Reklama

Niedziela Małopolska

Zasługują na zainteresowanie

Ks. Umiński zwraca uwagę m.in. na list w całości napisany przez św. Wincentego

MFS/Niedziela

Ks. Umiński zwraca uwagę m.in. na list w całości napisany przez św. Wincentego

Do 26 lutego można zobaczyć wystawę Misja polska w pismach św. Wincentego a Paulo!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak informuje ks. dr Wacław Umiński CM, dyrektor Muzeum Historyczno-Misyjnego Księży Misjonarzy (przy ul. Stradomskiej 4 w Krakowie), ekspozycja wpisuje się w Jubileuszowy Rok związany ze świętowaniem 400-lecia Zgromadzenia Księży Misjonarzy.

Adresaci listów

Na wystawie są prezentowane wybrane listy założyciela zgromadzenia, św. Wincentego a Paulo napisane (w latach 1652-60) do współbraci w Polsce. Adresatami byli: ks. Lambert aux Couteaux, ks. Mikołaj Guillot, ks. Mikołaj Duperroy, ks. Karol Ozenne, ks. Wilhelm Desdames oraz ks. Stanisław Żelazowski. Ksiądz Wacław Umiński informuje, że w archiwum zgromadzenia w Polsce znajduje się 150 listów podpisanych przez ks. Wincentego, natomiast ponad 30 z nich można zobaczyć na wystawie. Podkreśla: – Większość tych listów pisali sekretarze naszego założyciela. Oni spisywali myśli, polecenia, prośby, rozważania ks. Wincentego, który je czytał i podpisywał, o czym świadczą np. zachowane skreślenia czy osobiste dopiski. Ksiądz Umiński zwraca uwagę m.in. na eksponowany w głównej gablocie list w całości napisany przez św. Wincentego oraz na znajdujące się obok oryginałów tłumaczenia fragmentów korespondencji, co pozwala zwiedzającym poznać tematykę listów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

A ta była różnorodna. Ksiądz dyrektor informuje: – Analizując korespondencję Wincentego, dostrzegamy jego radość w związku z pomyślnym rozwojem misji polskiej. Cieszył się z informacji, że misjonarze coraz lepiej posługują się językiem polskim. Radość sprawiały mu także wiadomości o opiece, jaką królowa Maria Ludwika Gonzaga otaczała jego duchowych braci i synów. Zwraca uwagę także na zatroskanie autora listów o losy Polski. Przypomina, że były to czasy potopu szwedzkiego i zarazy. Zaznacza, że obok starań o formację misjonarzy w listach znajdują się odpowiedzi na aktualne tematy związane z ich życiem. To np. przeżywane przez misjonarzy kryzysy, kwestie zachowywania postów czy przyjmowania zaproszeń na zabawy, rauty. A są i takie, jak np. informacja o wysłanym z Francji piesku – darze dla królowej.

Zaproszenie

– Na pewno każdy list zasługuje na uwagę – zapewnia ks. Umiński i przyznaje, że ich lektura pozwala lepiej poznać korzenie zgromadzenia i samego autora. Podkreśla: – To był Boży człowiek, kapłan, który ufał Bogu i Jemu podporządkowywał swe życie i losy założonego zgromadzenia. Był wyrozumiały, ale też konsekwentny, pokorny, troskliwy, serdeczny...

Gdy pytam, kto powinien zobaczyć wystawę, mój przewodnik stwierdza: – Obok księży misjonarzy i sióstr miłosierdzia, bo ich wątek też się tu pojawia, jest to ekspozycja, którą polecam szeroko pojętej rodzinie wincentyńskiej. Zapraszam wiernych z ruchów świeckich, czerpiących z duchowości św. Wincentego. To m.in. Stowarzyszenie Miłosierdzia, Konferencje Świętego Wincentego, Apostolat Maryjny. Ksiądz przekonuje, że wystawa może być ciekawa także dla osób interesujących się starymi dokumentami. Te z XVII wieku przyciągają uwagę pożółkłymi kartami zapełnionymi pięknym, wykaligrafowanym pismem…

Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do środy, w godzinach od 14 do 16. – Można napisać maila lub zadzwonić i umówić się na zwiedzanie np. całej grupy – zachęca ks. Wacław Umiński. Po szczegóły odsyła na stronę: muzeum.misjonarze.pl.

Podziel się:

Oceń:

2025-02-11 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prowincjał krakowskich jezuitów: powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa

Episkopat.news

Przychodzimy z naszymi problemami i grzechami, z ufnością i miłością, aby wyrazić wdzięczność, ze skruchą przeprosić za nasze grzechy i zadośćuczynić duchowo naszą miłością za rany zadane Sercu Jezusa, Jego Kościołowi i sobie nawzajem - powiedział w piątek w krakowskiej bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa o. dr Jarosław Paszyński. Prowincjał krakowskich jezuitów zaapelował przy tym: "Powierzmy się Najświętszemu Sercu Jezusa". Uroczystej Mszy św. przewodniczy abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Episkopatu Polski, a zebrani na niej polscy biskupi w imieniu narodu dokonają po 100 latach odnowienia Aktu poświęcenia Polski Najświętszemu Sercu Pana Jezusa.

Więcej ...

Ks. Tomasz Kancelarczyk ze Złotym Krzyżem Zasługi od prezydenta Andrzeja Dudy

2025-07-06 21:37
Ks. Tomasz Kancelarczyk

Polska Federacja Ruchów Obrony Życia

Ks. Tomasz Kancelarczyk

Ks. Tomasz Kancelarczyk – prezes Fundacji Małych Stópek i wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia został odznaczony przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za „za działalność społeczną i zasługi w niesieniu pomocy potrzebującym”.

Więcej ...

Na Plac Zbawiciela w Warszawie powróci tęcza. Koszt? 700 tys. złotych

2025-07-06 21:56

Artur Stelmasiak

Na Plac Zbawiciela w Warszawie ma powrócić tęcza, która nieco ponad 10 lat temu wzbudzała liczne kontrowersje - była siedmiokrotnie podpalana, a ówczesne władze stolicy za każdym razem naprawiały instalację, która doczekała się nawet ochrony. Nowa tęcza to jeden z projektów wybranych przez mieszkańców w głosowaniu w budżecie obywatelskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Leon XIV

Proboszczem parafii, gdzie będzie wypoczywał papież...

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Wiara

Jezu, spójrz dziś w moje oczy!

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu...

Wiadomości

Toruń: Około 10 tysięcy osób przeszło w Marszu...

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Wiadomości

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego ws. lekcji...

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Kościół

Czechy: biskup częściowo znosi obowiązek uczestnictwa w...

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...

Wiara

Jezus stawia dzisiaj ważne i ciągle aktualne pytanie: Czy...