Reklama

W wolnej chwili

Prawnik wyjaśnia

Jak odzyskać kaucję za wynajem?

Niedziela Ogólnopolska 8/2024, str. 64

Adobe Stock

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jakiś czas temu wynajmowałem mieszkanie. Kiedy się wyprowadzałem, nie dostałem zwrotu kaucji. Jaki jest maksymalny czas, w którym można się starać o odzyskanie niezwróconej kaucji po wygaśnięciu umowy najmu mieszkania?

Odpowiedź eksperta
Kaucja to swoiste zabezpieczenie właściciela mieszkania przed nieuczciwym najemcą oraz możliwością zniszczenia nieruchomości lub uszkodzenia jej wyposażenia przez najemcę. Pieniądze w ramach kaucji pozwalają zabezpieczyć interesy właściciela mieszkania głównie w dwóch sytuacjach:

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– gdy lokator wyrządzi szkodę w wynajmowanym mieszkaniu,

– gdy najemca nie chce się wywiązać z warunków umowy i np. rezygnuje z najmu przed końcem określonego terminu.

Wysokość kaucji dla właściciela mieszkania jest różna i zależy od kilku czynników. Standardem dla kaucji jest równowartość miesięcznego czynszu.

Zgodnie z prawem kaucja podlega pełnemu zwrotowi tylko wówczas, gdy mieszkanie oraz jego wyposażenie zostały oddane przez lokatora w stanie niepogorszonym w stosunku do dnia podpisania umowy. Jest to jednak dość nieprecyzyjne określenie, szczególnie gdy ma się na względzie, że rzeczy ulegają zużyciu, nawet w sytuacji, gdy o nie dbamy. Aby zatem obiektywnie ocenić stan mieszkania przed rozpoczęciem umowy wynajmu i po jej zakończeniu, należy dołączyć do umowy protokół odbioru mieszkania. W takim dokumencie wynajmujący razem z najemcą na podstawie oględzin wypisują ewentualne usterki mieszkania.

Zwrot kaucji jest obowiązkiem właściciela mieszkania, który może to zrobić w formie: przelewu, w gotówce lub według porozumienia z najemcą.

Takie porozumienie dotyczy np. odświeżenia pomieszczenia w zamian za zwrot całej kaucji. Pod warunkiem, oczywiście, że wcześniej właściciel udowodnił lokatorowi pogorszenie stanu mieszkania w trakcie trwania umowy najmu.

Jeśli ten stan jest niepogorszony, właściciel zwraca lokatorowi 100% wysokości kaucji. W przeciwnym razie, gdy wynajmujący stwierdzi na miejscu, że mieszkanie zostało zniszczone z powodów innych niż naturalne zużycie, ma prawo potrącić część kaucji lub nawet całą kwotę.

Reklama

Zgodnie z art. 6 Ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego wynajmujący ma 30 dni na zwrócenie kaucji od dnia opuszczenia i opróżnienia lokalu przez najemcę i po uregulowaniu należności z tytułu najmu. Jeżeli w terminie miesiąca kaucja nie zostanie zwrócona, roszczenie o jej zwrot staje się wymagalne i rozpoczyna się bieg przedawnienia.

Termin przedawnienia roszczenia o zwrot kaucji wynosi 6 lat, na podstawie art. 118 Kodeksu cywilnego.

Podziel się:

Oceń:

2024-02-20 14:07

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zbyt mało mieszkań na potrzeby Polaków

Choć Bezpieczny Kredyt na 2% zwiększył szanse Polaków na własny kąt, za chwilę może dojść do sytuacji, w której nie będą mieli czego kupować. Liczba mieszkań w budowie jest dziś o 33% mniejsza od liczby sprzedawanych lokali.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady