Reklama

Niedziela Wrocławska

Niosą nadzieję niesłyszącym

Przedstawiciele duszpasterstwa podczas inauguracji Roku Jubileuszowego

Archiwum Duszpasterstwa Niesłyszących i Niewidomych

Przedstawiciele duszpasterstwa podczas inauguracji Roku Jubileuszowego

Jednym ze znaków nadziei na jubileuszowym szlaku życia jest Duszpasterstwo Niesłyszących i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już od roku 1967, kiedy ks. Kazimierz Błaszczyk został duszpasterzem niesłyszących i niewidomych, spotykają się w kaplicy św. Sebastiana w południowej nawie kościoła NMP na Piasku. – Jestem dumny z tego, że w naszej diecezji głusi mają swoje miejsce, bo w wielu miastach jest tak, że dopiero gdy skończą modlić się słyszący, mogą przyjść pomodlić się głusi, wtedy mają wolny kościół – podkreśla ks. Tomasz Filinowicz, diecezjalny duszpasterz niesłyszących i niewidmowych. – Mówię przede wszystkim o osobach niesłyszących, bo to one w naszym duszpasterstwie podejmują więcej aktywności. Może dlatego, że niewidomi, jeśli mają przejechać przez pół miasta, żeby uczestniczyć w Eucharystii w kaplicy św. Sebastiana, to wolą pójść do kościoła parafialnego, bo ktoś ich zaprowadzi albo znają już drogę na pamięć. Tak im wygodniej, słyszą Ewangelię, moga przyjmować sakramenty.Natomiast osoby niesłyszące odwrotnie – wolą jechać przez pół miasta, bo jak pójdą do parafialnej świątyni, to niewiele zrozumieją. A tu mają komfort, że Ewangelia, sakramenty są dostępne dla osób, które nie słyszą – tłumaczy kapłan.

Spotkanie we wspólnocie

Reklama

Dla niesłyszących ks. Filinowicz co niedzielę odprawia dwie Msze św, w tygodniu taka Eucharystia jest w środę. W Wielkim Poście odbywają się także nabożeństwa Drogi Krzyżowej, przy duszpasterstwie działa też róża różańcowa wspierająca działalność misyjną sióstr Józefitek, spotyka się koło biblijne w języku migowym. – W pierwszą niedzielę miesiąca zawsze mamy też po Mszy spotkanie „Pod czwórką”. Przychodzimy na kawę, herbatę, ciastko, aby ze sobą pobyć, porozmawiać. Myślę, że to jest mocna specyfika naszego duszpasterstwa – tutaj ludzie bardzo lubią ze sobą przebywać, nie ma anonimowości. Każdy jest tu mile widziany i dobrze się czuje. Mają duże poczucie wspólnoty, bo jest to środowisko, w którym niesłyszący mogą się swobodnie komunikować – zaznacza kapłan i dodaje, że kościół niesłyszących jest… głośny: – W niedzielę, kiedy idę otwierać rano kościół, już tam ktoś na mnie czeka. I nie jest dziwne, że pół godziny przed Mszą kaplica jest już w połowie wypełniona – kościół, w którym są głusi, to inny kościół niż słyszących. U słyszących przed Eucharystią jest cisza, skupienie, a u niesłyszących jest głośno: migają ze sobą, opowiadają, co się u nich ostatnio wydarzyło, dzielą się życiem, witają się, bo potrzebują swojej obecności, swojego towarzystwa, potrzebują z kimś porozmawiać w swoim języku. Więc Eucharystia dla nich, oprócz najważniejszego celu jakim jest sakrament, modlitwa, jest także spotkaniem we wspólnocie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niewidomi w duszpasterstwie spotykają się rzadziej – w styczniu wspólnie przeżywają spotkanie kolędowe, w Wielkim Poście dzień skupienia, potem majowy jednodniowy wyjazd, a w październiku Dzień Białej Laski. W co drugą i czwartą środę miesiąca czekają także na nich „Pod czwórką” spotkania koła biblijnego.

By wspomóc Duszpasterstwo Niesłyszących i Niewidomych Archidiecezji Wrocławskiej w podejmowaniu różnych inicjatyw i działań powstała Fundacja „Fonis”. – Duszpasterstwo i Fundacja działają w mocnej symbiozie – podkreśla ks. Filinowicz. Wspólnie organizują półkolonie dla dzieci, Festyn św. Filipa, Dzień Białej Laski, spotkania integracyjne, wyjazdy pielgrzymkowe, ale też Klub Seniora „Integracja” czy kurs języka migowego. Podejmowanych aktywności jest bardzo wiele.

Znak nadziei

Ksiądz Tomasz cieszy się, że w Roku Jubileuszowym duszpasterstwo zostało znakiem nadziei. – Kościół powinien starać się wychodzić do tych przestrzeni, gdzie jest trudno, gdzie potrzeba głosić nadzieję. Wydaje mi się, że osoby niesłyszące w wielu miejscach są pozostawione trochę na uboczu, zepchnięte na margines, pozbawione możliwości pełnego korzystania ze skarbca Kościoła. Nie wszędzie są księża, którzy migają, a wielu głuchych, zwłaszcza słabiej wykształconych, ma problem z czytaniem w języku polskim, bo to dla nich tak naprawdę język obcy. W naszym duszpasterstwie staramy się im nieść nadzieję i głosić Ewangelię.

Podziel się:

Oceń:

2025-04-08 23:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Duchu Święty przyjdź i odnów oblicze naszej diecezji!

Podpisanie dekretu zwołującego synod

Tomasz Lewandowski

Podpisanie dekretu zwołującego synod

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego abp Józef Kupny symbolicznie otworzył drzwi katedry i podpisał dekret zwołujący II Synod Archidiecezji Wrocławskiej.

Więcej ...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez religii może skończyć się w sądzie?

2025-06-28 21:20

pl.fotolia.com

Decyzja Ministerstwa Edukacji o niewliczaniu ocen z religii i etyki do średniej może kosztować uczniów nawet 7 punktów przy rekrutacji do szkoły średniej. Dla niektórych to różnica między wymarzoną szkołą a listą rezerwową. Tymczasem prawnicy ostrzegają: „to złamanie prawa, a rodzice mają pełne prawo iść do sądu".

Więcej ...

Nauczyciele i wychowawcy na Jasnej Górze

2025-07-04 15:49

Archiwum prywatne Duszpasterstwa Nauczycieli i Wychowawców AW

50 osób reprezentowało archidiecezję wrocławską na 88. Pielgrzymce Nauczycieli i Wychowawców na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Kościół

„Miał wady, ale pięknie kochał” – wywiad z...

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Wiadomości

Są wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty. Jak poradzili...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką