Reklama

Porady

Prawnik wyjaśnia

Kto może odziedziczyć spadek?

Niedziela Ogólnopolska 49/2021, str. 57

Adobe.stock.pl

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wspólnocie mieszkaniowej zmarła właścicielka mieszkania. Jej dzieci nie żyją, a wnuki nie interesują się mieszkaniem. Nie jest ono opłacane i dług się powiększa. Koszty utrzymania ponosi wspólnota. Czy wspólnota może przejąć to mieszkanie?

Odpowiedź eksperta
Od 28 czerwca 2009 r. do grona spadkobierców ustawowych zostali dopuszczeni również dziadkowie oraz rodzeństwo rodziców spadkodawcy – a w niektórych przypadkach nawet pasierbowie. To największa zmiana prawa spadkowego od 1964 r., kiedy to uchwalono Kodeks cywilny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dzieci spadkodawcy ZAWSZE mają pierwszeństwo w dziedziczeniu. Jedyną osobą, z którą muszą się dzielić spadkiem, jest małżonek spadkodawcy. Jego udział nie może być mniejszy niż 1/4. Jeśli małżonek nie dożyje otwarcia spadku – dzieci dziedziczą całość. Jeśli któreś z dzieci spadkodawcy nie dożyje otwarcia spadku – dziedziczą jego dzieci i ewentualnie dalsi zstępni.

Prawo do nieruchomości będzie przysługiwało następcom prawnym spadkobiercy. Aby ustalić krąg tych następców, należy przeprowadzić postępowanie w sprawie stwierdzenia nabycia spadku.

Z wnioskiem do sądu o przeprowadzenie takiego postępowania może wystąpić każdy, komu zależy na ustaleniu następców prawnych danej osoby. Jeżeli następcy prawni spadkobiercy nie są znani, wówczas sąd zamieści w prasie ogólnopolskiej ogłoszenie o toczącym się postępowaniu, wzywając ewentualnych następców prawnych. Po sześciu miesiącach od ogłoszenia sąd wyznaczy rozprawę. Jeżeli następcy prawni się nie pojawią, wówczas sąd orzeknie, że spadek nabyła gmina ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy (jeśli wiadomo, co to za gmina) lub Skarb Państwa (jeżeli ostatniego miejsca zamieszkania nie da się ustalić lub gdy znajdowało się ono za granicą).

Zgodnie z Kodeksem cywilnym w przypadku braku małżonka spadkodawcy, jego krewnych i dzieci małżonka spadkodawcy, powołanych do dziedziczenia z ustawy, spadek przypada gminie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy jako spadkobiercy ustawowemu.

Reklama

Gmina dziedziczy spadek, gdy spadkodawca nie pozostawił małżonka ani krewnych należących do kręgu spadkobierców ustawowych albo gdy żadna z tych osób nie chce lub nie może dziedziczyć.

Według art. 1023 § 2 Ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz. U. z 2018 r. poz. 1025), gmina nie składa oświadczenia o przyjęciu spadku, a spadek uważa się za przyjęty z dobrodziejstwem inwentarza. W efekcie z chwilą przyjęcia spadku przez gminę staje się ona właścicielem majątku wchodzącego w jego skład i może nim swobodnie rozporządzać. Jeżeli więc np. w skład spadku wchodzi mieszkanie, to gmina jako właściciel tego lokalu, może je oddać w najem.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-11-30 08:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

SN/ Niezachowanie poprawnej formy testamentu nie powinno niweczyć woli spadkodawców

Adobe Stock

Niezachowanie poprawnej formy testamentu przez sekretarza urzędu gminy w 1980 r. nie powinno niweczyć woli spadkodawców. Prymat przede wszystkim należy przyznać woli spadkodawców - wynika z wyroku Sądu Najwyższego uwzględniającego skargę nadzwyczajną Prokuratora Generalnego.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

„Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świat trwa od świtu do zmierzchu!

2024-05-01 18:13

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst