Reklama

Tygodnik

Kolejny etap digitalizacji

Archiwalne numery Tygodnika Katolickiego Niedziela są systematycznie digitalizowane. Dzięki temu naukowcy, dziennikarze, studenci, duszpasterze oraz zwykli czytelnicy mają łatwy dostęp do tekstów źródłowych, które są świadectwem historii Kościoła i Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Celem projektu, który uzyskał dofinansowanie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest bezpłatne udostępnianie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów Tygodnika Katolickiego Niedziela wydawanych od 1926 r. – Cyprian Kamil Norwid powiedział, że historia to jest nie tylko zapis faktów, które się działy, ale to też siła duchowa, którą się zdobywa na kolanach. W blisko 100-letniej historii pisma to zadanie chcemy jak najlepiej wypełniać – powiedział podczas konferencji nt. cyfryzacji abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

ZOBACZ zdigitalizowane numery Tygodnika Katolickiego "Niedziela".

Promocja tygodnika

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Niedziela w swojej misji zawsze odgrywała rolę pisma poświęconego tematyce społeczno-religijnej. Z tego powodu zgromadzone materiały stanowią szeroki kontekst historyczno-polityczny. Na przestrzeni lat funkcjonowały bardzo kompetentny zespół redakcyjny oraz szerokie grono dziennikarzy na terenie całego kraju. – Stulecie tygodnika Niedziela stawia przed całym zespołem niebywałe wyzwanie bycia dalej strażnikami obiektywnej prawdy w czasach, gdy mamy wielość „prawd” – zauważył dr hab. Jacek Kurzępa, poseł PiS.

Reklama

Liczne środowisko dziennikarzy, publicystów, naukowców, osób ważnych w życiu publicznym związanych z Niedzielą przyczyniło się do tego, że zgromadzone materiały mają wysoką wartość historyczną, społeczną i naukową. – Dlatego digitalizacja jest znakomitym pomysłem, bo nie wszystkie numery tygodnika są dostępne w bibliotekach. Jest to szczególnie ważne w kontekście ludzi młodych, studentów. Cyfryzacja to łatwy dostęp do źródeł również dla historyków i medioznawców, ale jest to także duża promocja tytułu tygodnika – wskazała dr Milena Kindziuk, wykładowca dziennikarstwa na UKSW.

Kolejny etap

– Digitalizacja całego, prawie stuletniego dziedzictwa Niedzieli jest szansą na to, by dotrzeć do szerszego grona odbiorców. Dlatego cieszę się bardzo, że udało nam się pozyskać fundusze Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na ten cel, bo sami nie podołalibyśmy takiemu wyzwaniu. Mamy także plany, by zdigitalizować nasze edycje, które są zapisem historii poszczególnych diecezji – podkreślił ks. dr Mariusz Bakalarz, prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA.

Celem projektu „Niedziela Nowego Tysiąclecia Online” jest udostępnienie w formie cyfrowej wszystkich zbiorów, których część już jest dostępna na stronie: www.niedzielaonline.pl . Digitalizacja to uwiecznianie historii, bo skanowane są teksty i zdjęcia będące świadectwem wydarzeń sprzed dziesiątków lat, aby kolejne pokolenia Polaków mogły z tego dziedzictwa korzystać. – W pierwszym etapie udostępnione zostały wydania tygodnika z lat 1981-92, a teraz zakończyliśmy pracę nad numerami z lat 1993 – 2001. W kolejnym roku trwania naszego projektu digitalizacja obejmie lata 2002 oraz 2006 wraz z edycją częstochowską Tygodnika "Niedziela." Skanowanie nowszych numerów już nie jest konieczne, bo od 2007 r. mamy pliki elektroniczne w redakcyjnym archiwum – powiedział Mariusz Książek, wiceprezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA. – W planach kolejnego, już trzeciego etapu, jest digitalizacja dodatków diecezjalnych oraz tygodniki z lat 1926-39 i 1945-53 – dodał.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2023-01-03 13:52

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bazylika w 3D

Niedziela legnicka 5/2021, str. III

Dzięki digitalizacji świątynia zyska na atrakcyjności

Europejska Perła Baroku

Dzięki digitalizacji świątynia zyska na atrakcyjności

Już wkrótce będzie można odbyć wirtualny spacer po zabytkach krzeszowskiej Bazyliki.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

2024-05-06 20:55

Materiał prasowy

Co zrobić z trudnymi emocjami? Czy Apostołowie byli wolni od agresji? I co właściwie ma do tego Maryja? Zapraszamy na siódmy odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o roli Matki Bożej w stawaniu się opanowanym człowiekiem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

2024-05-07 20:53

Mat.prasowy

Co zrobił Jan, kiedy Jezus dał mu Maryję za matkę? Czy naprawdę po prostu „wziął Ją do siebie”? I co to właściwie oznacza dla nas samych? Zapraszamy na ósmy odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że Maryi wcale nie zaprasza się tylko do domu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...