Reklama

Niedziela Przemyska

Cel i sens istnienia

Niedziela przemyska 32/2022, str. IV-V

Grupa dzielenia na polu namiotowym

Biuro Prasowe Franciszkańskich Spotkań Młodych

Grupa dzielenia na polu namiotowym

Jestem pewien, że dla wielu z nich będzie to czas umocnienia, odświeżenia i odbudowania relacji z Bogiem – mówi o. Piotr Kantorski, jeden z organizatorów tegorocznego FSM-u.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kalwarii Pacławskiej odbyło się 35. Franciszkańskie Spotkanie Młodych. Na miejsce przybyło ponad 500 młodych ludzi z całej Polski, by przez sześć kolejnych dni wspólnie odkrywać cel i sens istnienia człowieka.

Po dwóch latach przerwy wróciło najstarsze katolickie spotkanie dla młodzieży. Hasłem tegorocznego FSM-u jest „Istnienie”. – Po wielu miesiącach separacji, rozłąki, chcemy znów doświadczyć, że Pan Bóg powołał każdego z nas do istnienia we wspólnocie, w Kościele, w relacji z drugim człowiekiem. Wierzę, że najbliższy tydzień pozwoli młodym ludziom zrozumieć cel ich istnienia, cel ich życia. Jestem pewien, że dla wielu z nich będzie to czas umocnienia, odświeżenia i odbudowania relacji z Bogiem – mówi o. Piotr Kantorski, jeden z organizatorów Franciszkańskiego Spotkania Młodych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W poszukiwaniu nauczyciela

Przez całą niedzielę kalwaryjskie wzgórze zapełniało się młodymi ludźmi, którzy przyjechali z całej Polski. Spotkanie rozpoczęła uroczysta Eucharystia pod przewodnictwem abp. Adama Szala. W homilii metropolita przemyski zaznaczył, że każdy człowiek potrzebuje w życiu nauczycieli. Pierwszymi nauczycielami są rodzice i dziadkowie. – To ci, którzy pokazują nam jak żyć i co robić, by to życie było dobre – wyjaśnił. Później pojawiają się nauczyciele i wychowawcy w szkole, w czasie studiów i potem w życiu. – Ważne, abyśmy znaleźli sobie dobrych nauczycieli, którzy będą nas uczyć „dobra, prawdy i piękna” – dodał. Ale uwaga o nauczycielach odnosi się także do tych, którzy prowadzą człowieka po ścieżkach wiary.

Najwspanialszym nauczycielem człowieka jest Jezus Chrystus. – On jakby w odpowiedzi na prośbę jednego ze swoich słuchaczy uczy nas najpiękniejszej modlitwy, w której Boga każe nam nazywać Ojcem – podkreślił kaznodzieja. To radosna prawda, że Bóg jest Ojcem miłosiernym, że zawsze człowieka przyjmuje, wybacza mu i udziela potrzebnych łask. – Mamy więc godność dziecka Bożego, która pozwala nam zachować cnoty chrześcijańskie: wiarę, nadzieję, miłość. Ona każe nam być ludźmi nadziei i pozwala nam być blisko Boga – dodał abp Szal.

Reklama

Metropolita przemyski powiedział też do uczestników 35. Franciszkańskiego Spotkania Młodych w Kalwarii Pacławskiej, że ich wysiłki i pobyt na „Jasnej Górze Podkarpacia” są próbą znalezienia Boga, wniknięcia w Jego Istotę. – Wsłuchujmy się w słowo Boże, które będzie padać do nas zapewne wiele razy przez różne spotkania, śpiew, muzykę, konferencję, ale także przez chwilę ciszy – zachęcił hierarcha.

Następnie odbył się koncert zespołu MUODE KOTY, który porwał uczestników do wspólnej zabawy.

Przestrzeń przeżywania wiary

– Uczestniczę we Franciszkańskim Spotkaniu Młodych po raz siódmy, w tym po raz piąty jako członek scholi. Przyjeżdżam na Kalwarię, bo FSM jest dla mnie przestrzenią do przeżywania wiary i wyrażania jej w taki sposób, w jaki ją rozumiem i czuję. Franciszkańskie Spotkanie Młodych to dla mnie Kościół młody, żywy, pragnący odkrywać miłość Boga. To doświadczenie wspólnoty Kościoła, który podnosi mnie, gdy mam chwilę zawahania i w którym, mimo młodego wieku, mogę służyć. To wspólnota, która istnieje i będzie istnieć, bo On jest – opowiada Dawid Juraszek, FSM-owicz i członek scholi FSM.

Należy dodać, że Franciszkańskie Spotkanie Młodych to także czas wspólnego uczestniczenia w konferencjach, wsłuchiwania się w słowo Boże i dzielenia się swoją wiarą w czasie zajęć w grupach. Ważną przestrzenią dzielenia się wiarą przez młodych ludzi jest wspólnota, która zawiązuje się w miedzyczasie. Wspólne biwakowanie na polu namiotowym, uczestnictwo w warsztatach tematycznych czy zajęcia sportowe sprzyjają budowaniu wspólnotowej atmosfery braterstwa.

Franciszkańskie innowacje

Uczestnicy tegorocznego spotkania mieli też okazję przyjrzeć się bliżej postaci św. Franciszka z Asyżu. Brat Piotr Reizner, poprzedni dyrektor FSM, w jednej z homilii skupił się na postaci św. Franciszka, założyciela zgromadzenia, które otacza opieką duszpasterską „Jasną Górę Podkarpacia”, czyli Kalwarię Pacławską. To św. Franciszek wskazał swoim braciom, aby mówili innym o Chrystusie na wszelkie możliwe sposoby, w ostateczności słowami.

Reklama

Dlatego też po Mszy św. uczestnicy FSM najpierw spotkali się w grupach dzielenia, zgłębiali tegoroczny temat spotkania, którym jest słowo „Istnienie”, a następnym punktem programu było spotkanie z Karolem Okrasą, znanym polskim kucharzem, autorem i prezenterem telewizyjnych programów o tematyce kulinarnej. Dał on piękne świadectwo wiary i realizacji pasji życiowej.

Kolejną innowacją tegorocznej edycji spotkania były specjalne zawody w Bumper Ball. Po wcześniejszym zgłoszeniu drużyn uczestnicy mogli podjąć zdrową i zabawną rywalizację sportową.

Program tegorocznego Franciszkańskiego Spotkania Młodych był bardzo bogaty. Obok wspomnianych innowacji, uczestnicy mogli wziąć udział w spektaklu teatralnym Lilia. Codziennie wszyscy gromadzili się w bazylice kalwaryjskiej, aby wziąć udział w krótkiej modlitwie i zasłonięciu Cudownego Obrazu Matki Bożej Słuchającej. Była też możliwość wzięcia udziału w seansach kina nocnego. To był czas budowania przyjaźni

W programie tegorocznego spotkania nie zabrakło czasu także na zabawę, wypoczynek (zawody sportowe, koncerty, wieczór filmowy), integrację (spotkania w grupach dzielenia), oraz modlitwę (nabożeństwa, Eucharystie). Nowym punktem były warsztaty, które dawały uczestnikom praktyczną możliwość rozwoju w rożnych obszarach (m.in. warsztaty rękodzielnicze, medialne, z psychologii, duchowości, czy rozwoju osobistego).

Najlepszym podsumowaniem przeżywania FSM-u jest świadectwo Kamili: – Na Franciszkańskie Spotkanie Młodych przyjeżdżam od kilku lat. To dla mnie zawsze czas odkrywania czegoś nowego: w sobie, w relacji z Panem Bogiem i innymi ludźmi. To czas ogromnej radości i budowania przyjaźni. To czas na to wszystko, co najważniejsze, za czym na co dzień zdarza się tęsknić – mówi Kamila, uczestniczka FSM-u.

Podziel się:

Oceń:

2022-08-03 09:55

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Koncert jubileuszowy na 50-lecie zespołu Fioretti

Monika Jaracz | Archidiecezja Krakowska

W piątkowy wieczór w Kalwarii Pacławskiej przed uczestnikami 31. Franciszkańskiego Spotkania Młodych wystąpił zespół Fioretti z Krakowa, który świętuje jubileusz 50-lecia swojej działalności.

Więcej ...

Maryja przyszła do siebie – na Kalwarię w Praszce

2024-05-02 13:46

Foto Fax

– Z tej świętej góry zawierzenia na Kalwarii w Praszce będziemy nadal krzewili pobożność Maryjną – zapewnił w kontekście doby nawiedzenia ks. prał. dr Stanisław Gasiński, proboszcz parafii Świętej Rodziny i kustosz Archidiecezjalnego Sanktuarium Pasyjno-Maryjnego Kalwaryjskiej Matki Zawierzenia na Kalwarii w Praszce.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...