Reklama

Niedziela Lubelska

Prawda i wartości

Rektor KUL wskazał na znaczenie świadectwa życia

Tomasz Koryszko/KUL

Rektor KUL wskazał na znaczenie świadectwa życia

W centrum działalności uniwersytetu katolickiego powinien zawsze znajdować się człowiek – powiedział rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II zainaugurował rok akademicki 2023/24. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego. – KUL ma już 105 lat, a jego powstanie zbiegło się z odzyskaniem niepodległości przez nasz kraj – przypomniał we wprowadzeniu abp Stanisław Budzik. Wielki Kanclerz KUL podkreślił, że „ks. Idzi Radziszewski był przekonany, że dla odradzającej się Ojczyzny nie wystarczy przygotować dobrych fachowców od spraw społecznych, ekonomii czy polityki, potrzeba także uwzględnić wymiary kultury i ducha”. Metropolita lubelski przywołał jedną z wielkich postaci historii uniwersytetu, bł. kard. Stefana Wyszyńskiego, który w latach 20. XX wieku studiował na KUL, a po II wojnie światowej jako biskup lubelski pełnił funkcję Wielkiego Kanclerza. – Powołany do wielkich zadań w Kościele i w Ojczyźnie, pozostał wierny uniwersytetowi i zawsze dawał temu wyraz – podkreślił abp Budzik.

W przemówieniu inauguracyjnym rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski powiedział, że w centrum działalności uniwersytetu katolickiego powinien zawsze znajdować się człowiek i jego wszechstronny rozwój prowadzący do pełni życia intelektualnego i duchowego. Zwrócił uwagę, że jak w procesie badawczym najważniejsze jest uczciwe dążenie do prawdy, tak w procesie edukacyjnym istotne jest przekazywanie wartości i postaw zgodnych z odkrytą i wykładaną prawdą. Nawiązując do słów kard. Jorge Bergoglio, obecnego papieża Franciszka, wskazał na świadectwo życia dawane przez mistrza uczniowi. Jak przytoczył, „zwyczajny wykładowca przedstawia chłodno wywody ze swojej dziedziny, podczas gdy mistrz się angażuje, daje całym sobą świadectwo, a jego postępowanie i zasady życiowe są spójne. Bycie świadkiem – oto kluczowa sprawa w edukacji”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Ważną częścią inauguracji było wręczenie tytułu doktora honoris causa KUL prof. Abrahamowi Skórce, rabinowi z Argentyny, zaangażowanemu w dialog żydowsko-chrześcijański. Jak to zostało podkreślone w uchwale Senatu KUL, laureat to „wybitny intelektualista i nauczyciel judaizmu, a także uniwersalny mędrzec i człowiek dialogu”. – W swoim życiu w sposób harmonijny łączy wiarę i rozum, gdyż z jednej strony ma bardzo dobre wykształcenie w naukach ścisłych, z drugiej zaś jest wybitnym znawcą literatury biblijnej i rabinicznej. W jego postawie widać wyraźne dążenie do prawdy, która nie rozmywa się w subiektywnych hipotezach, lecz ma swoje źródło w Bogu Abrahama, Izaaka i Jakuba. Postawa poszukiwania prawdy otwiera go także na drugiego człowieka, w którym potrafi dostrzec godność i wartość, niezależnie od przekonań religijnych, poglądów politycznych i uwarunkowań społecznych – powiedział w laudacji ks. prof. Mirosław Wróbel.

Podczas uroczystości rektor KUL nawiązał do tragicznych wydarzeń na Bliskim Wschodzie i w imieniu społeczności akademickiej złożył wyrazy współczucia i solidarności wobec wszystkich, których dotknęły skutki działań zbrojnych w Ziemi Świętej.

Więcej na: www.lublin.niedziela.pl.

Podziel się:

Oceń:

2023-10-17 13:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KUL. Przekazanie insygniów rektorskich

Tomasz Koryszko/KUL

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II 31 sierpnia odbyła się uroczystość przekazania insygniów rektorskich. Urzędujący rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński wręczył berło, będące symbolem władzy rektorskiej, rektorowi elektowi ks. prof. Mirosławowi Kalinowskiemu.

Więcej ...

Matka Boża Włoszczowska

Autorstwa Mqrcin79 - Praca własna, commons.wikimedia.org

Po raz pierwszy na kartach historii Włoszczowa pojawiła się w 1154 r., kiedy to Henryk Sandomierski przekazał Joannitom z Zagości małą wieś o nazwie Vloszczova. Miejscowość przechodziła z rąk do rąk, by w XVI wieku trafić w posiadanie możnego rodu Szafrańców. Od połowy tego wieku notuje się wzrost znaczenia Włoszczowy.

Więcej ...

Ks. prof. Waldemar Chrostowski: na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi karmiących nas wiarą

2024-05-28 10:12

Karol Porwich/Niedziela

„Na kartach Pisma Świętego spotykamy ludzi, którzy karmią nas swoją wiarą” - powiedział ks. prof. Waldemar Chrostowski. Wybitny biblista był gościem Bydgoskiego Kluby Frondy. Wydarzenie w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym nosiło tytuł: „Jak czytać Pismo Święte? Przyczynek do nowego tłumaczenia Pięcioksięgu Mojżeszowego”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...