Reklama

Rodzina

Prawnik wyjaśnia

Alimenty na rodzeństwo

Niedziela Ogólnopolska 16/2024, str. 63

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Brat straszy mnie, że jeśli nie będę mu nadal pomagać finansowo, to zaskarży mnie o alimenty. Czy to możliwe?

Odpowiedź eksperta
Właściwie tak. Ale nie jest to takie proste.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obowiązek alimentacyjny względem rodzeństwa jest ostatnim w kolejności obowiązkiem. Mowa o nim wówczas, gdy nie ma zobowiązanych krewnych w linii prostej.

W pierwszej kolejności należy dochodzić alimentów od małżonka. Gdy uzyskanie ich jest niemożliwe lub niewystarczające, można ich dochodzić od zstępnych, tj. dzieci i wnuków, a w następnej kolejności – od wstępnych, tj. rodziców i dziadków. Pierwsi w kolejności do płacenia alimentów są zstępni (dzieci lub wnuki uprawnionego). W przypadku gdy nie ma zstępnych lub nie są oni w stanie realizować obowiązku, można alimenty egzekwować od wstępnych (rodziców, dziadków). Kiedy i tych nie ma lub oni także nie są w stanie realizować obowiązku alimentacyjnego – dopiero na końcu tej kolejki znajduje się rodzeństwo. Wówczas może się pojawić obowiązek, którym są alimenty na rodzeństwo.

Alimenty na rodzeństwo mogą być realizowane w całości lub w części także przez m.in. zapewnienie lokalu mieszkalnego, przygotowywanie posiłków, dostarczanie lekarstw, pielęgnację itp.

Reklama

Alimenty można uzyskać na dwa sposoby. Po pierwsze, można załatwić sprawę polubownie. Ugoda może być zawarta w dowolnej formie (oczywiście, dla celów dowodowych powinna być zawarta na piśmie). W przypadku niepłacenia alimentów przez zobowiązanego konieczne będzie dochodzenie ich w sądzie – i to jest ta druga możliwość. W tym celu trzeba napisać pozew i złożyć go w sądzie rejonowym w miejscu zamieszkania osoby, której należą się alimenty.

Jednak aby ominąć drogę sądową, należy u notariusza zawrzeć ugodę w formie aktu notarialnego, w którym zobowiązujemy się do płacenia alimentów (art. 777 Kodeksu postępowania cywilnego).

Wysokość alimentów ustala się na podstawie dwóch czynników. Pierwszym są usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, które są związane przede wszystkim z utrzymaniem mieszkania, wyżywieniem, nabywaniem odzieży, leczeniem, higieną osobistą, zainteresowaniami kulturalno-społecznymi. Drugim czynnikiem są możliwości majątkowe i zarobkowe tego, kto ma alimenty płacić.

W razie już zasądzonych alimentów prawo przewiduje możliwość zmiany ich wysokości w przypadku zmiany potrzeb uprawnionego bądź zmiany możliwości alimentacyjnych zobowiązanego, np. można się domagać zwiększenia alimentów, jeśli uprawniony ma większe potrzeby niż w chwili ustalania wysokości alimentów albo jeśli zobowiązany zarabia więcej lub mniej niż w chwili ustalania ich wysokości.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-04-16 14:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Alimenty – kwestia uczciwości

Niedziela Ogólnopolska 7/2020, str. 59

sebra/pl.fotolia.com

Więcej ...

Prezydium KEP odpowiedziało na pismo z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

2025-04-09 18:13

Karol Porwich/Niedziela

Prezydium Konferencji Episkopatu Polski skierowało kolejne pismo do Prezesa Rady Ministrów dotyczące odpowiedzi na wniosek o udzielenie informacji publicznej, przesłany do Premiera Donalda Tuska 17 lutego br.

Więcej ...

USA: przywódcy chrześcijańscy żądają od Rosji oddania prawie 20 tysięcy wykradzionych dzieci ukraińskich

2025-04-11 19:28
Ambasada USA w Moskwie

PAP/EPA

Ambasada USA w Moskwie

Koalicja amerykańskich organizacji chrześcijańskich poprosiła prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa i sekretarza stanu Marco Rubio, aby wpłynęli na władze Rosji w sprawie natychmiastowego powrotu do kraju prawie 20 tysięcy dzieci ukraińskich, wywiezionych stamtąd od wybuchu wojny w lutym 2022 roku. Prośbę tę zawiera list otwarty, podpisany przez 40 zwierzchników i wysokich przedstawicieli organizacji chrześcijańskich różnych wyznań i poglądów politycznych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Niedziela Wrocławska

Dziecko we wrocławskim Oknie Życia

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Wiara

Dlaczego Jezus musiał nas zbawić właśnie na krzyżu?

Święta Miss - Gemma Galgani

Święci i błogosławieni

Święta Miss - Gemma Galgani

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Wiara

Panie, proszę Cię o łaskę wiary

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Wiadomości

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w...

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...