Reklama

Niedziela plus

przemyśl

Biblia na skrawku ziemi

Archiwum parafii św. Michała Archanioła w Ostrowcu Świętokrzyskim

A może warto na chwilę oderwać się od codzienności i pospacerować między figowcami, daktylowcami i pszenicą, przejść przez Morze Czerwone i usiąść pod górą Synaj…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W otoczeniu masywów górskich Pogórza Bieszczadzkiego znajduje się niezwykłe i unikatowe miejsce, które ukazuje charakter Ziemi Świętej. Jest nim Ogród Biblijny przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym Caritas w Myczkowcach. Otwarto go 18 maja 2010 r. w celu upamiętnienia 90. rocznicy urodzin Jana Pawła II. W ogrodzie można znaleźć rośliny znane z kart Biblii, które występują na Półwyspie Arabskim.

Bukszpan i gorejący krzew

To wyjątkowe miejsce przekazuje słowo Boże w formie roślinnych kompozycji i rzeźb. Spacerujący po ogrodzie mają możliwość odnalezienia cytatów z Biblii, które nawiązują do konkretnego gatunku roślin lub do wydarzeń. Przedstawione sceny ze Starego i Nowego Testamentu można podziwiać z głównej alei oraz z bocznych alejek. Poletko z jęczmieniem, pszenicą i lnem oraz gorejący krzew, symbolizują objawienie się Boga Mojżeszowi. Dalsze punkty ogrodu to przejście przez Morze Czerwone z „sadzawką” wypełnioną czerwonym grysem oraz wędrówka przez pustynię. Góra Synaj wykonana jest z piaskowca o charakterystycznej rdzawej barwie. Zobaczymy tu kamienne tablice z przykazaniami oraz nasadzenia z jeżyną krwistą. Kolejne poletko przedstawia roślinność ziemi obiecanej: oliwki, figę, granat, palmę daktylową i inne. Makieta świątyni jerozolimskiej w skali 1: 10, położona w centralnej części omawianego ogrodu, przedstawia okres panowania króla Salomona i jego następców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Winnica i Ogród Oliwny

Reklama

Przedstawienie Świętej Rodziny ujęte w czternastoramiennej gwieździe, jako symbol Narodzin Chrystusa, rozpoczyna sektor Nowego Testamentu. Meandry niewielkiego strumienia symbolizują rzekę Jordan, miejsce chrztu Jezusa. Następne poletka to Pustynia Judzka i żyzne pola, z gatunkami zbóż, które były uprawiane w czasach biblijnych. Misternie wykonane odlewy z brązu w dalszej części parku tematycznego przedstawiają Ogród Oliwny. Znajdują się tu rośliny, które mogły użyczyć pędów na koronę cierniową: dwukolczak śródziemnomorski, krwiściąg ciernisty i głożyna cierń Chrystusa. Jednym z ostatnich przedstawień jest pusty grób z sadzonkami aloesu, z którego pozyskiwano żywicę balsamiczną, używaną do balsamowania ciała zmarłych. Geometrycznie ukształtowane żywopłoty z bukszpanu, odwołujące się do Pisma Świętego, w kształcie liter alfa i omega, przywołują na myśl Apokalipsę św. Jana i potwierdzają jedność Ojca i Syna. Ogród kończy się przedstawieniem Zesłania Ducha Świętego: ukazane siedem darów odwołuje się do siedmiu ramion menory, symbolu obecności Ducha Świętego.

Niepowtarzalną atmosferę tego miejsca tworzy również odtwarzana w tle muzyka.

Obok ogrodu w Myczkowcach można zobaczyć kilkadziesiąt ciekawych gatunków zwierząt w minizoo, stadninę koni oraz Centrum Kultury Ekumenicznej, czyli ok. dwustu miniatur cerkwi i drewnianych kościołów. /i.c.

Podziel się:

Oceń:

2024-09-03 13:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zaproszenie na ucztę

Adobe Stock

Więcej ...

Włochy/ 86-letni krawiec szyje sutannę dla nowego papieża

2025-04-30 19:40

Ks. Tomasz Podlewski

86-letni krawiec Raniero Mancinelli szyje sutannę dla nowego papieża, który zostanie wybrany na konklawe rozpoczynającym się 7 maja. Mały zakład krawiecki, który Mancinelli prowadzi z rodziną, znajduje się w uliczce Borgo Pio, kilka kroków od placu Świętego Piotra.

Więcej ...

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o pomstę do nieba!

2025-05-04 13:24
Kard. Gerhard Ludwig Müller

Karol Porwich/Niedziela

Kard. Gerhard Ludwig Müller

Kilka dni przed rozpoczęciem konklawe kard. Gerhard Müller, były prefekt Kongregacji Nauki Wiary i nadzieja konserwatywnych katolików na całym świecie, udzielił wywiadu Adamowi Sosnowskiego z wydawnictwa Biały Kruk. Kard. Müller nawiązał do wielu kluczowych kwestii dotyczących wyboru papieża – kim powinien być nowy biskup Rzymu oraz jaki będzie jego stosunek do pontyfikatu Franciszka.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Wiadomości

Twój podpis może uratować religię w szkole!

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Znamy datę konklawe!

Kościół

Znamy datę konklawe!

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...