Reklama

Niedziela Lubelska

Dla Kościoła i Ojczyzny

Niedziela lubelska 47/2024, str. VI

Agata i Piotr Szlązakowie to małżeństwo wyrosłe z KSM

Piotr Kaczyński

Agata i Piotr Szlązakowie to małżeństwo wyrosłe z KSM

Duże organizacje katolickie świętują w uroczystość Chrystusa Króla.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Prawie sto lat temu Pius XI, nazywany papieżem Akcji Katolickiej, wprowadził do liturgii uroczystość Chrystusa Króla. Wkrótce ten dzień był obchodzony jako święto patronalne katolików świeckich, którzy zaczęli zrzeszać się w organizacjach i stowarzyszeniach. W tych wydarzeniach mają swoje korzenie pierwsze organizacje katolickie w naszej diecezji.

Początki organizacji świeckich

Ważnym miejscem narodzenia i rozwoju Akcji Katolickiej w przedwojennej Polsce była diecezja lubelska. Ówczesny ordynariusz bp Marian Fulman przykładał dużą wagę do zaangażowania świeckich w życie Kościoła. Idąc za wskazaniami papieża, pasterz diecezji lubelskiej pisał: „Pragnie też Stolica Apostolska, aby dzień Chrystusa Króla był szczególnym świętem Akcji Katolickiej; jej celem jest szerzenie i gruntowanie Królestwa Chrystusowego w społecznym i osobistym życiu narodów. Wszystkie stowarzyszenia i bractwa niech urządzą swe posiedzenia lub akademie ku czci królowania Chrystusa w rodzinach i w narodzie”. Entuzjazm biskupa spowodował, że po dziesięciu latach Akcja Katolicka miała swoje oddziały w większości parafii. Intensywnie rozwijały się też młodzieżowe gałęzie Akcji – Katolickie Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej i Męskiej. Po wojnie władze komunistyczne zdelegalizowały wszelkie organizacje katolickie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kobiety na czele

Reklama

Dzisiaj rzeczą oczywistą jest istnienie organizacji katolickich, na czele których nie stoi kapłan, ale osoba świecka. Co więcej, ich prezesami są kobiety. W przypadku Akcji Katolickiej w naszej diecezji prezeską jest od 14 lat Małgorzata Stacharska, KSM kieruje Katarzyna Szczepanik, a w siedmioosobowym zarządzie jest tylko jeden chłopak. Obydwie organizacje zachowały prawie stuletnią tradycję świętowania w uroczystość Chrystusa Króla, tak też jest w tym roku. – Od kilku lat dzień patronalny przeżywamy w parafiach, a ślubowanie nowych kandydatów odbywa się podczas corocznej pielgrzymki Akcji Katolickiej do Wąwolnicy, w ostatnią niedzielę maja. W tym roku przyjęliśmy 20 nowych członków. W ostatnim czasie ważnym wydarzeniem dla nas była konsekracja wdowy, Heleny Palejczuk, z oddziału przy parafii św. Urszuli Ledóchowskiej w Lublinie – dzieli się Małgorzata Stacharska. Młodzież z KSM wybrała na miejsce świętowania bazylikę Ojców Dominikanów w Lublinie, starsi druhowie, zwani żartobliwie „dinozaurami”, spotykają się w parafii św. Józefa. Zawołanie „Służyć Bogu i Ojczyźnie – Gotów!” wypowie w tym roku ponad 50 młodych dziewcząt i chłopców.

Każda z organizacji ma przydzielonego asystenta kościelnego, w Akcji Katolickiej funkcje tę pełni ks. Zdzisław Szostak, w KSM – ks. Krzysztof Krzaczek; kapłani koncentrują się na formacji duchowej członków ruchów. Akcja Katolicka najpierw obrała sobie za patrona męczennika bł. Stanisława Starowieyskiego, przedwojennego prezesa tej organizacji w diecezji lubelskiej. Po beatyfikacji dołączono też bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Młodzież także ma dwoje patronów, z okresu przedwojennego pozostał św. Stanisław Kostka, a po reaktywacji KSM w latach 90. XX wieku przyjęto bł. Karolinę Kózkównę.

W działaniu

Członków obydwu organizacji spotkać można przede wszystkim w ich parafiach; animują liturgie, procesje odpustowe, włączają się w zbiórki i inne działania charytatywne. Akcja Katolicka jest bardzo aktywna w życiu publicznym, ostatnio głośno protestowała przeciwko usuwaniu katechezy z programu szkolnego. Kaesemowicze są liderami grup uczestniczących w Światowych Dniach Młodzieży. Po prawie stu latach od swojego powstania te katolickie organizacje świeckich nadal przynoszą błogosławione owoce dla Kościoła i Ojczyzny. Wciąż są szeroko otwarte dla nowych kandydatów.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-19 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Służyć Bogu i Ojczyźnie – gotów

Młodzi gotowi służyć Bogu i Ojczyźnie

Archiwum autora

Młodzi gotowi służyć Bogu i Ojczyźnie

Więcej ...

Kardynał Bechara Raï: państwa muszą zmienić perspektywę

2025-07-11 16:01
Kardynał Bechara Raï

KAI

Kardynał Bechara Raï

- Model libański obejmuje wartości chrześcijańskie i muzułmańskie, dlatego możliwe jest pokojowe współżycie. Chcemy, by tak pozostało i aby wszyscy Libańczycy, chrześcijanie i muzułmanie, pozostali w kraju. To samo dotyczy Syrii i Iraku. Chcemy, aby chrześcijanie i muzułmanie pozostali, bo wspólne życie prowadzi do umiarkowanego islamu. Jeśli wszyscy wyjadą - kto będzie rządził Syrią, Irakiem, Egiptem? Tego nikt nie wie - mówi Kardynał Bechara.

Więcej ...

Open Doors: w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan

2025-07-11 20:33

Adobe Stock

Z szacunków organizacji Open Doors wynika, że obecnie w 78 krajach prześladowanych jest 380 mln chrześcijan. Według Światowego Indeksu Prześladowań w 2025 r. w 50 krajach poziom prześladowań jest wysoki bądź ekstremalnie wysoki. Pierwsze miejsce w rankingu zajęła Korea Północna, drugie - Somalia, trzecie - Jemen.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

W Kościele nikt nie jest sam

Wiara

W Kościele nikt nie jest sam

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święci i błogosławieni

Z medalikiem św. Benedykta w życie

Święty, który uprawiał Europę

Święci i błogosławieni

Święty, który uprawiał Europę

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Święci i błogosławieni

Dziewczynka, która przebaczyła swemu zabójcy

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Wiara

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką