Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Złota Kantyczka

Bp Piotr Skucha podczas wręczania nagród

Piotr Lorenc

Bp Piotr Skucha podczas wręczania nagród

Choć laureaci byli znani już od grudnia ub.r., to nagroda główna Grand Prix XXI edycji Festiwalu Kolęd i Pastorałek „Złota Kantyczka” została ogłoszona dopiero podczas Koncertu Galowego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert laureatów odbył się 13 stycznia w siedzibie organizatora, czyli w Młodzieżowym Domu Kultury im. Jaworzniaków w Jaworznie.

Geneza i eliminacje

Festiwal Kolęd i Pastorałek to coroczne wydarzenie, które zdobyło uznanie wśród mieszkańców Jaworzna i okolic. Jest ono etapem będzińskiego Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika, który daje szansę lokalnym artystom, zarówno solistom, jak i zespołom, by zaprezentowali swoje umiejętności w interpretacji tradycyjnych pieśni świątecznych. Tegoroczne przesłuchania eliminacyjne trwały od 4 do 8 grudnia. Po pięciu dniach i wysłuchaniu 148 wykonawców jury w składzie: Halina Darkowska, Barbara Sroka oraz Renata Gacek debatowało przez sześć godzin. – Poziom był tak wysoki, że istotne były niuanse, barwa głosu, poczucie rytmu, dykcja – powiedziała Halina Darkowska. – Ważny był także dobór repertuaru. Pamiętamy, że w Będzinie lubią bardziej tradycyjne wykonania, więc jeśli coś jest zbyt szokującego, to chociaż nam się podoba, debatujemy, czy warto zaryzykować, zgłaszając wykonawcę do Będzina. Zwykle ryzykujemy – dodała Barbara Sroka. – Najtrudniej było przyznać pierwsze miejsce, ale zawsze tak właśnie jest. Poziom w tym roku, szczególnie wśród dorosłych i uczniów klas 4-8, był tak wysoki i wyrównany, że naprawdę było trudno zdecydować – zaznaczyła Renata Gacek. Jury przyznało nagrody i wyróżnienia w 6 kategoriach, a 14 wykonawców zgłosiła do finału w Będzinie, z czego trzech, jak już wiemy, zostało nagrodzonych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W pełnej gali

Podczas Koncertu Galowego sala koncertowa Młodzieżowego Domu Kultury była wypełniona po brzegi, a publiczność entuzjastycznie reagowała na każde wykonanie. – Na scenie pojawili się utalentowani soliści oraz zespoły, które prezentowały różnorodne interpretacje kolęd i pastorałek. Od klasycznych aranżacji po nowoczesne, pełne energii, wykonania – każdy artysta wnosił do koncertu coś wyjątkowego. Świetnie dobrana lista utworów obejmowała zarówno znane kolędy, jak i mniej popularne pastorałki, co sprawiło, że publiczność miała okazję do odkrywania nowych muzycznych perełek w wykonaniu laureatów pierwszych miejsc – podkreśliła Renata Gacek prowadząca koncert.

Reklama

Po koncercie przyszedł czas na wręczenia nagród. Najważniejszą nagrodę – Grand Prix – od początku funduje bp Piotr Skucha. Nie inaczej było w tym roku. Złotą Kantyczkę biskup wręczył zespołowi „The Tonacja”. To grupa wokalna, która istnieje od 5 lat, składa się z licealistek i studentek, które uwielbiają śpiewać na głosy i spędzać wspólnie czas. Spotykają się na zajęciach w MDK w Zespole Szkół i Placówek nr 2 w Katowicach, gdzie kształtują swój słuch harmoniczny i pracują nad wielogłosowym programem wokalnym pod kierunkiem Aleksandry Stano. Zespół ma na swoim koncie kilka sukcesów, ale ten w Jaworznie niewątpliwie jest najważniejszy.

Fundatorami nagród Złotej Kantyczki byli: Wydział Edukacji UM w Jaworznie, Młodzieżowy Dom Kultury im. Jaworzniaków, Fundacja „Energetyka na Rzecz Polski Południowej”, Tauron Wytwarzanie, Stowarzyszenie Arete, Wydział Promocji Kultury i Sportu UM w Jaworznie. Złotą Kantyczkę oraz nagrodę dla jej zdobywcy ufundował bp Piotr Sucha. Natomiast nagrodę specjalną prezydenta Jaworzna Pawła Silberta zdobyła Anna Laskowska z Chudowa.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-23 14:20

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jaworzno: mieszkańcy wspólnoty Betlejem idą do Ziemi Świętej

Archiwum Wspónoty

Mieszkańcy wspólnoty Betlejem z Jaworzna w Wielkanoc ruszają do Ziemi Świętej. Pieszo. Do przejścia mają ok. 3400 kilometrów, a że chcą dojść do celu na uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, dziennie będą przechodzili 85 km. Nie naruszają tym jednak rozporządzeń związanych z zagrożeniem epidemicznym – cała droga zostanie pokonana bez opuszczania przydomowego placu.

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego od 10 do 18 maja

2024-05-06 13:27
Św. o. Stanisław Papczyński

Wikipedia

Św. o. Stanisław Papczyński

10 maja 2024 roku w sanktuarium św. o. Stanisława Papczyńskiego w Górze Kalwarii rozpocznie się Wielka Nowenna za wstawiennictwem św. o. Stanisława Papczyńskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Kościół

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?