Reklama

Niedziela w Warszawie

Kobiety nadziei

Niedziela warszawska 49/2022, str. I

O. Paweł Drobot, redemptorysta

Archiwum

O. Paweł Drobot, redemptorysta

O adwentowym spotkaniu oraz nadziejach i wyzwaniach duszpasterstwa kobiet z o. Pawłem Drobotem rozmawia Monika M. Zając.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Monika M. Zając: Już 7 grudnia kobiety z całej archidiecezji zaproszone są do udziału w adwentowym spotkaniu modlitewnym, które odbędzie się w kościele św. Władysława z Gielniowa, ul. Przy Bażantarni 3 o godz. 10. Termin nieprzypadkowy – dzień przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. Jaka refleksja będzie towarzyszyć w tym dniu kobietom?

O. Paweł Drobot: Maryja jest Kobietą nadziei. Niepokalane Poczęcie to jedna z tajemnic naszej wiary. Mówię świadomie „tajemnic”, a nie dogmatów. Papież Pius X w 1854 r. ogłosił, że Maryja mocą szczególnego przywileju łaski Bożej została zachowana od wszelkiej zmazy grzechu pierworodnego. Chrześcijanie wierzyli w tę prawdę od samego początku, gdy zaczęli rozumieć rolę Maryi jako Matki Jezusa, Syna Bożego.

7 grudnia chcemy zaprosić kobiety do wspólnej modlitwy, stworzyć przestrzeń do nawiązania kontaktów oraz wskazania środowisk, gdzie można znaleźć formację dla kobiet.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Kobiety nadziei” – pod takim hasłem odbędzie się spotkanie. Proszę je rozwinąć.

Kobiety, dla których szczera wiara w Boga ma znaczenie, odnajdują w Maryi inspirację do życia. Jest ona Kobietą nadziei, ponieważ jako pierwsza została wybrana przez Boga. To oznacza, że ma doświadczenie Bożego Miłosierdzia, które jest całkowicie darmowym darem. Tak jak życie, które otrzymujemy. Z tego doświadczenia rodzi się przekonanie, że Bóg troszczy się o Jej przyszłość.

Jakie nadzieje związane są z kobietami w Kościele w Polsce?

W Kościele w Polsce jest wiele środowisk duszpasterskich, stowarzyszeń, fundacji oraz kobiet, które angażują się na rzecz lokalnych społeczności. Kobiety, które są świadome swojego powołania, swojej misji życiowej, noszą w swoich sercach nadzieje dotyczące miłości – aby być kochane i znaleźć kogoś, kogo mogą obdarzyć miłością. Kobiety już wiele wnoszą w życie Kościoła. Moją nadzieją jest to, aby stawały się coraz bardzie świadome swojej misji.

Reklama

Coraz więcej kobiet angażuje się aby czynić dobro, dzielą się swoją wiarą dumne z tego, że wierzą w Boga. To jest ważny znak nadziei.

A z jakimi są trudnościami spotykają się kobiety, także już zaangażowane w życie wspólnoty Kościoła?

Spotykam kobiety, które mówią, że czują się niezrozumiane przez niektórych duszpasterzy. Gdy chcą zaproponować coś bardziej „ambitnego” niż tradycyjne koło różańcowe, spotykają się z odpowiedzią: „A po co?”. Wiele kobiet ma ciekawe, innowacyjne, nieszablonowe propozycje przekazu wiary i ewangelizacji. Zdarza się, że napotykają opór ze strony duszpasterzy. Często nie jest to zła wola księży, ale brak czasu, by się zaangażować w przedstawiane propozycje. Czasami są to paradygmaty typu zawsze tak było.

Czy każda działalność prowadzona przez kobiety Kościoła może być nazywa katolicką?

W szerokim tego słowa znaczeniu, jeżeli jest to forma apostolstwa, czyli niesie ze sobą przekaz ewangeliczny, to tak. Katolicki oznacza „powszechny”. Jest to świadectwo wiary. Trudno natomiast określać mianem katolickie wszelkie formy działalności, które są realizowane, lecz nie są związane z przekazem wiary i budowaniem wspólnoty Kościoła. Mogą to być cenne działania społeczne czy kulturalne. Nie wszystko jednak można nazwać działalnością duszpasterską Kościoła.

Jaka jest rola duszpasterza kobiet?

W październiku br. odbyło się w Warszawie spotkanie kobiet oraz duszpasterzy kobiet. Jedna z uczestniczek doskonale wyraziła oczekiwania kobiet wobec duszpasterzy. Określenie „duszpasterz” brzmi dość oficjalnie. „Towarzysz” może kojarzyć się z jakąś zbytnią poufałością. Duszpasterz kobiet powinien być jak dobry ojciec, który daje poczucie bezpieczeństwa, wspiera, ale też daje wolność w rozwoju i wyrażania się kreatywności kobiet. To także ktoś, kto otacza szacunkiem kobiety, z którymi współpracuje. To ojciec duchowy, który prowadzi do umocnienia relacji z Bogiem, wspiera i dodaje odwagi w rozwoju powołania życiowego.

Reklama

Ale duszpasterstwo kobiet to nie tylko duszpasterz...

Wyzwaniem jest tworzenie zespołów duszpasterskich, w które zaangażują się kobiety. To one najlepiej wiedzą, w jaki sposób dotrzeć do innych kobiet. Duszpasterstwo powinno być swego rodzaju punktem odniesienia dla wielości inicjatyw kobiecych na terenie danej diecezji, znakiem jedności w różnorodności działań podejmowanych przez kobiety.

A gdyby ktoś był zainteresowany stałą formacją w takim duszpasterstwie, to powinien...

Istnieje strona internetowa, na której można znaleźć inicjatywy środowisk duszpasterstw kobiet www.kierunekniebo.pl. Znajdują się tam nagrania konferencji, które można odsłuchać oraz informacje na temat duszpasterstwa. Są także media społecznościowe pod tą samą nazwą co strona, gdzie umieszczane są aktualne informacje o wydarzeniach w całej Polsce. Zapraszam do odwiedzin.

O. Paweł Drobot, redemptorysta, duszpasterz kobiet archidiecezji warszawskiej i krajowy duszpasterz wspólnoty „Dzielne Niewiasty”

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-11-29 13:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Obdarowana, by kochać

Na ostatnim spotkaniu uczestniczki rozmawiały o tym, w jaki sposób dbać o cenny dar przyjaźni i... świętowały Dzień Kobiet

Ks. Piotr Cebula

Na ostatnim spotkaniu uczestniczki rozmawiały o tym, w jaki sposób dbać o cenny dar przyjaźni i... świętowały Dzień Kobiet

Mamy, studentki, babcie, siostry zakonne… Kobiety. Spotykają się w ostatnią sobotę miesiąca w ramach grupy „Obdarowana”, aby dziękować Bogu za otrzymane dary i uczyć się, czym jest kobiecość, wyrażana przez towarzyszenie drugiemu człowiekowi.

Więcej ...

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Rozmowa z Ojcem - Szósta Niedziela Wielkanocna

2024-05-03 19:35

Karol Porwich/Niedziela

Jak wygląda życie codzienne Kościoła, widziane z perspektywy metropolii, w której ważne miejsce ma Jasna Góra? Co w życiu człowieka wiary jest najważniejsze? Czy potrafimy zaufać Bogu i powierzyć Mu swoje życie? Na te i inne pytania w cyklicznej audycji "Rozmowy z Ojcem" odpowiada abp Wacław Depo.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania