Reklama

Kościół

Lekcja historii – lekcja o odwadze

Beatyfikacja rodziny Ulmów stała się pretekstem, aby po raz kolejny przyjrzeć się motywacjom i heroicznym postawom Polaków, którzy pomagali swoim żydowskim sąsiadom. Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z instytucjami podległymi przygotowało na tę okoliczność wiele propozycji edukacyjnych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ośrodek Rozwoju Edukacji w Warszawie we współpracy z Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej opracował specjalny pakiet edukacyjny „Rodzina Ulmów” dla nauczycieli i uczniów, w którym znalazły się filmy i scenariusze lekcji. Wśród tematów poruszanych w filmach są: sytuacja ludności żydowskiej w Generalnym Gubernatorstwie, markowianie ratujący Żydów, etyczny wymiar ratowania Żydów, historia rodziny Szylarów, dzieje Markowej od lokacji po początek XX wieku. Materiały te mogą być wykorzystywane w ramach zajęć z historii, historii i teraźniejszości, języka polskiego oraz w ramach kół zainteresowań.

Jedną z inicjatyw jest także konkurs „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje...”. To wspólne przedsięwzięcie Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Archiwów Państwowych. Zadanie konkursowe polega na przygotowaniu tekstu z elementami pracy badawczej na temat historii rodziny Ulmów lub własnej rodziny pomagającej Żydom w czasie II wojny światowej. Materiał powinien zostać opracowany na podstawie m.in. rozmów, wywiadów z rodziną, kwerendy w archiwum rodzinnym czy w archiwach państwowych. Prace konkursowe można nadsyłać do 31 grudnia br.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kilka tygodni temu zakończył się konkurs Ministerstwa Edukacji i Nauki oraz Instytutu Pamięci Narodowej „Sprawiedliwi z Markowej”. Inicjatywa była skierowana do nauczycieli szkół podstawowych i ponadpodstawowych uczących historii oraz innych przedmiotów. Zadanie polegało na przygotowaniu scenariusza 45-minutowej lekcji i poprowadzeniu zajęć dla uczniów swojej szkoły. Celem konkursu było rozszerzenie warsztatu pracy nauczycieli o kreatywne i innowacyjne metody nauczania historii oraz spopularyzowanie wiedzy o relacjach polsko-żydowskich w czasie okupacji niemieckiej. – Chciałbym, żeby lekcje historii były rzeczywiście bardzo atrakcyjne i żeby pokazywały młodym ludziom, uczniom szkół podstawowych i ponadpodstawowych to, co naprawdę działo się w czasie II wojny światowej – powiedział Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, przy okazji ogłoszenia konkursu.

Reklama

Specjalne propozycje edukacyjne zostały przygotowane także dla Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą zaprasza do udziału w webinarach oraz konkursach, które dotyczą rodziny Ulmów i postaw Polaków wobec zagłady Żydów w czasie II wojny światowej. Na grudzień zaplanowano m.in. webinar pt. „Kto ratuje jedno życie... Historia Rodziny Ulmów”, który poprowadzi Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej w Rzeszowie (IPN Rzeszów).

Z kolei Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego zaprasza młodzież polonijną i polską mieszkającą za granicą do udziału w konkursie „Szacunek i odwaga. Rodzina Ulmów i ja”. Konkurs podzielony jest na dwie kategorie wiekowe (14-16 lat oraz 17-22 lata). Organizatorzy przewidują trzy formy wyrazu: pracę literacką na temat: „Rodzina Ulmów – przesłanie dla świata”, fotografię lub kolaż fotograficzny wraz z opisem na temat: „Rodzina moją siłą” oraz film na temat: „Opowiem Wam o Rodzinie Ulmów”. Na zwycięzców czekają ciekawe nagrody, m.in. wycieczka do Polski, w programie której znajdzie się zwiedzanie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, udział w warsztatach dziennikarskich, fotograficznych, filmowych.

Na przykładzie rodziny Ulmów można przybliżyć uczniom relacje polsko-żydowskie w czasie Holokaustu oraz to, jak wielką ofiarę składali ci, którzy pomagali Żydom, i jak wielkim heroizmem się wykazywali. Udział w konkursach i innych inicjatywach zachęca młodych ludzi do samodzielnego poszukiwania informacji, rozwijania swoich talentów i zainteresowań artystycznych, zaś nauczycieli – do poszukiwania atrakcyjnych form przekazywania wiedzy.

Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Edukacji i Nauki.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-11-28 12:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Numer na plecach

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25
Kard. Gérald Lacroix

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj