Reklama

Polska

Spotkanie rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM

Dziś w Kancelarii Premiera – pod przewodnictwem min. Jacka Cichockiego - odbyło się drugie już spotkanie zespołu rządowo-kościelnego zespołu, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży. Omawiano m. in. kwestie logistyczne, niezbędnej infrastruktury, bezpieczeństwa, wiz dla pielgrzymów oraz organizacji obsługi medialnej wydarzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Min. Cichocki otwierając spotkanie podkreślił, że miesiąc, jaki upłynął od pierwszego spotkania zespołu w dniu 27 marca, bardzo przyspieszył prace związane z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz pomógł przedstawicielom rządu bezpośrednio się w nie włączyć oraz poznać dokładnie potrzeby organizatorów. Zapewnił, że Światowe Dni Młodzieży jak wizytę Ojca Świętego rząd traktuje jako bardzo ważne wydarzenie nie tylko w wymiarze religijnym, ale także kulturalnym, które przyczyni się do budowania wizerunku Polski w świecie. Dlatego gotów jest służyć pomocą i niezbędnym wsparciem dla ich organizacji. Poinformował, że 24 kwietnia przedstawiciele rządu zwizytowali miejsca, w których odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży: krakowskie Błonia, sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach,a także miejsce czuwania młodzieży z papieżem, jakim będzie Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller zreferował wyniki prac kierowanego przez siebie Zespołu Lokalnego, który koordynuje przygotowania w zakresie bezpieczeństwa, infrastruktury, logistyki i transportu. Poinformował, że w okresie Światowych Dni Młodzieży spodziewanych jest w Krakowie od 2 do 2, 5 mln młodych z całego świata. Nigdy w swej historii Kraków nie przyjął tylu gości. W świetle prognozowanych wyliczeń gwałtowny napływ młodzieży do Krakowa rozpocznie się w niedzielę 24 lipca 2016 r. Wówczas przyjedzie ok. 100 tys. pielgrzymów. Ale już następnego dnia 25 lipca ma być ich pół miliona a we wtorek 26 lipca, w dniu oficjalnej inauguracji ŚDM – 700 tys. Kolejna fala kilkuset tysięcy młodych przyjedzie w dniu przybycia papieża – 28 lipca. A ostatnia, znowuż kilkusettysięczna, dojedzie w trakcie finalnej uroczystości, 30 i 31 lipca. W sumie do stolicy Małopolski przybędzie 2 – 2, 5 mln młodych, w tym ok. miliona z Polski oraz 1, 5 mln zza granicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Miller podkreślił, że przyjęcie, zakwaterowanie, transport, zapewnienie bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej tak dużej liczbie pielgrzymów stanowi olbrzymie wyzwanie. Na obecną chwilę zabezpieczono ok. pół miliona miejsc noclegowych i niezbędne jest zadbanie o kolejne. Uzupełnienia też wymaga ilość środków transportu, zarówno jeśli chodzi o kolej małopolską jak i komunikację miejską.

Wojewoda poinformował, że grupy pielgrzymów przybywające drogą lotniczą winny kierować się na lotnisko w Balicach, gdyż jest ono przygotowane do obsłużenia całego zapowiadanego ruchu. Podobnie krakowski dworzec PKP jest przygotowany na przyjęcie odpowiedniej ilości dodatkowych pociągów. Apelował więc, aby pielgrzymi z Polski (także zagraniczni, którzy wcześniej zatrzymają się w diecezjach) przybywali głównie pociągami, gdyż wjazd autokarami będzie bardzo utrudniony. Podobnie nie należy przyjeżdżać prywatnymi samochodami, gdyż niezmiernie trudno będzie znaleźć miejsce parkingowe.

Zdaniem Millera, znacznego wzmocnienia wymaga sieć telefonii komórkowej, gdyż podstawowym instrumentem komunikacji dla każdego pielgrzyma, wolontariusza czy dziennikarza, będzie smartfon. Za jego pomocą pielgrzymi będą poruszać się po mieście, komunikować między sobą, oraz słuchać tłumaczeń uroczystości. Niezbędne jest więc stworzenie niezbędnych aplikacji dla tych wszystkich rodzajów pielgrzymów oraz ich obsługi i to one będą znakomitą wizytówką tak Krakowa jak i całej Polski.

Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, zreferował winiaki prac Zespołu ds. Mediów, Promocji i Wiz, któremu przewodniczy. Poinformował, że trwają systematyczne prace w poszczególnych zespołach tematycznych. Sierdził, że MSZ jest bliskie podjęcia decyzji o zwolnieniu z opłat wizowych oficjalnie zarejestrowanych uczestników ŚDM. Poinformował też o intensywnej pracy zespołu ds. organizacji obsługi medialnej, która powierzona została Polskiej Agencji Prasowej wraz z Katolicką Agencją Informacyjną. W najbliższych tygodniach ma być wypracowany ostateczny projekt organizacji obsługi medialnej, w której znaczny udział ma także TVP oraz Polskie Radio. TVP jest realizatorem transmisji oraz jako jedyna udostępniać będzie obraz z uroczystości innym stacjom (polskim i zagranicznym) a Polskie Radio dźwięk. Natomiast PAP i KAI są odpowiedzialne za akredytację dziennikarzy z całego świata oraz organizację pracy centrów prasowych tak w Krakowie, jak i w innych miejscach pobytu Ojca Świętego.

W dzisiejszym spotkaniu Zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 wzięli udział m. in: Jacek Cichocki, szef Kancelarii Premiera, Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Rafał Baniak, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu, Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, Tomasz Jędrzejczak, podsekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki, Piotr EWarczyński, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, Jerzy Miller, wojewoda małopolski, Marek Sowa, marszałek Województwa Małopolskiego, Paweł Stańczyk, sekretarz miasta Krakowa, bp Artur Miizński, sekretarz generalny Episkopatu, bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski, koordynator komitetu oreganizacyjnego ŚDM. Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO SDM, ks. Janusz Majda, ekonom Episkopatu, ks. płk. Jan Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, Lidia Sobańka, członek zarządu PAP oraz Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-28 22:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

O kard. Wyszyńskim w Legnicy

Niedziela legnicka 5/2013, str. 6

Uczestnicy spotkania Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

Ks. Waldemar Wesołowski

Uczestnicy spotkania Stowarzyszenia „Civitas Christiana”

„Prymas wobec Ziem Zachodnich i Północnych” - pod takim hasłem odbyło się w sobotę 19 stycznia w Legnicy ponadregionalne spotkanie Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana”.

Więcej ...

Od nas zależy, czy chcemy iść drogą, którą Jezus nas powołał

Grażyna Kołek

Rozważania do Ewangelii Mk 4, 26-34.

Więcej ...

Jasna Góra: 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości

2024-06-16 14:53

Jasna Góra/Facebook

Pod hasłem „Trzeźwość jest Polską racją stanu” odbyła się na Jasnej Górze dwudniowa, 43. Ogólnopolska Pielgrzymka Apostolstwa Trzeźwości. Doroczne spotkanie to modlitwa o trzeźwość i odnowę moralną naszej Ojczyzny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...