Reklama

Niedziela Małopolska

Czynią to razem

Rodziny uczestniczące w spotkaniu

MFS/Niedziela

Rodziny uczestniczące w spotkaniu

Formacja to wysiłek, to praca, to pokorne podążanie za słowami – powiedział do zebranych na rozpoczęciu roku formacyjnego o. Ariel Krzywda, franciszkanin.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie inaugurujące kolejny rok formacji ruchu duchowości małżeńskiej Equipes Notre-Dame (END) sektora Małopolska A odbyło się w sobotę 3 września w budynkach WSD Franciszkanów w Krakowie. Uczestnicy – małżeństwa należące do wspólnoty END i sympatycy ruchu – rozpoczęli spotkanie od adoracji Najświętszego Sakramentu w tutejszej kaplicy, a następnie uczestniczyli we Mszy św., którą sprawował o. Ariel Krzywda – doradca duchowy wspólnoty.

Rola formacji

Nawiązując do czytanej Ewangelii, w której św. Paweł uświadamia młodemu Kościołowi w Koryncie niebezpieczeństwo popadania w zakamuflowaną pychę, o. Ariel poruszył w homilii m.in. kwestię postawy człowieka nawróconego. – Pojawia się wtedy doświadczenie świeżości, głębokiego zapału, wielkiej gorliwości. To piękne odczucia, ale bardzo często, jeśli się ktoś zatrzyma na poziomie tego doświadczenia, przeżywa szybko rozczarowanie – nauczał franciszkanin i dodał: – Bo okazuje się, że rzeczywistość wokół niego nie jest aż tak idealna, jest bardziej szara, pospolita... Franciszkanin przestrzegał przed zachłyśnięciem się osobistym czy wspólnotowym przekonaniem o osiągnięciu doskonałości. I zaznaczył: – Formacja to wysiłek, to praca, to pokorne podążanie za słowami, to uczenie się od Maryi, jak służyć.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Także w czasie konferencji prowadzący ją o. Ariel Krzywda oraz Marta i Andrzej Dębowscy (para sektora Małopolska A) podkreślali rolę formacji. Nawiązując do przewodniego hasła na rozpoczęty rok: „Służyć na wzór Maryi”, Andrzej Dębowski przekonywał: – Myślę, że cokolwiek by się działo w naszym życiu, jeżeli powierzymy te trudne chwile właśnie przez wstawiennictwo Maryi Panu Bogu, to będziemy zrozumiani i wysłuchani, bo Matka Boża troszczy się o wszystkich. Zachęcał, aby na wzór Maryi, która dostrzegła, że w Kanie Galilejskiej nie mają wina, zauważać to, co nam umyka: – Poszukajmy w naszym małżeństwie, w rodzinie, w sąsiedztwie, miejscu pracy nierozwiązanego problemu, w którym możemy pomóc. Bądźmy wyczuleni na potrzeby innych. Jesteśmy odpowiedzialni nie tylko za swoje zbawienie, ale również za zbawienie najbliższych, rodziny, za każdego człowieka.

Reklama

– Nowy rok formacyjny to zawsze jest początek, bez względu na to, ile mamy stażu w ekipie – zaznaczył z kolei o. Ariel. I dodał: – Każdy rok jest inny, każdy rok przychodzi z nowymi treściami. Oby udało się Panu Bogu zaskoczyć nas nimi. Franciszkanin zachęcał do wspólnego kroczenia ku świętości. Zwracał uwagę na istotę wspólnoty małżeństwa sakramentalnego czy szerzej – wspólnot ekipy, sektora, regionu, ruchu, a w konsekwencji – całego Kościoła.

Siła wspólnoty

Pośród uczestniczących w wydarzeniu wielu rodzin z małymi dziećmi byli także Bogumiła Kobiałka-Paś i Dominik Paś z czwórką maluchów. – Jesteśmy małżeństwem od 8 lat, a formację zaczęliśmy 3 miesiące po ślubie – informuje p. Bogumiła i przyznaje, że decyzję o podążaniu tą drogą podjęli, ponieważ w END są jej rodzice oraz wielu przyjaciół i znajomych. Pan Dominik zaznacza: – Wspólnota daje przede wszystkim wsparcie innych ludzi o takich samych poglądach, z podobnymi problemami, bo też mamy ekipę z rodzinami z małymi dziećmi. Jesteśmy na podobnym etapie życiowym. My sobie pomagamy, modlimy się za siebie. To wsparcie duchowe jest dla nas niezwykle cenne. A dzięki wspólnocie jesteśmy też bardziej otwarci na siebie.

Małżonkowie zwracają również uwagę na budowanie relacji w związku. – Jest naprawdę łatwiej rozwiązywać niektóre problemy, idziemy tą samą drogą, wspólnie się modlimy, poznajemy słowo Boże – przekonuje Bogumiła Kobiałka-Paś i dodaje: – W ramach formacji mamy przewidziane spotkania małżonków, takie zasiadanie. Przy zaświeconej świecy modlimy się i rozmawiamy na poważne tematy. Dominik Paś podkreśla: – Jeżeli mamy świadomość, że nie jesteśmy tutaj sami, tylko w towarzystwie Pana Jezusa, to ten dialog wygląda zupełnie inaczej; odbywa się w duchu miłości, wyrozumiałości i cierpliwości dla współmałżonka.

Reklama

Marta i Andrzej Dębowscy informują, że w sektorze Małopolska A aktualnie formuje się ok. 50 małżeństw. – Ruch Equipes Notre-Dame jest wspólnotą małżeństw połączonych sakramentem małżeńskim – podkreśla Andrzej Dębowski i wyjaśnia: – Pomaga małżeństwom w pełnym przeżywaniu ich sakramentu, pomaga im spotykać się „w imię Chrystusa”, aby w ten sposób lepiej odpowiedzieli na Jego wezwanie i przez osobisty przykład byli świadkami chrześcijańskiego małżeństwa w Kościele i w świecie. Pani Marta dodaje: – Naszym celem jest dążenie do świętości, więc najłatwiej to czynić razem. Taką drogę wskazał małżonkom założyciel ruchu, sługa Boży ks. Henri Caffarel, który nauczał, przypominał, że miłość małżeńską można głębiej przeżywać w oparciu o sakrament małżeństwa. I widzimy, że małżeństwa sakramentalne, podążające tą drogą, dużo zyskują.

Umacnia i buduje

Państwo Dębowscy dołączyli do END w 2005 r., ale ruchowi towarzyszyli już od 2003. Są przekonani, że to była dobra decyzja. – To w jakimś sensie zmieniło nasze życie rodzinne, małżeńskie – stwierdza pan Andrzej i dodaje, że od samego początku były z nimi ich dzieci, z którymi uczestniczyli m.in. w wakacyjnych rekolekcjach, co dorosłe już córki do dzisiaj dobrze wspominają. Zaznacza też, że w ruchu wszystkie posługi, zajęcia są realizowane wspólnie; mąż i żona uczestniczą w nich razem. – Żyjemy w takim czasie, kiedy mamy bardzo dużo obowiązków i coraz mniej czasu dla siebie – zauważa i podkreśla: – Tymczasem wspólnota determinuje nas do tego, żeby spędzać czas razem, z pożytkiem dla ruchu, ale też dla naszego małżeństwa. To nas umacnia, buduje więzi i wzmacnia naszą miłość małżeńską i rodzinną.

Nawiązując do współczesnych ideologii, Andrzej Dębowski zauważa: – W dzisiejszych czasach małżeństwo, w rozumieniu sakramentalnego związku mężczyzny i kobiety, jest postrzegane jako jedna z form możliwych do egzystencji w społeczeństwie. Próbuje się nas przekonać, że rodziny można tworzyć w dowolny sposób, że „wystarczy kochać”. My jesteśmy przekonani, że Pan Bóg, który stworzył mężczyznę i kobietę i powołał ich do konkretnych zadań, wie najlepiej, co jest dobre dla człowieka. Uważamy, że sakramentalne małżeństwo, czyli związek kobiety i mężczyzny i rodzina, czyli małżonkowie i dzieci to ponadczasowy, podstawowy element społeczeństwa. Ruch END stara się wspierać ten tradycyjny model rodziny, podkreślając w nim rolę sakramentu małżeństwa.

Na stronie: end.org.pl więcej o ruchu, ich założycielu, charyzmatach i formacji.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-09-13 14:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ekipy Naszej Pani

Ekipy Naszej Pani

Archiwum END

Ekipy Naszej Pani

Equipes Notre Dame – to katolicka wspólnota, której charyzmatem jest rozwijanie duchowości małżeńskiej. Najwięcej takich ekip jest na Mazowszu.

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

2024-05-02 20:31

Mat.prasowy

To jest wręcz szalone że współczucie i empatia mogą zmienić świat szybciej niż konflikty i przemoc. Każdego dnia doświadczamy sytuacji, które testują naszą wrażliwość - naszą miłość do siebie samego do bliźnich i oczywiście do Boga.

Więcej ...

Francuskie rekolekcje w drodze

2024-05-05 15:00

Archiwum prywatne

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...