Reklama

Niedziela Rzeszowska

Chwała i pamięć bohaterom AK

Tablica pamiątkowa w Brzostku

Ks. Łukasz Hendzel

Tablica pamiątkowa w Brzostku

W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzostku odsłonięto pomnik, upamiętniający czterech bohaterów Ziemi Brzosteckiej z czasów II wojny światowej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorami wydarzenia byli: IPN Oddział w Rzeszowie, powiat dębicki, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie oraz brzostecka parafia. Po 78 latach od zakończenia II wojny światowej mjr Ludwik Drożański, ppor. rez. Józef Marcin Matuszewski, Władysław Alfred Miciek oraz Franciszek Kuraś doczekali się upamiętnienia i uroczystej modlitwy w ich intencji.

Major Ludwik Drożański (1890 – 1944) był policjantem. We wrześniu 1939 r. wraz z podwładnymi ewakuował się do Rumunii. Jego żona i syn zostali aresztowani w Krakowie przez gestapo za pomoc ukrywającej się osobie. Żona trafiła do obozu koncentracyjnego w Ravensbrück, a syn do KL Auschwitz, gdzie poniósł śmierć. Drożański wrócił do Krakowa po napaści Niemiec na ZSRR i został wcielony do granatowej policji. Tam współtworzył struktury konspiracyjne, działał wywiadowczo i wraz z innymi udzielał pomocy Żydom z getta. Został aresztowany przez Niemców 21 marca 1944 r. Był torturowany, a w lipcu 1944 r. rozstrzelany. Obecnie jest patronem Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podporucznik rez. Józef Marcin Matuszewski (1907-42) był nauczycielem. Był jednym z organizatorów, a od kwietnia 1940 r. dowódcą placówki Związku Walki Zbrojnej Kołaczyce „Kukułka”. Gestapo aresztowało go w 1941 r. Trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie został zamordowany 14 czerwca 1942 r.

Władysław Alfred Miciek (1912-44) dostał się do niewoli niemieckiej w 1939 r. Po ucieczce przedostał się na Węgry. Dotarł do Paryża, skąd ewakuował się do Anglii. Został jednym z 316 cichociemnych. W nocy z 25 na 26 stycznia 1943 r. był zrzucony do okupowanej Polski. Prowadził działalność konspiracyjno-dywersyjną m.in. w okolicach Rzeszowa. Pod koniec lipca 1944 r. wyjechał służbowo do Warszawy, gdzie zastał go wybuch powstania. Zginął na ul. Elektoralnej na odcinku zajmowanym przez batalion „Zośka”. Został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari V klasy.

Reklama

Franciszek Kuraś (1896-1943) pracował jako naczelnik Urzędu Celnego w Bielsku. Po wybuchu wojny wiosną 1940 r. związał się z konspiracją. Zajmował się kolportażem prasy podziemnej w Inspektoracie AK Krosno. Został aresztowany 17 września 1943 r. i wywieziony do KL Auschwitz-Birkenau. Zginął 21 grudnia 1943 r. (Biogramy opracowane na podstawie tekstu ks. B. Stanaszka)

W intencji tych czterech bohaterów Polskiego Państwa Podziemnego 14 lutego br. Mszę św. odprawił bp Jan Wątroba. Homilię wygłosił ks. prof. dr hab. Bogdan Stanaszek, który był głównym inicjatorem budowy pomnika. Kaznodzieja podkreślił, że pochodzący z Brzostku żołnierze AK nie mieli dotąd pogrzebu ani mogiły. Uroczystość w kościele parafialnym, w którym wszyscy byli ochrzczeni, dopełniła ceremonię pogrzebową, a pomnik i tablica z ich nazwiskami zastąpi grób i będzie znakiem pamięci dla przyszłych pokoleń, mówił ks. Stanaszek.

Po odsłonięciu tablicy pamiątkowej odbył się apel poległych, a Kompania Honorowa 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oddała salwę. W uroczystości wzięły udział poczty sztandarowe Policji z Warszawy, Krakowa i Rzeszowa, 21. Brygady Strzelców Podhalańskich, 3. Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz szkół i instytucji. Symboliczny pomnik znajduje się na skwerku przy świątyni parafialnej.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-28 13:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Złożyli największą ofiarę

O. prof. Paweł Mazanka przed pomnikiem upamiętniającym 50 tys. ofiar rzezi Woli

Łukasz Krzysztofka

O. prof. Paweł Mazanka przed pomnikiem upamiętniającym 50 tys. ofiar rzezi Woli

Pozostali z ludźmi, spowiadali, odprawiali Msze św. i podnosili na duchu. 6 sierpnia 1944 r. cała wspólnota Redemptorystów z ul. Karolkowej została z innymi mieszkańcami Woli bestialsko zamordowana przez Niemców.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Zmiany personalne w archidiecezji poznańskiej

2024-05-22 15:57

Karol Porwich/Niedziela

Arcybiskup Stanisław Gądecki, Metropolita Poznański, podjął następujące decyzje personalne dotyczące posługi duszpasterskiej kapłanów, które wejdą w życie w miesiącach wakacyjnych:

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

Kościół

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary,...

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Święci i błogosławieni

22 maja: wspomnienie św. Rity – patronki trudnych spraw

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Kościół

Zmarła śp. Teresa Nykiel - mama biskupa nominata...

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Wiara

Starajmy się żyć uważnie, czujnie, aby odkrywać dobro

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele