Reklama

Niedziela Przemyska

Caritas Archidiecezji Przemyskiej obchodzi 25 lat istnienia

Paweł Trawka

Caritas to nie może być tylko rozdawnictwo darów materialnych – mówił w sobotę abp Józef Michalik podczas obchodów jubileuszowych 25-lecia istnienia Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Instytucja ta została powołana w Przemyślu w czerwcu 1990 r.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Michalik podkreślił, że zdaniem Caritas jest nie tylko pomoc materialna, ale również duchowa i ukazywanie ubogim możliwości pomagania innym. – Łatwiej jest dać pieniądze albo bułkę, ale trzeba z nich wydobywać dobro – powiedział. - Caritas to nie może być tylko rozdawnictwo darów materialnych. To jest bardzo trudny problem – zaznaczył.

- Przez różne inicjatywy, które Caritas podejmuje mnoży się dobro, wyrabia się sumienia ludzi. Ale jednocześnie starajmy się pomagać tak, by to nie była to tylko pomoc zewnętrzna w doraźnych ludzkich potrzebach, ale żebyśmy próbowali wydobywać z nich dobro i uszlachetniać ich przez ukierunkowywanie sumienia – radził metropolita przemyski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Abp Michalik nawiązał także do odczytanej Ewangelii, w której Pan Jezus zaleca, aby na ucztę zaprosić nie zamożnych znajomych, ale tych, którzy nie mają się czym odwdzięczyć. Metropolita przemyski wskazywał, że taka postawa powinna cechować pracowników i wolontariuszy Caritas. Hierarcha wyjaśniał, że człowiek wierzący – cokolwiek by robił – musi liczyć się z wiecznością. Dodał, że obowiązkiem ludzi ubogich jest odwdzięczyć się modlitwą. – My wiemy, że u Boga żaden najmniejszy czyn nie zginie bez nagrody w dniu ostatecznym, jeśli jest czyniony ze względu na Boga, a nie ze względu na ludzi – podkreślił abp Michalik.

Cieszył się także z działalności szkolnych kół Caritas, dzięki którym – jak mówił - w dzieciach i młodzieży zasiewana jest wrażliwość na potrzeby innych.

Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz zwrócił uwagę, że caritas, czyli pomoc potrzebującym, jest obok głoszenia Słowa Bożego i sprawowania sakramentów, istotą istnienia Kościoła. Zaznaczył, że pomoc potrzebującym jest obowiązkiem państwa, ale w każdym demokratycznym kraju obowiązuje zasada pomocniczości, dlatego Caritas i inne instytucje charytatywne wspomagają rząd w tych działaniach.

Reklama

Caritas jest instytucją powołaną jeszcze w XIX wieku, ale w 1950 r. jej struktury zostały zlikwidowane przez władze PRL. Caritas Archidiecezji Przemyskiej została reaktywowana 29 czerwca 1990 r. przez abp. Ignacego Tokarczuka. Pierwszym dyrektorem, któremu przyszło tworzyć diecezjalne struktury tej instytucji był ks. Bronisław Żołnierczyk. Po nim funkcję tę sprawowali: ks. Jan Klich, ks. Marian Bocho i ks. Jacek Rosół. Obecnie dyrektorem jest ks. Artur Janiec.

Caritas Archidiecezji Przemyskiej podejmuje wiele działań charytatywnych. Włącza się w akcję Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, rozprowadza również paschaliki i baranki na stół wielkanocny. Organizuje turnusy wakacyjne dla dzieci i młodzieży, prowadzi noclegownie, jadłodajnie i ośrodki wsparcia dla osób starszych, chorych i niepełnosprawnych, pomaga ubogim w zakupie żywności, odzieży i opału. Kolejne pola działalności to pomoc uczniom poprzez program stypendialny „Skrzydła” oraz akcję „Tornister pełen uśmiechów”. Caritas pomaga także osobom dotkniętym różnymi kataklizmami.

Podziel się:

Oceń:

2015-06-20 18:36

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kielce: Caritas będzie kwestować dla polskich dzieci w Wilnie

Sylwia Jurczyńska

Wolontariusze Caritas, harcerze, kawalerzyści i członkowie Rodziny Szwadronowej Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii oraz uczniowie z kilku kieleckich szkół będą 11 listopada, w święto Niepodległości, kwestowali na potrzeby polskich szkół, świetlic i przedszkoli w Wilnie.

Więcej ...

Bp Jezierski wydał edykt ws. procesu beatyfikacyjnego "doktor Oli"

2024-06-25 12:43

Adobe Stock

Edykt zawiadamiający o inicjatywie rozpoczęcia procesu beatyfikacyjnego lek. med. Aleksandry Gabrysiak - „doktor Oli” - wydał biskup elbląski Jacek Jezierski. Wcześniej nihil obstat na prowadzenie procesu udzieliła Dykasteria Spraw Kanonizacyjnych. Pozytywną opinię wyraziła również Konferencja Episkopatu Polski.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024