Reklama

Niedziela Lubelska

Dzień wyciągniętej dłoni

Uczestnicy wigilijnego spotkania podzielili się opłatkiem

Paweł Wysoki

Uczestnicy wigilijnego spotkania podzielili się opłatkiem

Bóg stał się człowiekiem, abyśmy mogli Go odkrywać w człowieku, kochać w człowieku i pomagać Mu w człowieku – powiedział abp Stanisław Budzik.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas czterech spotkań wigilijnych, zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Lubelskiej 23 i 24 grudnia w Lublinie, Chełmie, Puławach i Krasnymstawie, przy świątecznych stołach zasiadło 1000 osób. Była modlitwa z kapłanami i biskupami, dzielenie się opłatkiem, pyszne wigilijne potrawy i wspólne kolędowanie. Osobom bezdomnym, samotnym, ubogim i uchodźcom służyło ok. 150 wolontariuszy. Dzięki zaangażowaniu wielu firm i szczodrości serca licznych ofiarodawców, potrzebujący otrzymali nie tylko możliwość udziału w bożonarodzeniowym spotkaniu, ale też paczki z żywnością na kolejne świąteczne dni.

Zorganizowana już po raz 7. Wigilia Miłosierdzia była dużym przedsięwzięciem. – Przygarniamy wszystkich, bo jesteśmy organizacją katolicką, która kieruje się uniwersalnym przesłaniem Ewangelii. Każdego człowieka, który znajduje się w potrzebie, niezależnie od tego, skąd pochodzi i co myśli, przyjmujemy do serca jak Chrystusa – powiedział ks. Łukasz Mudrak, dyrektor lubelskiej Caritas. Jak podkreślił, Wigilie Miłosierdzia, odbywające się w całej Polsce, w tym w czterech miastach naszej diecezji, pozwalają tysiącom ludzi doświadczyć radości Świąt Bożego Narodzenia i bliskości drugiego człowieka. – Wielka wdzięczność i uśmiech na twarzach naszych gości to potwierdzenie, że zaangażowanie i trud pracowników, wolontariuszy oraz darczyńców Caritas są bardzo potrzebne. Ich poświęcenie przyjmowane jest jako szczery dar serca – podkreślił ksiądz dyrektor.

W czasie spotkania w Lublinie abp Stanisław Budzik przywołał słowa św. Matki Teresy z Kalkuty, która powiedziała, że Betlejem jest wszędzie tam, gdzie człowiek pomaga bliźniemu. – Betlejem jest tam, gdzie ludzie gromadzą się w pokoju i miłości, gdzie jeden wyciąga do drugiego dłoń z białym chlebem do pojednania, do budowania pokoju i wspólnoty. Niech to nasze spotkanie będzie dniem wyciągniętej dłoni; niech nam przypomina, że Bóg stał się człowiekiem, abyśmy mogli Go odkrywać w człowieku, kochać w człowieku i pomagać Mu w człowieku – powiedział ksiądz arcybiskup. Odwołując się do współczesnego tłumaczenia Pisma Świętego, zwrócił uwagę, że dla Jezusa zabrakło miejsca w mieszkaniu, a więc przyszedł na świat jako bezdomny. – Takie przyjście Boga jest dla nas wezwaniem do nieustannej troski o tych, którzy nie mają domu, nie mają co jeść, przeżywają różne trudności – powiedział. Jak podkreślił, lubelska Caritas nie tylko od święta troszczy się o osoby potrzebujące, ale przez cały rok ofiarnie niesie pomoc bliźnim i uwrażliwia społeczeństwo na los bezdomnych, chorych, niepełnosprawnych, samotnych i uchodźców.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2024-01-02 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Wigilię w indonezyjskiej części Papui zamordowano kleryka

W Wigilię Bożego Narodzenia w Papui, indonezyjskiej części wyspy Nowa Gwinea, zamordowano kleryka miejscowego seminarium duchownego. Jego ciało znaleziono w przydrożnym rowie. Policja prowadzi dochodzenie, ale póki co sprawcy pozostają nieznani. O zabicie seminarzysty podejrzewa się indonezyjskie siły bezpieczeństwa, które w tym regionie dopuszczają się wielu nadużyć.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady