Reklama

Niedziela plus

Tarnów

Niepowtarzalne lekcje

Niedziela Plus 47/2024, str. IV

W Wieczornicy Listopadowej wystąpili uczniowie ze SP w Muchówce

MFS/Niedziela

W Wieczornicy Listopadowej wystąpili uczniowie ze SP w Muchówce

Wielka cisza apelu jest na to, abyśmy dojrzewali do wolności codziennych wyborów – przekonywał ks. Paweł Bartula.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowa proboszcza parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Muchówce wybrzmiały podczas patriotycznego wydarzenia, na które zaprosiło stowarzyszenie historyczno-eksploracyjne Zorganizowana Grupa Poszukiwawcza P. PANC. Południe.

Rozwijają skrzydła

To pasjonaci militariów, badań, poszukiwań oraz historii – szczególnie tej lokalnej. Prowadzą eksploracje w miejscach związanych z I wojną światową. Upowszechniają wartości patriotyczne i wiedzę historyczną. Opiekują się cmentarzami wojennymi nr 308 w Muchówce i nr 304 w Łąkcie Górnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Wszystko zaczęło się od zainteresowania historią – opowiada reprezentujący stowarzyszenie Wojciech Wróbel. Wspomina m.in. wspólne z kolegami poznawanie historii II, a potem I wojny światowej. W październiku 2021 r. pasjonaci zarejestrowali stowarzyszenie. – Jako organizacja pozarządowa możemy rozwinąć skrzydła – podkreśla p. Wojciech. Informuje, że od 1,5 roku budują w Żegocinie Izbę Pamięci. Zapowiada: – To będzie jedyne takie, niepowtarzalne miejsce. Dzięki eksponatom, które grupie udało się odnaleźć w trakcie poszukiwań, badań i eksploracji, zwiedzający będą mogli poznawać historię.

Reklama

Grzegorz Tworzydło, wiceprezes stowarzyszenia, informuje, że w organizacji działa czternaście osób, a kolejne starają się o przyjęcie. Wykonują różne zawody. Są wśród nich mechanicy samochodowi, graficy komputerowi, cieśla, ślusarz... – Kultywujemy pamięć o tym, co się wydarzyło na naszych ziemiach, chcemy tę historyczną wiedzę przekazywać kolejnym pokoleniom – podkreśla wiceprezes.

Dotknąć historii

Pasjonaci chętnie spotykają się z dziećmi i młodzieżą. – Informacje, które uczniowie wynoszą z naszych lekcji historii, na pewno będą zapamiętane – zapewnia Wojciech Wróbel. Zaznacza: – Na wojennym cmentarzu uczniowie widzą, ilu spoczywa żołnierzy, z jakich są armii, jakich są narodowości, a dotknięcie historii zdecydowanie ułatwia jej zapamiętywanie. Grzegorz Tworzydło także podkreśla cenny przekaz lekcji organizowanych w terenie: – Dzieci inaczej do tego podchodzą, otoczenie, przyroda pomagają przyswajać wiedzę. Poza tym uczniowie mają możliwość dotknąć różnych eksponatów związanych z danym czasem, z historycznymi wydarzeniami, które miały miejsce na naszym terenie.

Niepowtarzalną lekcją historii, w której uczestniczyli nie tylko uczniowie, ale także ich rodzice i dziadkowie, była Listopadowa Wieczornica zorganizowana 10 listopada na wojennym cmentarzu nr 308. Wspólnie ze stowarzyszeniem w przygotowanie wydarzenia zaangażowali się: panie z KGW i panowie z OSP w Muchówce, tutejsza SP im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia oraz Krystyna Bachrynowska – radna i sołtys Muchówki.

Spotkanie

Reklama

Atmosferę zadumy i refleksji, jaką się zwykle odczuwa podczas nawiedzania cmentarzy, spotęgował czas patriotycznego spotkania – wieczorem polną drogą wiodącą na cmentarz powoli dojeżdżały samochody. Wiele osób zdecydowało się na spacer pośród pól i zagajników. – Trzeba pokazać, że historia nie powinna być postrzegana jako ciąg dat, wydarzeń niemających ze sobą związku, a co za tym idzie, liniowo – przekonywał Wojciech Wróbel, witając zebranych. – Uważamy raczej, że należy patrzeć na nią w taki sposób, iż każde działanie powoduje skutki w tym momencie oraz ma wpływ na to, co może się wydarzyć w przyszłości.

Do historii nawiązał także ks. Paweł Bartula: – Ciszą wszystkich cisz jest cisza cierpienia. Kto chce spotkać historię, musi wejść w tę ciszę. Kto chce spotkać Boga, musi wejść w ciszę. Ksiądz proboszcz zaapelował o pogłębioną świadomość tożsamości, o odpowiedzialność za wolność; przypomniał nauczanie św. Jana Pawła II, że wolność trzeba stale zdobywać. – Bywa, że zmaganiem jest bitwa o słowa, a właściwie o prawdę słów, z których budujemy nasz świat, historię – zauważył. Podkreślił rolę oddających życie za wolność ojczyzny, ich wiarę. Przekonywał: – Potrzeba nam stale przypominać, że wielka cisza apelu jest na to, abyśmy dojrzewali do wolności codziennych wyborów, abyśmy umieli składać te nasze małe ofiary w sytuacjach, które nie są może ekstremalne i na miarę historii, ale to z nich buduje się rzeczywistość. Refleksję na temat roli historii w życiu narodu kapłan zakończył modlitwą w intencji poległych żołnierzy. Za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli prosił o błogosławieństwo dla naszej ojczyzny.

Dramatyczne chwile

Reklama

Patriotyczny program artystyczny zaprezentowany przez uczniów miejscowej szkoły uświadomił zebranym, że wiedza o tym, co się działo ponad 100 lat temu, nie jest obca najmłodszym. – Spotykamy się na cmentarzu wojennym nr 308 w Muchówce, gdzie spoczywa 993 żołnierzy z trzech armii, jednak żadna z nich nie była polską armią – przypomniał Wojciech Wróbel, rozpoczynając program „Droga do niepodległości”. Gdy opowiadał o wydarzeniach z lat 1914-18, podkreślił: – Galicja płonęła gorącym ogniem konfliktu, a w sercu Beskidów, w okolicach Limanowej i Łapanowa, rozegrała się niezwykle dramatyczna batalia... Przybliżał lokalne historie: – W Leszczynie, na rozkaz wójta, zarekwirowano kilka furmanek w celu odwiezienia zmobilizowanych do Bochni. Żony, matki i dzieci żegnały z płaczem znikających za domostwami rezerwistów. W Królówce wieść o wojnie rozeszła się w godzinę. Zebrało się kilkuset chłopów w obu kościołach, gdzie ksiądz udzielił im błogosławieństwa. Wspólnie zaśpiewali Kto się w opiekę odda Panu swemu...

Wojciech Wróbel zwrócił uwagę na formę upamiętnienia wojennych wydarzeń i przypomniał, że władze austro-węgierskie wybudowały 400 cmentarzy wojennych. – Ich budowie przyświecała idea humanitaryzmu; identycznego potraktowania zwycięzców i pokonanych, niezależnie od przynależności do armii czy wyznawanej religii – opowiadał.

Po zakończeniu wieczornicy przed wojennym cmentarzem panie z KGW częstowały rogalami świętomarcińskimi i gorącą herbatą. Uczestnicy spotkania w ciszy rozchodzili się do domów. Nad wojenną nekropolią zaświecił rąbek księżyca.

Podziel się:

Oceń:

2024-11-19 11:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żywa pamięć

Spotkanie patriotyczne zaciekawiło sporą liczbę osób

Ewa Melerska

Spotkanie patriotyczne zaciekawiło sporą liczbę osób

Historia to suma biografii poszczególnych osób – podkreślał dk. prof. Waldemar Rozynkowski podczas wieczoru patriotycznego w toruńskim Muzeum Diecezjalnym.

Więcej ...

Jaskinia Słowa (17 Niedziela Zwykła)

2025-07-26 09:00
Ks. Maciej Jaszczołt

Red.

Ks. Maciej Jaszczołt

Więcej ...

Orędzie Leona XIV na Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

2025-07-27 07:58

Vatican Media

„Błogosławiony, kto nie stracił nadziei” (por. Syr 14, 2) – tak brzmi temat V Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych i orędzia przygotowanego przez papieża Leona XIV na tę okazję. Dzień ten – ustanowiony przez papieża Franciszka – będzie obchodzony w Kościele katolickim w niedzielę, 27 lipca tego roku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Kościół

Siekiera w dłoni księdza - mordercy. Zgorszenie...

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Kościół

Damy z Bogiem radę (27 VII 2025)

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Kościół

Od uzależnień do ewangelizacji. Świadectwo Krzysztofa...

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Kościół

Rodzina zmarłego harcerza prosi media o uszanowanie...

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Wiadomości

Mazowieckie: Zarzut zabójstwa znajomego dla proboszcza z...

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Kościół

Komunikat dotyczący aktualnego statusu kanonicznego ks....

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Nowenna do św. Krzysztofa

Wiara

Nowenna do św. Krzysztofa