Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Z umiłowania muzyki

Przy organach w parafii św. Joachima w Sosnowcu

Archiwum

Przy organach w parafii św. Joachima w Sosnowcu

Nie ma emerytury od pasji. Po 53 latach pracy w parafii św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu odszedł na emeryturę zasłużony dla muzyki kościelnej Antoni Góral.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się w 1942 r. w Koziegłówkach, gdzie został ochrzczony, przyjął I Komunię św. i bierzmowanie oraz uczęszczał do szkoły podstawowej. Państwową Średnią Szkołę Muzyczną II stopnia ukończył w Częstochowie u prof. Antoniego Szuniewicza w klasie organów.

Po ukończeniu Studium Organistowskiego w Częstochowie i Studium Pedagogicznego w Katowicach rozpoczął w 1961 r. pracę organistowską w Żarkach Letnisku. Cztery lata później został zatrudniony w parafii św. Jana Chrzciciela w Będzinie. Z parafią św. Joachima w Sosnowcu związał się w 1970 r., gdzie zastąpił poprzedniego organistę Franciszka Zychowicza. Od początku prowadził też parafialny chór Lutnia, który jest najstarszym parafialnym zespołem śpiewaczym w Sosnowcu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– To pan Antoni Góral „zaraził” mnie muzyką organową. Pamiętam, że jako młody chłopak, jako syn kościelnego, towarzyszyłem mu w świątyni i słuchałem jego gry na organach. Chodziłem do niego na lekcje. Gdyby nie jego zamiłowanie do muzyki organowej, umiejętność przekazania wiedzy, pracowitość i cierpliwość, nie tylko ja, ale i Krzysztof Konar z Sosnowca, nie bylibyśmy dziś organistami – opowiada organista z bazyliki Najświętszej Maryi Panny z Dąbrowy Górniczej Wojciech Podsiadło.

Prowadzony przez Antoniego Górala chór ma w swoim bogatym repertuarze ponad 200 utworów na każdy okres roku kościelnego. A są to m.in. kolędy, pieśni wielkopostne, pieśni wielkanocne, do Najświętszej Maryi Panny, Najświętszego Serca Pana Jezusa, eucharystyczne oraz okolicznościowe, pogrzebowe, ślubne i patriotyczne. Umiejętności muzyczne i pedagogiczne zaowocowały prowadzeniem pięćdziesięcioosobowej scholi dziecięcej, a także chóru Lutnia.

Nie sposób wymienić wszystkich jego działań. Do znaczących należało przygotowanie oprawy muzycznej i chóru, który śpiewał w czasie wizyty Jana Pawła II w Sosnowcu w czerwcu 1999 r. Za swoją pracę został odznaczony złotym medalem „Za zasługi dla Kościoła” przez pierwszego biskupa sosnowieckiego Adama Śmigielskiego.

Reklama

– Pan Antoni Góral wpisał się w historię diecezji sosnowieckiej swoim umiłowaniem muzyki kościelnej. Zarówno w środowisku organistowskim, ale także kościelnym, znany jest jako człowiek bardzo pracowity, skrupulatny, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych. Oddany swej pracy zostawił godne naśladowania dzieło, które, jak ufam, będzie kontynuowane, by prowadzić innych do Boga – stwierdził referent do spraw muzyki kościelnej, organistów i pracowników kościelnych ks. Robert Żwirek.

– Mało jest dziś takich ludzi, którzy wykonują swój zawód „z powołaniem”. Do takich należy pan Antoni. Jego mozolna praca, która zostawiła trwały ślad, może i powinna zachwycać innych. Dziś, gdy także w dziedzinie muzyki kościelnej widać kryzys, trzeba zdecydowanie pokazywać, że warto się trudzić, bo przynosi to wspaniałe owoce i jest to także świadectwo wiary – dopowiada Wojciech Podsiadło.

Oprócz pracy organisty, aż do roku 2019, Antoni Góral pracował także w kancelarii parafialnej. Jak często wypowiadają się wierni parafii św. Joachima w Sosnowcu-Zagórzu „znał ją od podszewki”.

Podziel się:

Oceń:

2023-04-03 13:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica: wielkopostny dzień skupienia organistów

Fotolia_Minerva Studio

Dbając o piękny śpiew liturgiczny, pomnażamy chwałę Pana Boga i przyczyniamy się do uświęcania tych, którzy uczestniczą w liturgii. Grając służycie Panu Bogu – mówił bp Ignacy Dec. Biskup świdnicki 30 marca przewodniczył Mszy św. podczas wielkopostnego dnia skupienia organistów.

Więcej ...

Uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy - 11 maja

2024-05-05 08:38

Magdalena Wojtak

Kult wizerunku Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki stolicy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. Po raz pierwszy nazwano wówczas Maryję "Strażniczką Polski". Centralne uroczystości odbędą się 11 maja w prowadzonym przez jezuitów sanktuarium Matki Bożej Łaskawej.

Więcej ...

Chełm. Powołani do miłości

2024-05-05 12:22

Tadeusz Boniecki

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...