Reklama

Porady

Specjalista radzi

Zaopiekujmy się ciśnieniem

Niedziela Ogólnopolska 22/2023, str. 47

Adobe Stock

Nadciśnienie jest jednym z najpowszechniejszych schorzeń, a ponieważ nie daje wyraźnych objawów, długo może nie zostać rozpoznane.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Anna Wyszyńska: Skrót „MMM 23” dotyczy niedawnej edycji akcji Maj Miesiącem Mierzenia Ciśnienia. Jak i gdzie możemy zmierzyć sobie ciśnienie krwi?

Lek. med. Beata Zawadowicz: O sprawdzenie wysokości ciśnienia tętniczego możemy poprosić lekarza POZ lub pielęgniarkę w przychodni, ale możemy to zrobić również w warunkach domowych. Elektroniczne aparaty do mierzenia ciśnienia są powszechnie dostępne, warto wybrać model z mankietem nakładanym na ramię. Aby pomiar był wiarygodny, trzeba przestrzegać kilku zasad. Przed uruchomieniem aparatu odpoczywamy 5 min w pozycji siedzącej, w czasie pomiaru nie rozmawiamy i się nie poruszamy. Ramię, na którym mierzymy ciśnienie, musi być oparte o stół czy biurko, a mankiet powinien się znajdować na wysokości serca. Na godzinę przed pomiarem nie palimy papierosów, nie pijemy kawy ani alkoholu. Otrzymany wynik warto zapisać. Jeżeli podejrzewamy u siebie chorobę nadciśnieniową, to w ciągu tygodnia przed wizytą u lekarza mierzymy ciśnienie rano i wieczorem, a wyniki notujemy.

Jakie są prawidłowe wartości ciśnienia tętniczego?

Wartość ciśnienia wyrażamy dwiema liczbami: ta wyższa odnosi się do ciśnienia skurczowego, niższa – do rozkurczowego. Zgodnie z przyjętymi normami prawidłowe ciśnienie skurczowe mieści się w przedziale 120-129 mm Hg, a rozkurczowe – 80-84 mm Hg. Wyróżniamy również wysokie prawidłowe ciśnienie krwi, kiedy ciśnienie skurczowe mieści się w przedziale 130-139 mm Hg, a rozkurczowe – 85-89 mm Hg. Jeżeli ciśnienie wynosi 140/90 mm Hg lub więcej, mówimy już o nadciśnieniu. Ciśnienie tętnicze krwi nie jest wartością stałą, dlatego warto systematycznie je kontrolować. Zwłaszcza osoby, u których występuje wysokie prawidłowe ciśnienie krwi, powinny pamiętać, że może ono przejść w nadciśnienie, i zadbać o profilaktykę. Ryzyko nadciśnienia tętniczego rośnie wraz z wiekiem.

Jak zapobiegać nadciśnieniu?

Jeżeli chodzi o styl życia, to profilaktyka nadciśnienia wymaga wyrobienia kilku nawyków, które przyniosą korzyści całemu organizmowi. Trzeba zadbać o prawidłową masę ciała, a jeżeli obciążają nas dodatkowe kilogramy, to systematycznie się odchudzać, powoli, bez stosowania drastycznych diet. W nadciśnieniu i jego profilaktyce korzystne jest stosowanie diety śródziemnomorskiej i DASH. Ważne jest ograniczenie spożycia soli oraz ograniczenie lub wyeliminowanie spożycia alkoholu. Zalecana, wręcz konieczna, jest dostosowana do wieku i wydolności organizmu aktywność fizyczna. Mogą to być spacery, jazda na rowerze, pływanie, nordic walking, a także ćwiczenia fizyczne. Aktywność musi być regularna, czyli trzeba na nią przeznaczać 30-60 min trzy, cztery razy w tygodniu. Negatywny wpływ na wysokość ciśnienia tętniczego ma palenie tytoniu, dlatego konieczne jest zerwanie z nałogiem palenia papierosów. Ważne są unikanie nadmiernego stresu, oraz nocny odpoczynek, czyli przesypianie przewidzianej dla danego wieku liczby godzin. Pamiętajmy, że nieleczone nadciśnienie prowadzi do uszkodzenia układu sercowo-naczyniowego i groźnych dla życia schorzeń, takich jak: udar mózgu, zawał serca, migotanie przedsionków, poszerzenie aorty. Nadciśnienie i schorzenia, do których ono prowadzi, są problemem światowym, dlatego od 2017 r. trwa międzynarodowa akcja Maj Miesiącem Mierzenia ciśnienia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2023-05-23 14:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Badania: leki na nadciśnienie pomocne w leczeniu Covid-19

PAP

Powszechne stosowane leki na nadciśnienie tętnicze krwi wbrew wcześniejszym obawom nie zwiększają ryzyka zakażenia koronawirusem. Z najnowszych badań chińskich wynika nawet, że mogą być one przydatne w leczeniu ciężkiej postaci Covid-19.

Więcej ...

Mikołów: Dziecko w Oknie Życia

2024-05-01 11:12

Pixabay.com

W Oknie Życia znajdującym się na terenie Ośrodka dla Osób Niepełnosprawnych Miłosierdzie Boże w Mikołowie Borowej Wsi we wtorek 30 kwietnia 2024 r. znaleziono dziewczynkę. Na miejsce, wezwano pogotowie i policję. Dziewczynka została przebadana przez personel medyczny, który określił, że jest zdrowa. Niemowlę zostało zabrane przez pracowników służby zdrowia na dalszą obserwację i opiekę. To już drugie dziecko, które znalazło się w mikołowskim Oknie Życia.

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady