Reklama

Niedziela Rzeszowska

W drodze na ołtarze

Jacek Krawczyk (1966-91)

Archiwum rodzinne

Jacek Krawczyk (1966-91)

Pierwsza sesja Trybunału Beatyfikacyjnego sługi Bożego Jacka Krawczyka odbędzie się 25 marca br. Tym samym zostanie rozpoczęty jego proces beatyfikacyjny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po śmierci Jacka Krawczyka w 1991 r. pamięć o jego świętości pielęgnowała rodzina i przyjaciele. Szczególnym miejscem tej pamięci było środowisko Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, gdzie Jacek studiował teologię i psychologię. I to właśnie środowisko z Lublina zgłosiło się do biskupa rzeszowskiego Jana Wątroby z zachętą do podjęcia odpowiednich kroków zmierzających do beatyfikacji Jacka.

Zielone światło z Krakowa i Rzymu

Po zebraniu wstępnych wiadomości na temat Jacka bp Wątroba rozpoczął przygotowania do procesu. W pierwszej kolejności należało przenieść kompetencje, gdyż do prowadzenia procesu upoważniony jest biskup tej diecezji, na której terenie zmarł kandydat na ołtarze, a Jacek zmarł w Centrum Onkologii w Krakowie. Metropolita krakowski w piśmie z 18 września 2021 r. zgodził się na przeniesie kompetencji do diecezji rzeszowskiej. 21 października 2021 r. taką zgodę wyraziła Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych w Watykanie. Następnie bp Wątroba poprosił wszystkich biskupów z Konferencji Episkopatu Polski o zaopiniowanie starań o beatyfikację. Biskupi wypowiedzieli się pozytywnie na ten temat podczas 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski 18 i 19 listopada 2021 r. na Jasnej Górze. Pod koniec listopada 2021 r. biskup rzeszowski wysłał do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych prośbę o wyrażenie zgody na rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego. 3 lutego 2022 r. kongregacja wydała zezwolenie typu nihil obstat, które otworzyło drogę do procesu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pierwsza sesja trybunału

25 marca br. w 30. rocznicę powstania diecezji rzeszowskiej w Instytucie Teologiczno-Pastoralnym w Rzeszowie odbędzie się pierwsza, uroczysta i publiczna sesja Trybunału Beatyfikacyjnego, wtedy też poznamy jego skład. Trybunał składa się najczęściej z czterech osób: delegata biskupa, promotora sprawiedliwości i dwóch notariuszy. Z trybunałem ściśle współpracuje postulator, który animuje cały proces. Zadaniem trybunału będzie przede wszystkim zebranie zeznań świadków pod kątem świętości życia i heroiczności cnót Jacka. Chodzi przede wszystkim o cnoty teologalne – wiarę, nadzieję i miłość oraz cnoty kardynalne – roztropność, sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo.

W oczekiwaniu na cud

Materiał zebrany przez trybunał jest przesyłany do Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Tam następuje dokładne badanie otrzymanych tekstów i przygotowanie na ich podstawie tzw. positio, czyli opracowanie całości materiału. Kiedy kongregacja przychylnie oceni kandydata i zostanie ogłoszony dekret o heroiczności cnót, Jackowi będzie przysługiwał tytuł czcigodnego sługi Bożego. Rezultaty dowodzenia procesowego jednak nie wystarczą. Potrzebny jest jeszcze cud, znak nadprzyrodzony dotyczący ciała osoby – przypadki uzdrowień badają komisje medyczne, które stwierdzają, że uzdrowienie jest niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia. Cuda nie są wymagane w przypadku męczenników. Ostateczny głos należy zatem do Pana Boga.

Podziel się:

Oceń:

2022-03-08 13:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Wątroba: zielone światło dla procesu beatyfikacyjnego Jacka Krawczyka

Jacek na wakacjach

Archiwum rodzinne

Jacek na wakacjach

Podczas 390. zebrana plenarnego Konferencji Episkopatu Polski, biskupi uczestniczący w obradach pozytywnie zaopiniowali prośbę bp. Jana Wątroby, dotyczącą wszczęcia procesu beatyfikacyjnego Jacka Krawczyka, pochodzącego z diecezji rzeszowskiej.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Od wieków chodzi o świadectwo wiary

2024-05-08 20:16
Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

ks. Łukasz Romańczuk

Arcybiskup Józef Kupny głosi homilię

Uroczystość świętego Stanisława, biskupa i męczennika była okazją do świętowania w parafii św. Stanisława, Doroty i Wacława we Wrocławiu. Tego dnia młodzież z tej parafii oraz św. Mikołaja przyjęła sakrament Bierzmowania z rąk abp. Józefa Kupnego, metropolity wrocławskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Wiara

Świadomość, że Jezus mnie zna, jest pocieszająca

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku