Reklama

Aspekty

Odznaczenia diecezjalne A.D. 2023

Odznaczenie przyznaje biskup diecezjalny

Karolina Krasowska

Odznaczenie przyznaje biskup diecezjalny

Świeccy w Kościele. Są liderami grup i wspólnot, dbają o piękno świątyni, angażują się w życie parafii. Wyróżnił ich pasterz diecezji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczne odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej” bp Tadeusz Lityński przyznał dwudziestu jeden osobom. Wśród nich są:

Leokadia Paprocka, rocznik 1950. Mieszka w miejscowości Chyże (par. św. Jadwigi Śląskiej w Krośnie Odrzańskim). Pani Leokadia zawsze była bardzo zaangażowana w duszpasterstwie parafialnym, pomagała ofiarnie kolejnym proboszczom. Od ponad 30 lat, mimo że jest już na emeryturze, katechizuje dzieci i młodzież w szkołach dekanatu i przygotowuje dzieci do uroczystości I-komunijnych. Jest liderką i współzałożycielką kilku wspólnot parafialnych, osobą o uznanym autorytecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Lesław Rudnicki, rocznik 1951. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Trójcy Świętej). Pan Jan jest właścicielem firmy Agrobiznes w Gorzowie Wlkp. Od wielu lat finansuje wszelkie prace przy kościele Trójcy Świętej. Wspierał duchowo i finansowo remont plebanii po jej pożarze w 2017 r. Wspiera działalność Caritas i jadłodajnię przy parafii Podwyższenia Krzyża Świętego. Jest osobą głębokiej wiary, a przy tym bardzo skromną.

Zbigniew Rajczuk, rocznik 1938. Mieszka w Krośnie Odrzańskim (par. św. Jadwigi Śląskiej). Pan Zbigniew od ponad 30 lat jest zaangażowany w życie duszpastersko-remontowe parafii. Od ponad 20 lat pełni społeczną funkcję kościelnego w kaplicy pogrzebowej w Krośnie Odrzańskim, dba o jej wystrój i posługuje w trakcie liturgii pogrzebowych. Jest członkiem kilku wspólnot parafialnych – męskiej róży Żywego Różańca i Wspólnoty Matki Bożej Pielgrzymującej.

Teresa Grzywaczewska, rocznik 1956. Mieszka w Lubnie (parafii św. Józefa). Pani Teresa w ub. roku zakończyła 30-letnią pracę w Towarzystwie Ubezpieczeń Wzajemnych – oddział w Gorzowie Wlkp., które od lat zapewnia ochronę majątku kościelnego naszej diecezji, jak również duchownym i osobom współpracującym z duchowieństwem. Jest aktywnie zaangażowana w życie parafii, wspiera akcje charytatywne czy gromadzenie środków na remonty świątyni parafialnej i kościołów filialnych.

Reklama

Jerzy Węgier, rocznik 1941. Mieszka w Żarach (par. Matki Bożej Szkaplerznej). Od wielu lat jest lektorem, wspiera radę parafialną, wykorzystując swoje doświadczenie biznesowe i menedżerskie, które nabywał w ciągu wielu lat jako dyrektor przedsiębiorstwa. Powołał do życia Kunickie Stowarzyszenie Inicjatyw Pozarządowych, które w sferze swych działań objęło również lokalną wspólnotę parafialną i przyczyniło się do realizacji wielu wartościowych zadań na terenie parafii.

Barbara Polus, rocznik 1976. Mieszka w Żarach (par. Miłosierdzia Bożego). Jest współzałożycielką jedynego w woj. lubuskim oddziału Skautów Europy w Żarach oraz współorganizatorką Marszu dla Życia i Rodziny w Żarach. Pani Barbara jest założycielką scholi parafialnej, prowadzi także poradnictwo rodzinne w parafii, wygłasza konferencje dla narzeczonych w czasie kursu przedmałżeńskiego.

Lech Kostrzewa, rocznik 1945. Mieszka w Zielonej Górze (par. Ducha Świętego). Pan Lech w 1982 r. rozpoczął prace przy budowie kościołów w Wilkanowie i zielonogórskich – św. Józefa Oblubieńca i Ducha Świętego, gdzie do dzisiaj jest zaangażowany we wszelkie prace konserwacyjno-remontowe. Przez aktywny udział w życiu duchowym Kościoła jest poważany przez duchowieństwo i wiernych parafii.

Jan Karoń, rocznik 1947 r. Mieszka w Zielonej Górze (par. Ducha Świętego). Pan Jan pracował m.in. w państwowym przedsiębiorstwie budowlanym. W 1992 r. rozpoczął prace przy budowie kościoła parafialnego Ducha Świętego, gdzie do dziś jest zaangażowany we wszelkie prace konserwacyjno-remontowe. Jest głęboko wdzięczny, że dane mu było w ten sposób służyć Bogu, Kościołowi i rodzinie.

Władysław Pajtel, rocznik 1945. Mieszka w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Górkach Noteckich. Pan Władysław od 25 lat pełni z wielkim zaangażowaniem funkcję kościelnego przy kościele parafialnym. Od 3 lat troszczy się o kaplicę na cmentarzu komunalnym. Na początku lat 90. prowadził w parafii nabożeństwa związane z peregrynacją kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Od wielu lat uczestniczy w dorocznej pielgrzymce róż Żywego Różańca do Rokitna.

Reklama

Janina Burwan, rocznik 1940. Mieszka w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP w Górkach Noteckich. Pani Janina od 30 lat pełni funkcję głównej zelatorki róż Żywego Różańca w parafii. Z wielkim zaangażowaniem uczestniczy w pracach i działalności parafialnego zespołu Caritas. Przez wiele lat z wielkim oddaniem troszczyła się o czystość szat liturgicznych i bielizny kielichowej w kościele parafialnym. Należy do parafialnej rady duszpasterskiej.

Tomasz Chwałek, rocznik 1968. Mieszka w parafii Narodzenia NMP w Siedlisku. Z zawodu jest nauczycielem, obecnie dyrektorem szkoły podstawowej. Od 2017 r. pełni w parafii funkcję nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Pan Tomasz jest osobą bardzo religijną, działa również społecznie w ośrodku dla AA. Należy do rady parafialnej, służy pomocą proboszczowi w przygotowywaniu wniosków dot. prac remontowych w kościele.

Teresa Paruzel, rocznik 1952. Mieszka w Tuplicach (par. Chrystusa Króla). Pani Teresa należy do parafialnego zespołu Caritas – wydaje dary dla potrzebujących, kwestuje w sklepach przed świętami, przygotowuje świąteczne paczki. Jest członkinią Żywego Różańca oraz Wspólnoty Przyjaciół Paradyża. Nie odmawia pomocy w różnych pracach porządkowych w kościele i na plebanii. Jest osobą cichą, skromną, ale w pełni zaangażowaną.

Józef Żuława, rocznik 1950. Mieszka w Gubinie (par. Trójcy Świętej). Pan Józef od 1998 r. jest zaangażowany jako prezes w działalność parafialnego oddziału Akcji Katolickiej. Od 2003 r. pełni w parafii posługę nadzwyczajnego szafarza Komunii św. Jest członkiem parafialnej rady duszpasterskiej, należy do grupy Mężczyzn św. Józefa. Jest człowiekiem uczciwym, pracowitym, kochającym Boga, Ojczyznę i rodzinę.

Reklama

Wanda Zalewska, rocznik 1946. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Najświętszego Zbawiciela). Pani Wanda przez wiele lat pracowała w Gorzowskim Przedsiębiorstwie Turystycznym Warta-Tourist. W czasie przemian ustrojowych była zaangażowana w działalność zakładowego oddziału Solidarności. Od 2001 r. pełni funkcję przewodniczącej parafialnego zespołu Caritas, podejmuje szereg działań na rzecz osób potrzebujących. Jest człowiekiem głębokiej wiary, regularnie korzysta z sakramentów świętych.

Stanisław Tomaszewski, rocznik 1942. Mieszka w Gorzowie Wlkp. (par. Najświętszego Zbawiciela). Pan Stanisław posiada tytuł mistrza rzemiosła artystycznego i wciąż prowadzi pracownię artystyczną. Przez lata wyspecjalizował się w rzeźbie sakralnej. Jest autorem m.in. tryptyku skrzydłowego, podarowanego Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II podczas jego wizyty w Gorzowie Wlkp. w 1997 r. Pozostawił wiele owoców swojej pracy w świątyniach na terenie zarówno miasta i gorzowskich dekanatów, jak i diecezji.

Krystyna Grzegorek, rocznik 1958. Mieszka w miejscowości Klucze (par. Jana Nepomucena w Wilkowie). Pani Krystyna od 1994 r. opiekuje się kościołem parafialnym w Wilkowie, a także kaplicą w Kluczach. Zajmuje się sprzątaniem kościołów, dba o kwiaty, obrusy i bieliznę kielichową, szaty liturgiczne oraz otoczenie wokół świątyń. Jest przewodniczącą rady parafialnej. Pomaga w organizacji pielgrzymek i festynów. Zawsze służy radą i pomocą.

Krystian Malinowski, rocznik 1983. Mieszka w Radwanicach (par. św. Michała Archanioła w Łagoszowie Wielkim). Pan Krystian pracuje jako górnik – operator samojezdnych maszyn i urządzeń pod ziemią w Zakładach Górniczych Polkowice-Sieroszowice. W ochotniczej straży pożarnej od 1995 r. przeszedł wszystkie szczeble strażackiej służby. Wielokrotnie odznaczany za zasługi dla pożarnictwa. Brał udział przy gaszeniu pożaru plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Starszego Apostoła w Jakubowie.

Reklama

Tadeusz Duczmal, rocznik 1961. Mieszka w Radwanicach (par. św. Michała Archanioła w Łagoszowie Wielkim). Obecnie pracuje w Hucie Miedzi Głogów. Od 1988 r. do dziś pełni w Ochotniczej Straży Pożarnej w Radwanicach stanowisko społeczne prezesa zarządu oddziału gminnego, a od 1998 r. – prezesa zarządu powiatowego. Uczestniczył w gaszeniu pożaru plebanii przy sanktuarium św. Jakuba Apostoła Starszego w Jakubowie. Stara się, by uroczystości św. Floriana miały charakter religijny i były związane z Eucharystią.

Mariola Różańska, rocznik 1960. Mieszka w Drezdenku (par. Przemienienia Pańskiego). Od 2008 r. jest odpowiedzialna w parafii za Apostolat Maryjny, który w tym roku obchodzi 30-lecie istnienia. Pani Mariola służy Kościołowi z oddaniem i wielkim sercem. Prowadzi adoracje przed Najświętszym Sakramentem w intencji nowych powołań kapłańskich i zakonnych.

Beata Turczyn, rocznik 1970. Mieszka w Trzebiczu (par. Najświętszego Serca Pana Jezusa). Pani Beata jest nauczycielką. Od 18 lat pełni funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej w Trzebiczu. W parafii zaangażowana jest w parafialny zespół Caritas, zespół synodalny i radę duszpasterską. Jej dziełem życia i wielkim pragnieniem było nadanie SP w Trzebiczu imienia św. Jana Pawła II.

Alicja Czyrniańska, rocznik 1944. Pani Alicja jest zelatorką Żywego Różańca, jest w zespole synodalnym i radzie duszpasterskiej w parafii. Działa w parafialnym zespole Caritas i codziennie przed Mszą św. prowadzi modlitwę różańcową. Co roku współorganizuje wyjazd z wieńcem na dożynki diecezjalne i czuwania w pierwszą sobotę miesiąca do Rokitna. Jej życie to miłość do swojej rodziny, Kościoła i troska o parafię.

Podziel się:

Oceń:

2023-09-05 14:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pielgrzymka służby liturgicznej do Paradyża

diecezjazg.pl

Początek maja to czas, w którym tradycyjnie służba liturgiczna naszej diecezji pielgrzymowała do Paradyża na swoje doroczne spotkanie. Z racji pandemii w tym roku nie jest możliwe zorganizowanie tej pielgrzymki. Dla ministrantów i lektorów przygotowano jednak wydarzenia w formule on-line, jak również spotkania w dekanatach, które przebiegać będą pod hasłem „Wtedy otworzyły się im oczy i poznali Go” (por. Łk 24, 31)

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2024 roku.

Więcej ...

Nikaragua: od początku roku reżim wydalił 34 osób duchownych

2024-04-30 13:15

Pomoc Kościołowi w Potrzebie/www.pkwp.org

34 katolickich osób duchownych musiało opuścić Nikaraguę w ciągu pierwszych czterech miesięcy 2024 r. z powodu prześladowań Kościoła katolickiego przez reżim Daniela Ortegi i Rosario Murillo. Informację tę podała na niezależnej stronie internetowej „Despacho 505” badaczka i aktywistka Martha Molina, która na bieżąco informuje o atakach na Kościół w tym środkowoamerykańskim kraju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Kościół

Francja: siedmiu biskupów pielgrzymuje w intencji powołań

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego