Reklama

Niedziela Małopolska

Wysoki poziom gwarantowany

Melomani usłyszeli m.in. grę na bandurze

Mateusz Góra

Melomani usłyszeli m.in. grę na bandurze

Kraków W bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krakowie zagrała orkiestra kameralna Filharmonii Lwowskiej „Wirtuozi Lwowa”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Koncert odbył się w środę 23 sierpnia w ramach festiwalu „Muzyka w Starym Krakowie”. Artyści zagrali utwory najwybitniejszych kompozytorów ukraińskich i polskich. W programie znalazły się m.in. kompozycje Dmitra Bortnianskiego, Zoltana Almasziego, a także Witolda Lutosławskiego i Wojciecha Kilara. Wyjątkowym punktem koncertu było wykonanie koncertu D-dur Bortniarskiego na rzadkim instrumencie, jakim jest bandura. Między innymi ten instrument przyciągnął do bazyliki Ojców Jezuitów miłośników muzyki. – Przyszliśmy, bo zachęciło nas wykorzystanie bandury i chcieliśmy usłyszeć ją na żywo. Cały koncert był piękny, bardzo wirtuozerski – mówiło małżeństwo wychodzące z kościoła.

Festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” trwa już od 48 lat. Jego dyrektorem od samego początku jest Stanisław Gałoński, dyrygent i muzykolog. – Festiwal powstał w 1976 r. Wezwał mnie wtedy ówczesny prezydent Krakowa i powiedział, że w mieście jest coraz więcej turystów, którzy w dzień zwiedzają zabytki, a wieczorem nie mają co robić i dobrze byłoby zapewnić im jakąś rozrywkę. W ten sposób wymyśliłem festiwal „Muzyka w Starym Krakowie” – mówił w rozmowie z Niedzielą Stanisław Gałoński. Festiwal ma formułę wykonawczą, co oznacza, że muzycy są zapraszani do wykonania utworów, które najlepiej potrafią. Muzyka grana na wydarzeniu nie ma więc ram stylistycznych ani historycznych. – Nazwa festiwalu jest bardzo ważna. „Muzyka w Starym Krakowie”, a nie stara muzyka w Krakowie. W związku z tym utwory mogą być napisane w różnych wiekach. Postanowiłem, że nie będę programować, co kto ma grać, tylko będę proponować artystom, o których wiem, że są poważni, żeby po prostu zagrali. Muzycy, jeśli mają grać, to zawsze starają się pokazać to, co najlepiej umieją, w związku z tym mamy zagwarantowany wysoki poziom – dodał dyrygent.

Ideą festiwalu ma być pokazanie starego Krakowa – architektury, wnętrz i jego historii. Z tego względu większość koncertów odbywa się w krakowskich świątyniach, czy na dziedzińcach. – Najstarsze miejsca koncertowe to kościoły, dziedzińce czy muzea. Poza tym kościoły budowane były dawniej bez nagłośnienia, więc żeby można było głosić słowo Boże, ich akustyka musiała być dobrze przemyślana, a to sprzyja wykonywaniu muzyki. Chcemy pokazać właśnie ten stary Kraków. Jego miejsca, wnętrza, architekturę, które dodatkowo oprawione są muzyką – mówi Maciej Michalik, producent festiwalu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2023-08-29 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Krakowie powstał mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa

Adobe Stock

W Krakowie powstał mobilny punkt badań w kierunku koronawirusa. Jest zlokalizowany na parkingu przy Tauron Arenie. Od poniedziałku medycy mogą przebadać się w nim bezpłatnie, pozostałe osoby zapłacą.

Więcej ...

Wrocław/katedra: organy trafiły do renowacji. To jeden z największych instrumentów tego typu na świecie

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?