Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Trzeba budować królestwo Boże w nas

Wnętrze kościoła w Baszni Dolnej

Archiwum autora

Wnętrze kościoła w Baszni Dolnej

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata Katolickie Radio Zamość odwiedziło parafię św. Andrzeja Boboli w Baszni Dolnej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Eucharystii transmitowanej przez tę rozgłośnię z baszniańskiego kościoła przewodniczył jej proboszcz ks. dr Leszek Bruśniak. Homilię wygłosił redaktor KRZ ks. Mariusz Pastuszak. Proponował w niej zastanowić się. – Czy ja naprawdę chcę żyć w Królestwie Jezusa Chrystusa? W Królestwie prawdy, dobroci, miłości. Jak żyć, by być świętym, ukazał na przykładzie świętych uwidocznionych w pięknych witrażach w oknach kościoła w Baszni Dolnej oraz tych, którzy postawili stopy na lubaczowskiej ziemi. A byli nimi: św. Brat Albert – Adam Chmielowski, bł. siostra Bernardyna – Maria Jabłońska, św. Jan Paweł II, bł. kard. Stefan Wyszyński.

Świadek historii

W godzinach popołudniowych usłyszeliśmy wypowiedzi wiernych na antenie radia, które nagrał redaktor ks. M. Pastuszak. Historię parafii opowiedziała najstarsza parafianka, 93-letnia Zofia Antonik. – Do 1939 r. należeliśmy do parafii św. Stanisława Biskupa Męczennika w Lubaczowie. Mieliśmy do kościoła 11 km. Chodziłam do niego pieszo, m.in. na przygotowanie się do I Komunii Świętej. Mając 9 lat, tam przyjęłam Pana Jezusa do swego serca. W Baszni było więcej Rusinów niż Polaków. Mieli swoją cerkiew, z której korzystali i Polacy. Czynili oni jednak starania, by w Baszni mieli swój kościół. Wybuch I wojny światowej przekreślił te plany. Powołano Radę Parafialną, w której aktywnie działał mój ojciec, która czyniła starania w Kurii Arcybiskupiej we Lwowie, o otrzymanie zgody na budowę kościoła. Udzielił jej metropolita lwowski abp Bolesław Twardowski. Działkę pod budowę kościoła podarował Agenor hr. Gołuchowski, właściciel majątku w Baszni. Poparcia udzieliły władze świeckie. Prace nabrały tempa w 1937 r. Zagaszono wapno. Zwieziono kamień z Brusna Starego, cegłę z cegielni i inne materiały. Na wiosnę 1938 r. wykopano fundamenty, wykonano je, rosły mury świątyni, w które jesienią wmurowano kamień węgielny, poświęcono je, a na schodach do świątyni odprawiono pierwszą Mszę św. W sierpniu 1939 r. abp B. Twardowski erygował parafię w Baszni Dolnej. Na prośbę mieszkańców do posługi w niej, jeszcze w tym 1939 r,. skierowany został wikariusz z trzyletnim stażem z Lubaczowa ks. Tadeusz Lewanderski, który został proboszczem. Nie było plebani, zamieszkał u gospodarza Józefa Koczana. Mieszkanie te stanowiło też kancelarię parafii. Nie będą opowiadała o losach parafii w czasie dwóch okupacji, mordach mieszkańców przez bandy UPA, bo zajęło by to wiele czasu – powiedziała Zofia Antonik.

Wymiar duchowy parafii

Proboszcz ks. L. Bruśniak uważa, że same mury kościoła nie wystarczą, trzeba budować królestwo Boże w nas. Pandemia zrobiła duże spustoszenie. Zapanował strach. Ludzie mniej chodzą do kościoła. Oddalając się od Pana Boga, oddalają się od siebie. Trzeba robić wszystko, by ożywić w nich wiarę. Temu celowi służyły misje święte, które były w tym roku. W parafii modli się na różańcu 41 grup różańcowych, działa grupa modlitewna św. Józefa. Wspólnie z siostrami józefitkami z Lubaczowa w drugą środę miesiąca, po wieczornej Eucharystii na plebani odmawiają nieszpory, prowadzą rozważania na przygotowane tematy przez przełożonych, modlą się koronkę do św. Józefa, wypraszają za jego pośrednictwem potrzebne łaski. Przy parafii działa Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży i Liturgiczna Służba Ołtarza. Bardzo aktywne od kilku lat jest Koło Caritas w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Baszni Dolnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2021-12-07 11:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Pod opieką Pani Fatimskiej

Uroczystości jubileuszowe przeszyły do historii

Archiwum Urzędu Gminy

Uroczystości jubileuszowe przeszyły do historii

Niewielka liczebnie i stażem parafia u podnóża Świętego Krzyża w Hucie Nowej w tym roku świętowała 25 lat istnienia. Nowa świątynia – owoc wiary, pracy modlitwy i ofiarności parafian – to duma parafii.

Więcej ...

Osoby z niepełnosprawnościami na ulicach Milicza

2024-05-06 17:02
Było kolorowo, z balonami i transparentami

ks. Łukasz Romańczuk

Było kolorowo, z balonami i transparentami

W ramach Tygodnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną ulicami Milicza przeszedł pochód. Wzięło w nim udział wiele osób, które poprzez swój udział chciały pokazać, że każdy człowiek niezależnie od swojego stanu zdrowia jest cenny, wartościowy i potrzebny.

Więcej ...

Włochy: 18 i 19 maja kard. Dziwisz odwiedzi diecezję Asti

2024-05-07 13:17

Karol Porwich

W sobotę 18 maja kard. Stanisław Dziwisz, emerytowany arcybiskup krakowski i były sekretarz osobisty św. Jana Pawła II, będzie w Isola d'Asti z okazji 30. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w diecezji Asti i Isola d'Asti - poinformowała ta leżąca w Piemoncie diecezja północnowłoska.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 7.): Jednostka GROM

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...