Reklama

Kościół

Mężczyźni dobrze uformowani

Archiwum „Rycerzy Kolumba”

Pomysł zgromadzenia wokół parafii świeckich mężczyzn w celu pogłębiania ich wiary i prowadzenia przez nich działalności dobroczynnej dał początek największej świeckiej organizacji katolickiej na świecie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wizjonerska intuicja i społeczna wrażliwość ks. Michaela McGivneya, syna irlandzkich imigrantów, który posługiwał pod koniec XIX wieku w amerykańskim stanie Connecticut, dała impuls do powstania Rycerzy Kolumba – świeckiego zakonu skupiającego katolickich mężczyzn. Początki organizacji sięgają 1882 r. i są związane z ówczesną trudną sytuacją gospodarczo-społeczną, w jakiej znajdowali się imigranci, którzy przybywali do Stanów Zjednoczonych. Ubóstwo, ciężkie warunki pracy, alkoholizm i działalność tajnych stowarzyszeń zagrażały pokojowi i jedności tamtejszych rodzin.

Nowatorski pomysł

Dla ks. McGivneya oczywista była prawda, którą dziś często powtarza przywódca Rycerzy Kolumba – Najwyższy Rycerz Patrick Kelly: „Dobrze uformowany mężczyzna to właściwie uformowane małżeństwo, rodzina, parafia i społeczeństwo”. Dlatego ważnym elementem swej posługi duszpasterskiej uczynił kształtowanie mężczyzn w duchu wiary katolickiej. W podziemiach kościoła Najświętszej Maryi Panny w New Haven ks. McGivney zgromadził grupę mężczyzn, którym zaproponował stworzenie stowarzyszenia troszczącego się o umacnianie wiary i wspieranie potrzebujących, szczególnie wdów i sierot. W ten sposób, na kilkadziesiąt lat przed postulatami II Soboru Watykańskiego dotyczącymi angażowania świeckich w życie parafialne i powierzania im odpowiedzialności za Kościół lokalny, rozpoczęła się historia tej ogólnoświatowej bratniej wspólnoty. – Zgodnie z wizją naszego założyciela naturalnym miejscem działania Rycerzy Kolumba są parafie i lokalne społeczności. Dlatego rycerze aktywnie uczestniczą w życiu parafialnym, wspierają swoich kapłanów. Podejmują liczne inicjatywy w czterech fundamentalnych dla siebie obszarach: wiara, rodzina, społeczność i życie – mówi przedstawiciel polskich władz zakonu, sekretarz stanowy Marek Ziętek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wiara przez uczynki

Dzieło ks. McGivneya, beatyfikowanego 31 października 2020 r., ma już 141 lat i wciąż gromadzi nowych mężczyzn wokół ideałów miłosierdzia, jedności, braterstwa i patriotyzmu. Na całym świecie działa obecnie ponad 2 mln rycerzy, a można ich spotkać w: Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Korei Południowej, na Filipinach, Litwie i Ukrainie oraz we Francji i w Polsce.

Reklama

W naszym kraju zakon istnieje od 2006 r. i zrzesza ponad 7,5 tys. członków. Wszystkie podejmowane przez rycerzy działania są wcielaniem w życie wyznawanej wiary, bo – jak mówi przywódca polskich rycerzy, delegat stanowy Krzysztof Zuba – Rycerze Kolumba są powołani do tego, by realizować swoją wiarę przez uczynki.

Rycerze dbają o godność ludzkiego życia i dobro rodzin i w związku z tym podejmują wiele inicjatyw. W ramach programu „Kurtki dla Dzieci” w okresie jesienno-zimowym obdarowują potrzebujące dzieci ciepłym okryciem. W tym roku zostanie wręczona już milionowa kurtka. W samej tylko Polsce dzieciom polskim i ukraińskim dostarczono ich już ponad 6,5 tys. – W tym roku chcemy poprawić ten wynik i rozdać w Polsce 5 tys. kurtek, a kolejne 2 tys. wysyłać na Ukrainę. Będzie to największe dzieło miłosierdzia realizowane przez nas tej jesieni – zapowiada najwyższy kustosz Andrzej Anasiak, pierwszy w historii członek najwyższych władz zakonu pochodzący z Europy.

Program „Życie Mam” wspiera ośrodki dla kobiet w ciąży i domy samotnej matki. W całej Polsce rycerze organizują marsze pro-life, aktywnie wspierają m.in. Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny w Warszawie. Swój szacunek dla każdego poczętego życia wyrażają udziałem w pogrzebach dzieci utraconych, troską o ich groby, a także podjęciem budowy poświęconego ich pamięci pomnika. Rycerze byli także jednymi z pierwszych organizatorów Dnia Męża i Żony, który przypada w rocznicę zawarcia sakramentu małżeństwa przez Zelię i Ludwika Martinów, rodziców św. Teresy od Dzieciątka Jezus (13 lipca).

Wyrazem troski o pogłębianie wiary są inicjatywy formacyjne. Rycerze Kolumba organizują peregrynację ikony św. Józefa, odnajdując w nim wzór odważnej i odpowiedzialnej męskości. Czynnie włączają się w organizację Męskiego Oblężenia Jasnej Góry i obejmują tę inicjatywę patronatem, a raz do roku, w różnych miejscach Polski, gromadzą się na Dniach Formacji. Najnowszym dziełem jest inicjatywa „Cor”. Tak ją opisuje Najwyższy Rycerz Patrick Kelly: „Nazwa pochodzi z łacińskiego słowa oznaczającego serce. Odzwierciedla to prawdę o tym, że wiara i braterstwo są rdzeniem naszej tożsamości. Inicjatywa „Cor” została stworzona dla katolickich mężczyzn. Zbliża nas do siebie i daje poczucie wspólnoty, którego dziś tak bardzo potrzebujemy”. W ramach tego programu formacyjnego odbywają się regularne spotkania poświęcone modlitwie, lekturze Pisma Świętego i zgłębianiu tajemnic wiary; podczas spotkań nie jest też pomijany wymiar integracyjny – budowanie bratnich i przyjacielskich relacji. Spotkania są otwarte dla wszystkich chętnych mężczyzn, nie tylko dla rycerzy.

Reklama

Rycerska odpowiedź

W obliczu wyzwań spowodowanych rosyjską inwazją na Ukrainę Rycerze Kolumba podjęli się działań pomocowych na bezprecedensową skalę. Już dzień po agresji władze zakonu ustanowiły Fundusz Solidarności z Ukrainą, na który darczyńcy z całego świata wpłacili jak dotąd ponad 21 mln dol. Dzięki temu pokryto koszty schronienia oraz zakupu żywności, środków medycznych, ubrań, a także innych niezbędnych produktów dla mieszkańców Ukrainy i uchodźców w Polsce. By zapewnić szybką i skuteczną pomoc, rycerze podjęli współpracę z ukraińskim Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickim oraz międzynarodowymi organizacjami pomocy humanitarnej.

Na terenie Ukrainy Rycerze Kolumba działają od 2012 r. i zrzeszają ponad 2 tys. członków. Dzięki nim ponad 220 tys. paczek żywnościowych trafiło do osób potrzebujących, czasem na tereny zaledwie kilka dni wcześniej wyzwolone spod rosyjskiej okupacji. Rycerze dostarczali je niejednokrotnie z narażeniem życia. Środki z funduszu umożliwiły także stworzenie wielu ośrodków dla przesiedlonych Ukraińców, pozwoliły na zakup i dostarczenie agregatów prądotwórczych, sprzętu medycznego dla szpitali oraz zorganizowanie akcji rozminowywania wyzwolonych terenów. Przyczyniły się też do zabezpieczenia chrześcijańskiego dziedzictwa: dzięki współpracy z organizacją Red Arch, specjalizującą się w ochronie dóbr kultury, rozpoczęto trójwymiarowe skanowanie zabytkowych ukraińskich kościołów, co w przyszłości umożliwi ich renowację, a w razie zniszczenia – całkowitą odbudowę.

***

Działalność polskich rycerzy jest doceniana przez rycerską społeczność międzynarodową. W trakcie sierpniowej Najwyższej Konwencji z wielkim uznaniem wyrażano się o pomocy, której rycerze udzielili narodowi ukraińskiemu, a delegacjom z Polski i Ukrainy podziękowano owacjami na stojąco.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-10-24 14:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

USA: Rycerze Kolumba wzywają do budowania Kościoła w rodzinie

To, co robimy dziś w naszych rodzinach i parafiach, zmieni historię Kościoła i naszych społeczeństw – powiedział na otwarcie dorocznej, 134. już konwencji Rycerzy Kolumba 2 sierpnia w Toronto Carl Anderson. Od 1 października 2000 r. stoi on na czele tej największej na świecie organizacji świeckich mężczyzn. Mszę św. otwierającą to zgromadzenie pod przewodnictwem naczelnego kapelana Rycerzy, metropolity Baltimore abp. Williama Loriego, koncelebrowało 11 kardynałów, kilkudziesięciu arcybiskupów i biskupów oraz ponad stu księży.

Więcej ...

George Weigel: Polacy muszą przestać patrzeć na Jana Pawła II "wstecz" i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość

2024-05-14 14:40
George Weigel

Monika Książek/Niedziela

George Weigel

Polscy katolicy powinni przestać patrzeć wstecz na tego wielkiego człowieka, jakim był Jan Paweł II, i zacząć patrzeć jego oczami w przyszłość. Trzeba poważnie przyjąć wezwanie Jana Pawła II do nowej ewangelizacji, w której każdy postrzega siebie jako ucznia-misjonarza - powiedział we wtorek goszczący w Polsce George Weigel. Amerykański teolog i pisarz, autor bestsellerowej biografii o życiu i pontyfikacie Jana Pawła II, uczestniczył w spotkaniu zorganizowanym w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej ...

Zmarła Zofia Czekalska "Sosenka", uczestniczka Powstania Warszawskiego

2024-05-14 19:24
Zofia Czekalska „Sosenka”

Portret z wystawy w Muzeum Powstania Warszawskiego/autor zdjęcia: Agata Kowalska

Zofia Czekalska „Sosenka”

Zofia Czekalska "Sosenka", powstańcza łączniczka w zgrupowaniu "Chrobry II", sanitariuszka, zmarła w wieku 100 lat. Informację o jej śmierci przekazał prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski. "Pani Zofio, +Sosenko+ - dziękujemy za wszystko. Warszawa zawsze będzie o pani pamiętać" - napisał.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania