Reklama

Aspekty

Rok wielkiego jubileuszu

Bp Adrian Put prezentuje najnowszą publikację Krzysztofa Prokopa o biskupach ziemi lubuskiej

Angelika Zamrzycka

Bp Adrian Put prezentuje najnowszą publikację Krzysztofa Prokopa o biskupach ziemi lubuskiej

W tym roku obchodzimy rocznicę 900-lecia utworzenia dawnego biskupstwa lubuskiego. Z tej okazji są planowane uroczystości w Ośnie Lubuskim, które będą miały charakter nie tylko diecezjalny, lecz także ogólnopolski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Diecezja lubuska została założona przez Bolesława III Krzywoustego w 1124 r., a jej zasięg obejmował tereny środkowego Nadodrza, ziemie położone na północ od Warty oraz obszar dorzecza Sprewy i Haweli. Jej początki świadczą o dynamicznej działalności chrystianizacyjnej i wskazują, że tworzenie się naszej państwowości było związane z Kościołem. Krzywousty powierzył diecezji lubuskiej misję ewangelizacyjną: – Ze względu na położenie, diecezja lubuska miała czuwać nad krzewieniem i utwierdzaniem chrześcijaństwa na zachód i północny-zachód od Lubusza. Plany te musiał zaaprobować odbywający od maja 1123 r. legację w Polsce kard. Idzi z Tusculum – mówi bp dr Adrian Put, który od dawna zajmuje się historią diecezji. W swojej działalności naukowej badał różne wątki związane z powstawaniem i rozwojem administracji kościelnej na naszych terenach. Wiele miejsca poświęcił historii diecezji lubuskiej. Wiedzę o tym biskup pomocniczy upowszechnia nie tylko w artykułach, ale również podczas konferencji i wykładów. – Pierwsza wiarygodna wzmianka o diecezji lubuskiej pochodzi z 1133 r. i znajduje się w bulli papieża Innocentego II – zauważa.

Sama nazwa biskupstwa wiąże się z pierwszą siedzibą, która znajdowała się w Lubuszu na lewym brzegu Odry. Miejscowość położona na wysokim brzegu doliny była dobrym miejscem na średniowieczną twierdzę, a jej centralne położenie na Ziemi Lubuskiej umożliwiało skuteczne zarządzanie diecezją. Dzisiaj Lubusz to niewielkie niemieckie miasto Lebus. – Tereny środkowego Nadodrza stały się częścią monarchii wczesnopiastowskiej. Powstanie diecezji lubuskiej jest pierwszą zorganizowaną formą Kościoła lokalnego na tym terenie – podkreśla bp Adrian. – Jej kres przyszedł ostatecznie w 1565 r. Wówczas katedra w Fürstenwalde została przejęta przez protestantów. Diecezja istniała blisko 450 lat – dodaje.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Obchody 900-lecia odbędą się w Ośnie Lubuskim, które dawniej leżało w granicach diecezji lubuskiej. Przewodniczącym diecezjalnego komitetu organizacyjnego jest ks. kan. Piotr Grabowski, proboszcz parafii św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim. Jak zapowiada, 20 kwietnia w kościele parafialnym odbędzie się koncert uwielbieniowy, który otworzy wydarzenia jubileuszowe. Ma być dziękczynieniem za istnienie diecezji oraz za fundamenty wiary katolickiej na naszych ziemiach.

Główny dzień obchodów 900-setnej rocznicy utworzenia biskupstwa lubuskiego został zaplanowany na 11 maja. O godz. 11 na placu miejskim wokół kościoła w Ośnie Lubuskim zostanie odprawiona Msza św. dziękczynna za dar istnienia biskupstwa lubuskiego, której będzie przewodniczył Prymas Polski abp Wojciech Polak. Przybędą też biskupi z metropolii szczecińsko-kamieńskiej oraz z diecezji sąsiednich. Przed Eucharystią odbędzie się koncert okolicznościowy Monodia Caelestis. Tego dnia dr Marek Golemski wygłosi wykład historyczny na temat 900-setnej rocznicy powstania biskupstwa lubuskiego. Po Mszy św. jest przewidziany Jarmark Lubuski, podczas którego zaprezentują się lokalne grupy i zespoły muzyczno-wokalne. Będą pokazy walk rycerskich, wieczorny pokaz ognia, a także stanowiska gastronomiczne i atrakcje dla dzieci. Uroczystość zostanie zakończona koncertem religijnym.

Podziel się:

Oceń:

2024-03-13 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Komunikat w sprawie święceń diakonatu i prezbiteratu

Bp Tadeusz Lityński

Archiwum Aspektów

Bp Tadeusz Lityński

Drodzy Diecezjanie, przed 75 laty wraz z rodzącą się administracją apostolską na naszych ziemiach powstało w Gorzowie Wielkopolskim wyższe seminarium duchowne, które z czasem zostało przeniesione do paradyskiego klasztoru, a niespełna dwa lata temu na nowo powróciło do Gorzowa Wielkopolskiego – tym razem do domu biskupiego przy ulicy 30 Stycznia.

Więcej ...

Meksyk: 18 pielgrzymów zginęło w wypadku autobusu

2024-04-29 11:17

Adobe Stock

Co najmniej 18 osób zginęło , a 12 zostało rannych w wypadku autobusu 28 kwietnia w Meksyku. Według lokalnych mediów większość ofiar, to pielgrzymi z Guanajuato, którzy udawali się na pielgrzymkę do sanktuarium w Chalma.

Więcej ...

Rycerze Kolumba podsumowali peregrynację ikony św. Józefa i inicjatywę pro-life

2024-04-30 09:21

Rycerze Kolumba

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla sprawowaną w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Rycerze Kolumba podsumowali trwającą niemal dwa lata peregrynację ikon św. Józefa. Inicjatywa ta była jedną z najważniejszych, jaką wspólnota Rycerzy realizowała w Polsce w ostatnim czasie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Św. Katarzyna ze Sieny

Święci i błogosławieni

Św. Katarzyna ze Sieny

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Wiara

Czy stać mnie na stratę ze względu na miłość do Boga?

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...