Reklama

Kościół

Życie Kościoła

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 5/2023, str. 22-23

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Duchowy testament

NOWA KSIĄŻKA Kilkanaście tekstów (niektóre z nich nie były dotąd publikowane) niedawno zmarłego papieża seniora Benedykta XVI ukazało się 20 stycznia we Włoszech. Książka nosi tytuł Che cos’e il cristianesimo. Quasi un testamento spirituale (Czym jest chrześcijaństwo. Duchowy prawie-testament). Zostały w niej zebrane ostatnie refleksje teologiczne Benedykta XVI na temat dialogu z innymi religiami, nietolerancji wobec katolicyzmu czy celibatu kapłańskiego. Papież senior zdecydował, że książka może zostać wydana po jego śmierci, i to w języku włoskim. „Ze swojej strony nie chcę już nic publikować w moim życiu. Wściekłość środowisk przeciwko mnie w Niemczech jest tak silna, że pojawienie się jakichkolwiek moich słów natychmiast wywołuje z ich strony morderczy szum. Sobie i chrześcijaństwu chcę tego oszczędzić” – miał powiedzieć jeszcze za życia. Tytuł pozycji nawiązuje do jednej z najsłynniejszych książek Josepha Ratzingera, którą napisał ponad pół wieku temu Wprowadzenie w chrześcijaństwo. Ponieważ nowe dzieło zawiera ostatnie przemyślenia i studia myśliciela świadomego tego, że jest u kresu życia, jakby spina klamrą i wieńczy to pierwsze.

Rok bp. Kaczmarka

BEZBOŻNY SYSTEM W 72. rocznicę aresztowania przez władze komunistyczne bp. Czesława Kaczmarka biskup kielecki Jan Piotrowski ogłosił dla diecezji kieleckiej Rok Biskupa Czesława Kaczmarka. Potrwa on do 28 października 2023 r. Biskup Kaczmarek został aresztowany w 1951 r. pod zarzutem „szpiegostwa na rzecz USA i Watykanu”. W więzieniu, gdzie był torturowany, spędził 7 lat. Zmarł w 1963 r. Rehabilitowano go pośmiertnie w 1990 r. Bez wątpienia potrzeba takich inicjatyw. Biskupa Kaczmarka, gorliwego chrześcijanina, kapłana i pasterza zaszczuł bezbożny system. Był on na celowniku nie dlatego, że był łatwym celem, ale dlatego, że był groźny dla systemu, który czuł wsparcie ówczesnej opinii publicznej. – Tortury, fałszywe oskarżenia, nagonka współczesnych mediów, intrygi, i haniebny wyrok skazujący uczyniły go wrakiem człowieka. Dlatego dziś, we wspomnienie męczenników świętych Fabiana i Sebastiana, ogłaszam z tego miejsca, gdzie modlił się biskup, Rok Biskupa Czesława Kaczmarka – powiedział bp Piotrowski. historia bp. Kaczmarka (choć przecież nie tylko jego) powinna być przestrogą przed tym, co bezbożny system może zrobić z duchownym, który znajdzie się na jego celowniku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Tragedia przed pielgrzymką papieża

ZAMACH Siedemnaście osób zabitych, trzydzieści siedem rannych – to smutny bilans ataku dżihadystów z Państwa Islamskiego na kościół zielonoświątkowców w Kasindi na wschodzie Demokratycznej Republiki Konga, tuż przy granicy z Ugandą. 15 stycznia w kościele podłożono bombę domowej roboty. Tragedia wydarzyła się tuż przed zaplanowaną na koniec stycznia i początek lutego pielgrzymką papieża do tego kraju. Oczywiście, zamach nie wystraszy Ojca Świętego. Pokazuje to tylko, jak bardzo ta wizyta w kraju rozdartym od dziesięcioleci przez konflikty jest potrzebna.

Tylko Bóg może nas uratować

WOJNA NA UKRAINIE – W tej chwili dążenia walczących stron nie pozwalają na podjęcie wielkiej inicjatywy pokojowej – stwierdził podczas wykładu wygłoszonego na Papieskim Uniwersytecie Urbaniana w Rzymie abp Paul Richard Gallagher, odpowiednik ministra spraw zagranicznych w watykańskich strukturach zarządzania. – Być może tylko Boża pomoc wyprowadzi nas z tej sytuacji – dodał. Stolica Apostolska jest gotowa do tego, aby oddać swoje urzędy do dyspozycji wszystkich. Sytuacja jest groźna dla całego świata. A będzie tym groźniejsza, im bardziej do tej wojny się przyzwyczaimy.

Ważny dzień w kościelnym kalendarzu

DZIEŃ JUDAIZMU Centralne obchody XXVI Dnia Judaizmu w Kościele katolickim odbyły się 17 stycznia w Siedlcach. Rozpoczęła je i zakończyła modlitwa. Najpierw, rano, katolicy i żydzi modlili się przy pomniku upamiętniającym zagładę 17 tys. siedleckich Żydów w czasie II wojny światowej, następnie debatowano na sesji naukowej, obchody zakończono wspólną modlitwą w siedleckiej katedrze. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele społeczności żydowskiej, z naczelnym rabinem Polski Michaelem Schudrichem oraz gościem specjalnym rabinem Boazem Pashem, a także przedstawiciele Kościoła w Polsce, m.in. abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Komitetu Konferencji Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem, i bp Kazimierz Gurda, ordynariusz siedlecki. Obchodzony od 1998 r. w Kościele Dzień Judaizmu to ważny moment w kalendarzu, bo Kościół nie może „zapomnieć o tym, że za pośrednictwem owego ludu, z którym Bóg w niewypowiedzianym miłosierdziu swoim postanowił zawrzeć Stare Przymierze, otrzymał objawienie Starego Testamentu i karmi się korzeniem dobrej oliwki, w którą wszczepione zostały gałązki dziczki oliwnej narodów” – czytamy w Nostra aetate. Dzień Judaizmu w Kościele katolickim pomaga odnaleźć tożsamość chrześcijaństwa i Kościoła – podkreślił w Poznaniu abp Stanisław Gądecki.

Reklama

Zintensyfikowane kontakty

WSPÓŁPRACA Białoruś i Watykan potwierdziły zobowiązanie do kontynuowania aktywnej współpracy – wynika z komunikatu wydanego po spotkaniu ministra spraw zagranicznych Białorusi Siarhieja Alejnika z abp. Ante Joziciem, nuncjuszem apostolskim na Białorusi. Spotkanie odbyło się 16 stycznia. Komunikat przekazany przez oficjalną agencję nie jest specjalnie ciekawy. Ciekawe jest natomiast to, że w ostatnim czasie to już kolejne rozmowy pomiędzy przedstawicielami Białorusi i Watykanu. O czym to świadczy? Oczywiście, pewności nie ma, ale może to dowodzić prawdziwości tezy, że Alaksandr Łukaszenka za pośrednictwem Watykanu chce się po prostu wyrwać z niedźwiedzich objęć Władimira Putina, który ponoć groził mu nawet śmiercią w przypadku nieposłuszeństwa

Zmarła najstarsza kobieta

POŻEGNANIE Przeżyła aż 118 lat. Była najstarszą kobietą we Francji i w ogóle na całym świecie. Siostra André ze Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo (szarytek) zmarła 16 stycznia w domu spokojnej starości w Tulonie. Przez ostatnie lata była niewidoma i poruszała się na wózku inwalidzkim, ale jeszcze rok temu udzieliła wywiadu dziennikarzowi AFP. „Mówią, że praca zabija, ale to właśnie praca utrzymała mnie przy życiu. Pracowałam do 108. roku życia” – zdradziła. Może to jest właśnie recepta na długowieczność?

Reklama

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Zmartwienie papieża

SYTUACJA W POLSCE „Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków! W waszych domach i parafiach rozbrzmiewają jeszcze tradycyjnie kolędy, trwają wizyty duszpasterskie. Niech te wydarzenia pomogą wam być Kościołem otwartym, wychodzącym do tych, którzy nie uczestniczą już w życiu parafialnym. Wielu kapłanów i wiele wspólnot parafialnych niepokoi się o tych, którzy odchodzą, a myśląc o nich, tym bardziej pamięta o nich w modlitwie. Prośmy dla wszystkich o łaskę mocnej wiary i dar pasterskiej gorliwości dla kapłanów” – tymi słowami papież Franciszek zwrócił się podczas tradycyjnej audiencji 18 stycznia do Polaków. Oczywiście, trudno te słowa odczytywać inaczej jak tylko w kontekście opublikowanego niedawno podsumowania liczenia wiernych w polskich Kościołach w 2021 r. To znak, że wyniki te zmartwiły także papieża.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2023-01-23 17:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tydzień w Kościele

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst