Reklama

W wolnej chwili

Warto zobaczyć

Wygrzej się zimą

Idea term wywodzi się z Rzymu, ale nie trzeba jechać na dalekie Południe, by się zrelaksować i wzmocnić kąpielami w gorących źródłach. Usuwają one zmęczenie i stres, pomagają leczyć choroby skóry, łagodzą ból i mają dobroczynny wpływ na odporność całego organizmu. W Polsce jest wiele miejsc z geotermalnymi źródłami.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Termy to przede wszystkim miejsce gorących kąpieli. W starożytnym Rzymie słowo to oznaczało łaźnie publiczne, w których można było się myć, a także relaksować w basenach z gorącą lub zimną wodą. Dziś termy to baseny lub niecki, wypełnione naturalnie ciepłą wodą ze źródeł termalnych.

By można było mówić o termach, woda w basenach musi pochodzić ze źródeł podziemnych, ogrzewanych magmą, a u ujścia mieć temperaturę co najmniej 20°C bez potrzeby dodatkowego ogrzewania.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wody termalne często są bardzo bogate w minerały, takie jak: magnez, wapń, potas, żelazo, krzem czy mangan. Dzięki temu kąpiel w termach ma pozytywny wpływ na ludzki organizm.

Jak termy wpływają na zdrowie?

W zależności od tego, jakich minerałów jest najwięcej w wodach termalnych danego źródła, kąpiel w basenie termalnym może mieć pozytywny wpływ na zdrowie i samopoczucie oraz wspomagać leczenie wielu chorób i rekonwalescencję po zabiegach medycznych i urazach.

Najprostszy podział wód termalnych wygląda następująco: solanki pomagają zwalczyć nadciśnienie, a wody siarczkowo-fluorowe łagodzą stres, wzmacniają układ nerwowy i regenerują stawy.

Wody termalne wspomagają też leczenie chorób skóry, łagodzą bóle mięśni i stawów, polepszają pracę serca i wpływają wzmacniająco na cały organizm.

Termy w Polsce mają różne formy i rozmiary. To często całe kompleksy rekreacyjne, w których można zażyć odpoczynku, podreperować zdrowie albo spędzić radosny weekend z dziećmi na szaleństwach wśród zjeżdżalni, sztucznych rzek czy gejzerów. Największe termy oferują swym gościom nie tylko baseny termalne, ale także kompleksy SPA i wellness. Inne termy mają formę bardziej kameralnych kąpielisk lub zacisznych uzdrowisk, więc każdy ma szansę znaleźć baseny termalne w sam raz dla siebie.

Co należy zabrać ze sobą do term?

W wielu termach działają sklepy lub nawet wypożyczalnie sprzętu do rekreacji. Niektóre rzeczy warto jednak zabrać ze sobą z domu. Na wypad do term, czy to na cały weekend, czy tylko na kilka godzin, warto zabrać ze sobą przede wszystkim:

Reklama

• strój do kąpieli,

• klapki,

• ręcznik.

Można także wziąć szampon lub balsam pod prysznic. Dla dzieci przydadzą się dodatkowe sprzęty do zabawy w wodzie.

Termy Gorący Potok to kompleks basenów termalnych w Szaflarach. To wyjątkowo oryginalne termy ze względu na możliwość kąpieli w nieckach basenowych w stylu japońskim onsen, ogrodzonych wysokim, drewnianym parawanem, i częściowo zadaszone. Każda niecka została wypełniona wodą termalną, która ma bardzo wysokie stężenie siarki. Woda siarkowa ma prozdrowotne właściwości, lecz dość charakterystyczny zapach. Jej temperatura waha się w granicach 35-40°C.

Termy Cieplickie

W Jeleniej Górze (Cieplicach Śląskich-Zdroju) znajduje się najstarsze w Polsce uzdrowisko, czynne prawdopodobnie od ok. 1281 r. Woda o temperaturze aż 90°C pochodzi z odwiertu o głębokości ponad 2000 m. Dodatkowo w celu zbilansowania składu wód znajdujących się w nieckach basenowych wykorzystywana jest również woda źródlana. Jej skład charakteryzuje się największą w Europie zawartością krzemionek, które korzystnie wpływają m.in. na układ moczowy i wzrok, mają działanie rozgrzewające i zwiększają mineralizację kości.

Terma Bania w Białce Tatrzańskiej to: 14 basenowych niecek, zjeżdżalnie o łącznej długości ponad 300 m czy gejzery. To nowoczesny park wodny z krytymi i zewnętrznymi basenami. Woda zasilająca baseny jest pompowana z głębokości 2500 m i ma aż 72°C, dlatego musi być schładzana do optymalnej temperatury ok. 34°C. W składzie wody odnajdziemy: wapń, magnez i potas.

Wody termalne Term Uniejów pochodzą z odwiertów, które zostały wykonane na głębokości ponad 2000 m i mają temperaturę ok. 68°C. Na terenie basenów termalnych można korzystać z kąpieli leczniczo-rekreacyjnych, na które składają się m.in. gorące kąpiele z hydromasażami. Baseny zewnętrzne połączone są z budynkiem basenów krytych i zasilane leczniczą solanką termalną, dzięki czemu możliwe jest ich całoroczne funkcjonowanie. Atrakcjami są kąpiele w średniowiecznych dębowych baliach, w tym kąpiele w czekoladzie, różane czy kąpiele w piwie.

Reklama

Termy w Lądku-Zdroju to jeden z bardziej znanych ośrodków sanatoryjnych w Polsce. Znajduje się tu aż 7 źródeł termalnych, z których najważniejsze jest źródło „Jerzy” – bogate w radon kojący ból i pomagający zwalczać m.in. choroby miażdżycowe. Źródło „Wojciech” zasila okrągły basen termalny – przykryty piękną barokową kopułą – i tak jak źródło „Zdzisław” ma jony siarczkowe i fluorowe, które regenerują chrząstkę stawową i wspomagają leczenie osteoporozy.

Centrum Wodolecznictwa i Rekreacji w Poddębicach nieopodal Łodzi – to nowe polskie termy, gdzie woda wydobywana jest z utworów piaskowcowych kredy dolnej z głębokości 2101 m, a temperatura wody mierzona na powierzchni wynosi ok. 71°C. Geotermalna woda do relaksu schładzana jest do 30-34°C i charakteryzuje ją wodorowęglanowo-sodowo-krzemionkowo-wapniowy skład. W kompleksie znajduje się 7 basenów geotermalnych zewnętrznych i wewnętrznych wyposażonych w: gejzery, masażery, groty sztucznej fali oraz dzikie rzeki. /A.C.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-29 18:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Marta Przybyła: Byłam bluźniącą ateistką. Spotkałam Boga

Zdjęcia z filmu "Powołany"

Agresja, depresja i nienawiść jako najczęstszy stan mojego wnętrza... Wśród zainteresowań – okultyzm, spirytyzm, muzyka satanistyczna. Bluźniąca ateistka. Czyli – Marta Przybyła o swoim nawróceniu.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Rozpoczynają się egzaminy maturalne

2024-05-07 07:10

Adobe Stock

Sesja maturalnych egzaminów pisemnych potrwa od 7 do 24 maja. Ich terminy z poszczególnych przedmiotów wyznaczyła Centralna Komisja Egzaminacyjna. Sesja egzaminów ustnych potrwa do 11 do 25 maja. Ich terminy każda szkoła ustala we własnym zakresie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?