbliższy 26 maja), lekcje samorządowe, konkursy dla uczniów i nauczycieli, ale także wycieczki edukacyjne po Podhalu i Pieninach „Śladami królów i bohaterów”. W planie są również wydarzenia kulturalne: konkurs literacki, Krakowska Lekcja Śpiewania (3 maja), zlot harcerski „Poszukiwanie pierścienia św. Kingi” (12 czerwca) i zaplanowany na okres wakacyjny pokaz świateł i dźwięków „Korona Małopolski”. W ramach oferty sportowej odbędzie się I Automobilowy Rajd Koronny (16 maja).

Więcej historii, ciekawostek i kalendarz wydarzeń jubileuszowych znaleźć można na dedykowanym serwisie: www.malopolska.pl/1025.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-15 11:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kraków: wybrano nowego rektora Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II

Bożena Sztajner/Niedziela

Ks. prof. dr hab. Wojciech Zyzak został wybrany nowym rektorem Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Obecny dziekan Wydziału Teologicznego UPJPII zastąpi ks. prof. dr. hab. Władysława Zuziaka.

Więcej ...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy czuję się Jego uczniem?

2025-07-01 20:39

Adobe Stock

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytania: Czy czuję się Jego uczniem? Czy jestem uczniem Jezusa w moim środowisku życia (w rodzinie, wspólnocie, w pracy…)? Czy wierzę, że tam, gdzie żyję i pracuję, jestem „posłany” przez Jezusa? W kapłaństwie, w rodzinie, w szkole, w pracy, w ośrodku wakacyjnym?

Więcej ...

J. Kaczyński: Ruch Obrony Granic ma dla Polski ogromne znaczenie

2025-07-07 09:13
Jarosław Kaczyński

PAP/EPA

Jarosław Kaczyński

W niedzielę 6 lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński odwiedził Pomorze Zachodnie. Najpierw udał się na przejście graniczne w Rosówku, a następnie spotkał się ze zwolennikami PiS w Szczecinie, by m.in. podziękować za zwycięstwo Karola Nawrockiego oraz odnieść się do obecnej, zaognionej sytuacji na granicy polsko-niemieckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką