Reklama

Wiadomości

Prawo może pomagać rodzinie

Adobe Stock

Prawnicy ciągle zastanawiają się, jak zapewnić skuteczną ochronę małżeństwa, rodzicielstwa, macierzyństwa, ojcostwa oraz relacji między rodzicami a dziećmi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W europejskiej kulturze prawnej, ukształtowanej na filozofii greckiej, religii judeochrześcijańskiej i prawie rzymskim, rodzina, rodzicielstwo, macierzyństwo i ojcostwo należą do fundamentalnych wartości. Wartości te są chronione zarówno w aktach prawa międzynarodowego, jak i w krajowych systemach prawnych. W Polsce takie gwarancje znajdują się w kilku przepisach Konstytucji RP z dnia 2 kwietnia 1997 r., wśród których podstawowe znaczenie ma art. 18, który zapewnia ochronę wskazanych wartości i opiekę nad nimi Rzeczypospolitej Polskiej. Ogólne konstytucyjne gwarancje uszczegóławiane są w regulacjach prawnych niższego szczebla, zwłaszcza w ustawach i rozporządzeniach. Wśród nich podstawowe znaczenie ma Kodeks rodzinny i opiekuńczy, który zawiera przepisy określające relacje między rodzicami a dziećmi.

Inteligentne i medialne działania

Z prawnego punktu widzenia mogłoby się wydawać, że te podstawowe – dla człowieka, narodu i państwa – instytucje oraz wartości są właściwie i wystarczająco chronione, co więcej – w ostatnich latach wiele nowych programów społecznych i prorodzinnych wydaje się wspierać rodzinę i rodzicielstwo jak nigdy wcześniej. Jeśli patrzy się na to z perspektywy socjalnej – zapewne tak jest, jednak trzeba wziąć pod uwagę wiele nowych tendencji kulturowych i społecznych, które z każdym rokiem coraz mocniej kwestionują naturalny porządek rzeczy chroniony przepisami prawa. Co ciekawe, takie kwestionowanie prawnonaturalnych wartości odbywa się pod hasłem ochrony innych szlachetnych wartości, takich jak równość, zakaz dyskryminacji czy zakaz przemocy wobec kobiet. Promocja gender i równości odbywa się z jednej strony na poziomie np. komunikatów i strategii Komisji Europejskiej oraz działalności Parlamentu Europejskiego, a drugiej – w działalności orzeczniczej Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Jest to niezwykle „inteligentne i medialne” działanie, gdyż w imię realizacji chronionych powszechnie wartości i zasad, m.in. zasady równości, postuluje się np. uznawanie rodzicielstwa także jednopłciowego i zakaz dyskryminacji dziecka ze względu na płeć rodziców. Kolejny obszar potencjalnych zagrożeń dla tradycyjnie rozumianych wartości małżeństwa i rodziny otwiera proces przystąpienia Unii Europejskiej do Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności z 1950 r.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Rola prawników-naukowców

Spór o podstawowe wartości i zasady, koncepcję praw człowieka oraz tzw. tożsamość konstytucyjną państw-członków Unii Europejskiej jest i powinien być przedmiotem zainteresowania prawników naukowo zajmujących się prawem rodzinnym i pokrewnymi dziedzinami.

Dlatego też Central European Academy – Uniwersytet w Miszkolcu (Węgry) powołał na początku 2022 r. zespół badawczy „Treść władzy rodzicielskiej”, który tworzą profesorowie z Czech, Serbii, Słowacji, Słowenii, Węgier i Polski. Ze strony polskiej partnerem tego projektu naukowego jest Instytut Wymiaru Sprawiedliwości w Warszawie. Głównym zadaniem międzynarodowego zespołu badaczy jest m.in. odpowiedź na pytanie o treść i granice odpowiedzialności/władzy rodzicielskiej, rolę państwa i UE, zakres praw i obowiązków członków rodziny, wychowania seksualnego i reakcji systemów prawnych poszczególnych państw na nowe ogólnoeuropejskie programy i strategie oraz polityki w zakresie promocji równości i zakazu dyskryminacji.

Jak się okazuje już pierwsze wyniki badań wskazują na konieczność zintensyfikowania prawnej ochrony dotychczasowych tradycyjnych wartości, na których opiera się tożsamość państw mających podobną aksjologię konstytucyjną.

Autor jest specjalistą prawa konstytucyjnego, praw człowieka i prawa wyznaniowego, kierownikiem międzynarodowego zespołu badawczego „Władza rodzicielska”.

Podziel się:

Oceń:

2022-09-27 13:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co szósta para w Polsce ma problem z niepłodnością

barsen / Foter CC BY-SA

Więcej ...

Straty w dobrach kultury i dziełach sztuki poniesione przez Kościół Rzymsko – Katolicki w Archidiecezji Krakowskiej w wyniku II wojny światowej

2024-05-16 10:45
Modlitwa na ruinach kościoła
Sakramentek na rynku
Nowego Miasta w Warszawie

Reprodukcja Margita Kotas

Modlitwa na ruinach kościoła Sakramentek na rynku Nowego Miasta w Warszawie

Okupant niemiecki podczas II wojny światowej podjął bezpardonową walkę z całym społeczeństwem polskim, w tym również z Kościołem Rzymsko – Katolickim. Walka przeciwko Kościołowi Katolickiemu polegała zarówno na eksterminacji duchowieństwa, jak i na niszczeniu zabytków architektury sakralnej oraz niszczeniu lub rabunku wyposażenia kościołów i klasztorów.

Więcej ...

Bydgoszcz: konkurs „W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości”

2024-05-16 21:06

Akcja Katolicka

„W cieniu twych dłoni Matko Pięknej Miłości” - to tytuł konkursu, jaki zorganizowała Akcja Katolicka Diecezji Bydgoskiej. Wydarzeniu patronowali - Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty oraz Centrum Edukacyjno-Formacyjne, gdzie odbył się jego finał.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania