Reklama

Niedziela Kielecka

Jak dotknąć serca człowieka?

Niedziela kielecka 10/2025, str. VI

Ks. prał. Dariusz Gącik

Archiwum ks. prał. Dariusza Gącika

Ks. prał. Dariusz Gącik

O prezencie Boga i o tym, jak głosić rekolekcje współczesnemu człowiekowi, z ks. prał. Dariuszem Gącikiem rozmawia Agnieszka Dziarmaga.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga: Przed nami czas Wielkiego Postu, a więc i rekolekcji wielkopostnych. Jak głosić je współczesnemu człowiekowi?

Ks. Dariusz Gącik: Na pierwszym miejscu jest ważne, aby dotknąć serca człowieka, który przyszedł na rekolekcje, szczególnie w jego cierpieniu, zmaganiach, pytaniach i wątpliwościach. Następnie istotne jest, aby skoncentrować się na osobie Jezusa Chrystusa, przepowiadając Dobrą Nowinę, której przyjęcie z wiarą ma moc zmieniać ludzkie życie. Dopełnieniem tego przepowiadania są katechezy inspirowane treściami zawartymi w Katechizmie Kościoła Katolickiego, które kształtują postawy moralne. Owocem rekolekcji jest zawsze pogłębiona spowiedź oraz decyzja codziennego kroczenia śladami Chrystusa.

Czy trzydniowa nauka jest w stanie nas odmienić, choć trochę uzdrowić moralnie?

Ks. D.G.: Zdarzają się takie sytuacje, w których przepowiadane Słowo Boże bardzo mocno kogoś dotknęło i dla tej osoby był to punkt przełomowy w życiu. W czasie rekolekcji doświadczamy bowiem mocnego działania łaski Bożej. Należy jednak z naciskiem powiedzieć, że podstawowym miejscem dojrzewania w wierze jest parafia. Rekolekcje nie zastępują zwyczajnego duszpasterstwa parafialnego, lecz towarzyszą mu, ożywiają je i zachęcają do odnalezienia w nim swojego miejsca. Należy również dodać, że dzisiaj wiele osób żyje bardzo szybko, doświadcza zmęczenia i stresu, a ich życie religijne zazwyczaj sprowadza się do codziennej modlitwy i niedzielnej Eucharystii. Takie osoby w głębi serca tęsknią za odpoczynkiem i mają potrzebę strawy duchowej, w przeciwieństwie do medialnego szumu, który ich otacza. W czasie rekolekcji mają zatem okazję, aby się wyciszyć, zostawić niekonieczne zajęcia i skoncentrować się na słuchaniu Pana, aby doświadczyć pokoju serca.

Czy Rok Jubileuszowy i jego łaski to temat podejmowany przez Księdza podczas rekolekcji wielkopostnych?

Jestem głęboko przekonany, że Bóg dla każdego z nas w czasie tego Roku Jubileuszowego przygotował jakiś prezent, szczególną łaskę. Ta intuicja towarzyszy mi od rozpoczęcia Roku Świętego. Dotyka mnie to osobiście oraz jest obecne w moim przepowiadaniu, szczególnie podczas rekolekcji. W sposób szczególny – oprócz tematu nadziei – koncentruję się na duchowym znaczeniu znaków towarzyszących jubileuszowi. Otwarcie drzwi świętych – to zaproszenie do otwarcia serca dla Jezusa; pielgrzymka – to odnalezienie celu i sensu życia, które nie prowadzi do śmierci, ale do spotkania z Bogiem; sakrament pokuty i pojednania oraz dar odpustów – to dwie dłonie miłosierdzia, które pomagają nam na drodze nawrócenia w oczyszczeniu z grzechów i jego konsekwencji; Eucharystia – to źródło życia, przeżywane przede wszystkim w małżeństwie i rodzinie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2025-03-04 13:59

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Znowu Eucharystia na Babinku

Agnieszka Dziarmaga

Małogoszcz. Dawny kościółek cmentarny pw. św. Stanisława datowany na XVI wiek został przywrócony dla potrzeb kultu – po raz pierwszy od niepamiętnych lat w niedzielę Zesłania Ducha Świętego była w nim sprawowana Msza św., której przewodniczył wyjątkowy gość i rodowity małogoszczanin – abp Henryk M. Jagodziński, nuncjusz apostolski w Ghanie.

Więcej ...

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna krzyczał „Allahu Akbar”, wchodząc na ołtarz

2025-07-11 21:12
Bazylika Sacré-Cœur

Adobe Stock

Bazylika Sacré-Cœur

Portal tribunechretienne.com informuje, że w poniedziałek, 7 lipca, mężczyzna wszedł na ołtarz bazyliki Sacré-Cœur, trzykrotnie krzycząc „Allahu Akbar” w biały dzień, na oczach wiernych i zwiedzających.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką