Reklama

Wiara

Czytajmy Biblię

Adobe Stock

Powróćmy do wspólnego, rodzinnego czytania Pisma Świętego. Okazją może być Niedziela Słowa Bożego obchodzona w tym roku 21 stycznia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rodzina jest domowym Kościołem, w którym rodzice spełniają misję pierwszych świadków w życiu dziecka, są jego katechetami i pedagogami, są także kapłanami tego Kościoła. Dlatego bardzo ważne jest, aby w rodzinach czytane było Pismo Święte. W kontekście doświadczeń człowieka Pan Bóg daje Bożą odpowiedź i zachęca do wypełniania konkretnych zadań. Biblia w rodzinach jest katechezą dla człowieka i o człowieku. Chodzi o to, żeby Pismo Święte zaowocowało w życiu rodziny.

Pięć lat temu papież Franciszek w liście apostolskim Aperuit illis ustanowił Niedzielę Słowa Bożego, która od tego momentu jest obchodzona w Kościele powszechnym zawsze w III niedzielę zwykłą roku liturgicznego. 17 grudnia 2020 r. Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów określiła, jak tę niedzielę celebrować.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

– To dzień promocji słowa Bożego. Ojciec Święty pragnął, aby ten dzień był poświęcony celebracji, refleksji oraz rozszerzaniu słowa Bożego – wyjaśnia ks. dr Mariusz Woźniak, moderator Dzieła Biblijnego w Archidiecezji Częstochowskiej. – Pierwszym zadaniem tego wyjątkowego dnia ma być obudzenie świadomości znaczenia Pisma Świętego w życiu wierzących, a szczególnie w liturgii, która włącza w żywy i stały dialog z Bogiem. „Przez teksty biblijne odczytywane podczas liturgii sam Bóg mówi do swojego ludu i sam Chrystus głosi swoją Ewangelię” – podaje kongregacja. W dokumencie wskazuje się na obrzędy, które są szczególnie dostosowane do Niedzieli Słowa Bożego. Chodzi o procesję z wnoszeniem księgi ewangeliarza, a przynajmniej jej złożenie na ołtarzu. Mowa jest także o tym, że teksty biblijne umieszczone przez Kościół w lekcjonarzu nie powinny być zastępowane i opuszczane oraz że należy stosować zatwierdzone wersje Biblii – zaznacza ks. Woźniak.

– W tym roku przeżyjmy ten dzień pod hasłem „Biblia w rodzinie”. Powróćmy zatem do wspólnego, rodzinnego czytania Pisma Świętego. Ta rodzinna lektura – przynajmniej od czasu do czasu – będzie okazją do wspólnej modlitwy, rodzinnego spotkania, a potem być może rozmowy o przeczytanym fragmencie świętego tekstu. W rodzinie często się mijamy, bo jesteśmy zajęci różnymi obowiązkami. Niech wspólna lektura chociażby krótkiego fragmentu Pisma Świętego na nowo nas zjednoczy. Stąd zachęta do omawiania w rodzinie niedzielnej Ewangelii – kontynuuje ks. Woźniak i zachęca: – Wybierzmy z niej jedno zdanie i uczyńmy z niego motto na cały rozpoczynający się tydzień, by w ten sposób przeżyć go w jedności z Bogiem. Znajdźmy także godne miejsce dla Pisma Świętego w naszym domu. Wyciągnijmy je z szafki, ustawmy na półce albo w innym honorowym miejscu, by zawsze rzucało nam się w oczy i zachęcało do jego otwarcia. Nie bójmy się Biblii w rodzinie, bo zawarte w niej słowo jest Słowem Życia. Niech niedziela 21 stycznia będzie dla nas wszystkich spotkaniem z Żywym Słowem, które zbawia każdego człowieka – z Jezusem Chrystusem.

– Dzieło Biblijne w Archidiecezji Częstochowskiej pragnie także w tym roku z okazji Niedzieli Słowa Bożego włączyć się nie tylko w propagowanie liturgicznego czytania Pisma Świętego, ale także korzystania z aplikacji biblijnych na smartfony i tablety, które mamy przecież zawsze pod ręką. Papież Franciszek zachęca, by zawsze mieć mały egzemplarz Biblii w kieszeni. Obecnie częściej mamy jednak przy sobie telefony niż nawet dokumenty, stąd propozycja, by tekst Biblii lub cytaty z niej mieć wgrane w telefonie w formie aplikacji, które są darmowe i powszechnie dostępne – np. cały tekst Biblii Tysiąclecia lub tzw. Biblii Częstochowskiej, Słowo Boże, Od Słowa do Życia itp. – przekonuje ks. Woźniak.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-01-16 12:54

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Powstaje pierwszy w województwie świętokrzyskim Ogród Biblijny

JANUSZ ROSIKOŃ/ROSIKON PRESS

W Gorzkowie k. Kazimierzy Wielkiej na dawnym boisku przy Dziennym Domu Seniora powstaje Ogród Biblijny. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w województwie świętokrzyskim, a drugi – po Proszowicach - w diecezji kieleckiej. Oba związane są z placówkami Caritas kieleckiej.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2025 roku.

Więcej ...

Wysoka liczba przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan w Polsce. Raport Ordo Iuris dla OBWE

2025-05-05 13:52

Ks. Hubert Sklorz

Instytut Ordo Iuris złożył do Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie raport dotyczący przestępstw z nienawiści wobec chrześcijan za rok 2024 r. Liczba przestępstw na tym tle wciąż jest wysoka – za ubiegły rok Instytut odnotował 84 takie przypadki. W raporcie opisano liczne akty dewastacji miejsc kultu religijnego oraz świętych symboli.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Kościół

Tanzania: brutalne pobicie kapłana

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Waszyngton podpisuje ustawę wymagającą od księży...

Wiadomości

Waszyngton podpisuje ustawę wymagającą od księży...

Włochy: Przed konklawe kardynałowie odwiedzili swoje...

Kościół

Włochy: Przed konklawe kardynałowie odwiedzili swoje...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kościół

Co ze wstrzemięźliwością od pokarmów mięsnych w...

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Kościół

Kard. Gugerotti: papież Franciszek uczył nas kochać...

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...

Wiadomości

Niepokojące doniesienia. Polska rezygnuje z udziału w...