Reklama

Niedziela w Warszawie

Otwarta wspólnota

Eucharystia zajmuje centralne miejsce w życiu wspólnoty

Archiwum PŚA

Eucharystia zajmuje centralne miejsce w życiu wspólnoty

Stulecie istnienia Zgromadzenia Księży Orionistów w Polsce to doskonała okazja, by przyjrzeć się warszawskiej wspólnocie Małego Dzieła Boskiej Opatrzności.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgodnie z charyzmatem założyciela zgromadzenia, św. Alojzego Orione, zakonnicy zabiegają o zbawienie dusz we wszelkich podejmowanych zadaniach. Pozostają w szczególnej duchowej więzi ze Stolicą Apostolską i następcą św. Piotra. Ważne miejsce w duchowości zgromadzenia ma nabożeństwo do Najświętszej Maryi Panny.

Każdy jest Skarbem Kościoła

W Warszawie wspólnota prowadzi parafię św. Alojzego Orione przy ul. Lindleya 12 na Ochocie. Parafia została erygowana przez kard. Józefa Glempa 25 października 1986 r. W tym samym dniu weszło też w życie zarządzenie o nadaniu parafii tytułu bł. ks. Orione.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wcześniej – od 1902 r. – przy Lindleya mieścił się kościół Dzieciątka Jezus. Orioniści rozpoczęli w nim posługę w 1954 r. Od tego roku datuje się ich stałą obecność w pracy duszpasterskiej i szpitalnej.

Obecnie na terenie parafii mieszka ok. 6 tys. osób. Przy kościele działa kilka grup, zarówno dla ludzi młodych, jak i starszych.

– Każda osoba jest skarbem Kościoła – podkreśla ks. Jarosław Gralicki, proboszcz parafii. O tym, że nie jest to tylko deklaracja, ale praktyka funkcjonowania parafii mówią wierni. Zaświadczają oni, że „duszpasterze są otwarci na różne możliwości formacji w rozmaitych wspólnotach”. Ten klimat powoduje, że wszyscy działają najlepiej, jak potrafią.

Parafianie aktywnie zaangażowali się m.in. w pomoc finansową i materialną dla uchodźców z Ukrainy. Natomiast zakończony niedawno czas Wielkiego Postu był dla nich okresem wytężonej troski o najuboższych, dla których organizowane były specjalne zbiórki żywności.

Emaus

Jedną z najmłodszych wspólnot, działających przy parafii orionistów, jest grupa Emaus. Członkowie każdego tygodnia uczestniczą w spotkaniach formacyjnych, umacniając swoją wiarę i szczególne umiłowanie Eucharystii. Nabożeństwo do Ducha Świętego, modlitwa charyzmatyczna oraz dzielenie się Słowem Bożym zajmują centralne miejsce w życiu tej wspólnoty.

Reklama

Jednak duchowość to nie wszystko. Członkowie grupy regularnie odwiedzają szpital przy ul. Banacha, w którym modlą się wraz z chorymi i cierpiącymi o łaskę zdrowia i ulgę w cierpieniach.

– Cieszę się, że właśnie w tej parafii doświadczamy takiej otwartości i wsparcia ze strony bardzo zaangażowanych kapłanów – mówi Beata Woźniak, uczestniczka wspólnoty Emaus. – Księża interesują się życiem wiernych. Są blisko nich i ofiarnie poświęcają swój czas wszystkim, którzy tego potrzebują – dodaje.

W parafii jest także miejsce dla ludzi młodych. Formacja nie ogranicza się jedynie do przygotowania do sakramentów. Zakonnicy starają się zapewnić możliwość integracji także poprzez zabawę. W tym roku na przykład zorganizowano bal karnawałowy, który spotkał się z dużym zainteresowaniem najmłodszych.

Obecnie wspólnota warszawskich orionistów wraz z całą polską prowincją zgromadzenia przygotowuje się do obchodów jubileuszu 100-lecia tej wspólnoty zakonnej w naszym kraju. Centralne uroczystości odbędą się 14 maja. Na godzinę 12.00 przewidziano Eucharystię, a po niej rodzinny piknik.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-19 08:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Agata Kornhauser-Duda spotkała się z księżmi orionistami

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Rozmowa dotyczyła działalności dobroczynnej Zgromadzenia Zakonnego Małe Dzieło Boskiej Opatrzności

Więcej ...

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

Obchody święta 3 maja w Toruniu

2024-05-03 15:53

Renata Czerwińska

Na toruńskim Rynku Staromiejskim miały miejsce obchody święta 3 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady