Reklama

Niedziela Lubelska

Nadzieja na lepszą przyszłość

Paweł Lipa wśród afrykańskich dzieci

Archiwum Pawła Lipy

Paweł Lipa wśród afrykańskich dzieci

Burundi to najbiedniejszy kraj na świecie. Ubóstwo najmocniej uderza w dzieci – mówi Paweł Lipa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wolontariusz Caritas Archidiecezji Lubelskiej spędził kilka ostatnich tygodni w Burundi, jednak jego przygoda z Afryką zaczęła się już wiosną ubiegłego roku. Wówczas Paweł Lipa został koordynatorem akcji „Tornister pełen uśmiechów”, której beneficjentami mieli zostać uczniowie z misyjnej szkoły w Gitega Songa, prowadzonej przez Zgromadzenie Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus. W ramach akcji do końca sierpnia 2024 r. udało się zebrać niemal tysiąc plecaków wyposażonych w artykuły szkolne. We wrześniu dary, wśród których znalazły się także środki czystości, artykuły spożywcze oraz bardzo potrzebne mleko w proszku, wyruszyły w długą podróż. Kontener dotarł na miejsce przeznaczenia tuż przed Bożym Narodzeniem. Dzięki licznym darczyńcom kilkaset dzieci zostało obdarowanych plecakami wypełnionymi kredkami, zeszytami oraz innymi artykułami niezbędnymi w szkole. Na tym jednak nie zakończyła się współpraca lubelskiej Caritas z misyjną placówką, ukrytą w sercu Afryki.

Historia Nobla

Na początku marca z kilkutygodniową misją do Gitega Songa wyruszył Paweł Lipa. – Moim celem jest nie tylko wspieranie dzieci, ale także pokazanie światu, jak naprawdę wygląda życie w Burundi, kraju dotkniętym ubóstwem i wieloma trudnościami – mówi wolontariusz. Zamieszczając w mediach społecznościowych liczne relacje, stara się pozyskać kolejnych darczyńców, którzy sprawią, że na twarzach ubogich dzieci chociaż na chwilę zagości uśmiech. – Właśnie dowiedziałem się, że mleko w proszku, które dotarło do Gitega Songa z Lublina, uratowało życie małego chłopca. To niesamowite, jak niewiele potrzeba, aby ocalić dziecko. Dla nas to grosze, a dla dzieci z Afryki to kwestia życia i przyszłości – dzieli się Paweł Lipa. Jak opowiada, Nobel, 4-letni chłopiec, od urodzenia zmaga się z chorobą (ma wodogłowie) i czeka na operację. Jednak jego największym wrogiem jest głód. W styczniu był skrajnie niedożywiony, a jego życie gasło. W ostatniej chwili pojawiła się iskierka nadziei: mleko w proszku wysłane przez lubelską Caritas. Siostry zaczęły dokarmiać Nobla wysokobiałkowym mlekiem, a po kilku tygodniach chłopiec odzyskał siły. Jeszcze nie chodzi, ale każdego dnia staje się silniejszy, uśmiecha się szeroko i patrzy w przyszłość z nadzieją. Siostry czuwają nad nim, pozostając w stałym kontakcie z rodziną.

Jałmużna wielkopostna

Wolontariusz zachęca do przekazywania środków finansowych w ramach jałmużny wielkopostnej na dalszą pomoc dla dzieci, którymi opiekują się Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus. – Brak żywności, opieki medycznej oraz dostępu do edukacji to codzienność dzieci w tej części świata. Dlatego każda wpłata, choćby najmniejsza, ma ogromne znaczenie – mówi Paweł Lipa. Jak zapewnia, mleko w proszku ratuje życie wielu dzieci. Otrzymują je w szkole, aby uzupełnić białko. Wraz z nim dostają pączki, wypiekane przez siostry. To dla nich ogromnie ważne, bo często jest to ich pierwszy, a czasem jedyny posiłek w ciągu dnia. – Niedożywienie jest tu skrajne. Wiele dzieci ma opuchnięte twarze i brzuszki, są zarobaczone i osłabione. Głód to nie tylko pusty żołądek, to także brak sił do nauki i zabawy, do marzeń. Dzieci, które dziś walczą o przetrwanie, mogłyby w przyszłości zmieniać świat, ale najpierw muszą dostać szansę, by po prostu przeżyć. Siostry robią wszystko, co w ich mocy, aby im pomóc, ale bez naszego wsparcia nie jest to możliwe – podkreśla wolontariusz. Zachęca, by przekazywać pieniądze na pomoc dzieciom w Burundi na konto Sekretariatu Misyjnego Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, numer rachunku 03 1240 2959 1111 0010 0182 1625, z dopiskiem „Gitega – dzieci – szkoła”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2025-03-25 19:56

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Mazur: trzeba odnowić misyjną świadomość kapłanów diecezjalnych i zakonnych

Werbiści

- Bez pozyskania kapłanów dla sprawy misji nie będzie możliwe ożywienie ducha misyjnego w Kościele w Polsce. Trzeba odnowić misyjną świadomość kapłanów diecezjalnych i zakonnych oraz kształtować ducha misyjnego już w seminariach duchownych – powiedział bp Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji podczas zebrania Krajowej Rady Papieskich Dzieł Misyjnych.

Więcej ...

Z Leonem XIV o ks. Jerzym Popiełuszko

2025-10-29 15:09
Józef Popiełuszko wraz z Włodzimierzem Rędziochem

Archiwum Włodzimierza Rędziocha

Józef Popiełuszko wraz z Włodzimierzem Rędziochem

Papież pobłogosławił kamień węgielny pod muzeum męczennika komunizmu

Więcej ...

Wodzisław Śl.-Kokoszyce: abp Przybylski pobłogosławił odnowiony Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej

2025-10-30 18:11
Abp Andrzej Przybylski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Andrzej Przybylski

30 października abp Andrzej Przybylski, metropolita katowicki, pobłogosławił Dom Rekolekcyjny Archidiecezji Katowickiej im. bp. Stanisława Adamskiego oraz nadał miejscowej kaplicy wezwanie NMP Matki Nadziei.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Biskupi przemyscy apelują o modlitwę w intencji abp....

Niedziela Przemyska

Biskupi przemyscy apelują o modlitwę w intencji abp....

Nowenna za dusze czyśćcowe

Wiara

Nowenna za dusze czyśćcowe

Szkoła podstawowa we Włodarach została ostrzelana

Wiadomości

Szkoła podstawowa we Włodarach została ostrzelana

Huragan zdemolował misję na Jamajce, gdzie posługują...

Kościół

Huragan zdemolował misję na Jamajce, gdzie posługują...

W diecezji kieleckiej dwóch kapłanów odeszło tego...

Kościół

W diecezji kieleckiej dwóch kapłanów odeszło tego...

Ks. Olszewski nie jest w stanie pokazywać się publicznie....

Kościół

Ks. Olszewski nie jest w stanie pokazywać się publicznie....

Komunikat Biskupa Sosnowieckiego

Niedziela Sosnowiecka

Komunikat Biskupa Sosnowieckiego

Sąd podał datę procesu ks. Olszewskiego i urzędniczek...

Wiadomości

Sąd podał datę procesu ks. Olszewskiego i urzędniczek...

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój