Reklama

Polska

Spotkanie rządowo-kościelnego zespołu ds. wizyty papieskiej oraz ŚDM

Dziś w Kancelarii Premiera – pod przewodnictwem min. Jacka Cichockiego - odbyło się drugie już spotkanie zespołu rządowo-kościelnego zespołu, który przygotowuje przyszłoroczną wizytę papieża Franciszka w Polsce oraz wspiera organizację Światowych Dni Młodzieży. Omawiano m. in. kwestie logistyczne, niezbędnej infrastruktury, bezpieczeństwa, wiz dla pielgrzymów oraz organizacji obsługi medialnej wydarzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Min. Cichocki otwierając spotkanie podkreślił, że miesiąc, jaki upłynął od pierwszego spotkania zespołu w dniu 27 marca, bardzo przyspieszył prace związane z przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie oraz pomógł przedstawicielom rządu bezpośrednio się w nie włączyć oraz poznać dokładnie potrzeby organizatorów. Zapewnił, że Światowe Dni Młodzieży jak wizytę Ojca Świętego rząd traktuje jako bardzo ważne wydarzenie nie tylko w wymiarze religijnym, ale także kulturalnym, które przyczyni się do budowania wizerunku Polski w świecie. Dlatego gotów jest służyć pomocą i niezbędnym wsparciem dla ich organizacji. Poinformował, że 24 kwietnia przedstawiciele rządu zwizytowali miejsca, w których odbywać się będą Światowe Dni Młodzieży: krakowskie Błonia, sanktuarium Miłosierdzia Bożego oraz sanktuarium Jana Pawła II w Łagiewnikach,a także miejsce czuwania młodzieży z papieżem, jakim będzie Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką.

Wojewoda Małopolski Jerzy Miller zreferował wyniki prac kierowanego przez siebie Zespołu Lokalnego, który koordynuje przygotowania w zakresie bezpieczeństwa, infrastruktury, logistyki i transportu. Poinformował, że w okresie Światowych Dni Młodzieży spodziewanych jest w Krakowie od 2 do 2, 5 mln młodych z całego świata. Nigdy w swej historii Kraków nie przyjął tylu gości. W świetle prognozowanych wyliczeń gwałtowny napływ młodzieży do Krakowa rozpocznie się w niedzielę 24 lipca 2016 r. Wówczas przyjedzie ok. 100 tys. pielgrzymów. Ale już następnego dnia 25 lipca ma być ich pół miliona a we wtorek 26 lipca, w dniu oficjalnej inauguracji ŚDM – 700 tys. Kolejna fala kilkuset tysięcy młodych przyjedzie w dniu przybycia papieża – 28 lipca. A ostatnia, znowuż kilkusettysięczna, dojedzie w trakcie finalnej uroczystości, 30 i 31 lipca. W sumie do stolicy Małopolski przybędzie 2 – 2, 5 mln młodych, w tym ok. miliona z Polski oraz 1, 5 mln zza granicy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Miller podkreślił, że przyjęcie, zakwaterowanie, transport, zapewnienie bezpieczeństwa i opieki zdrowotnej tak dużej liczbie pielgrzymów stanowi olbrzymie wyzwanie. Na obecną chwilę zabezpieczono ok. pół miliona miejsc noclegowych i niezbędne jest zadbanie o kolejne. Uzupełnienia też wymaga ilość środków transportu, zarówno jeśli chodzi o kolej małopolską jak i komunikację miejską.

Wojewoda poinformował, że grupy pielgrzymów przybywające drogą lotniczą winny kierować się na lotnisko w Balicach, gdyż jest ono przygotowane do obsłużenia całego zapowiadanego ruchu. Podobnie krakowski dworzec PKP jest przygotowany na przyjęcie odpowiedniej ilości dodatkowych pociągów. Apelował więc, aby pielgrzymi z Polski (także zagraniczni, którzy wcześniej zatrzymają się w diecezjach) przybywali głównie pociągami, gdyż wjazd autokarami będzie bardzo utrudniony. Podobnie nie należy przyjeżdżać prywatnymi samochodami, gdyż niezmiernie trudno będzie znaleźć miejsce parkingowe.

Zdaniem Millera, znacznego wzmocnienia wymaga sieć telefonii komórkowej, gdyż podstawowym instrumentem komunikacji dla każdego pielgrzyma, wolontariusza czy dziennikarza, będzie smartfon. Za jego pomocą pielgrzymi będą poruszać się po mieście, komunikować między sobą, oraz słuchać tłumaczeń uroczystości. Niezbędne jest więc stworzenie niezbędnych aplikacji dla tych wszystkich rodzajów pielgrzymów oraz ich obsługi i to one będą znakomitą wizytówką tak Krakowa jak i całej Polski.

Rafał Baniak, podsekretarz stanu w Ministerstwie Skarbu, zreferował winiaki prac Zespołu ds. Mediów, Promocji i Wiz, któremu przewodniczy. Poinformował, że trwają systematyczne prace w poszczególnych zespołach tematycznych. Sierdził, że MSZ jest bliskie podjęcia decyzji o zwolnieniu z opłat wizowych oficjalnie zarejestrowanych uczestników ŚDM. Poinformował też o intensywnej pracy zespołu ds. organizacji obsługi medialnej, która powierzona została Polskiej Agencji Prasowej wraz z Katolicką Agencją Informacyjną. W najbliższych tygodniach ma być wypracowany ostateczny projekt organizacji obsługi medialnej, w której znaczny udział ma także TVP oraz Polskie Radio. TVP jest realizatorem transmisji oraz jako jedyna udostępniać będzie obraz z uroczystości innym stacjom (polskim i zagranicznym) a Polskie Radio dźwięk. Natomiast PAP i KAI są odpowiedzialne za akredytację dziennikarzy z całego świata oraz organizację pracy centrów prasowych tak w Krakowie, jak i w innych miejscach pobytu Ojca Świętego.

W dzisiejszym spotkaniu Zespołu ds. przygotowania wizyty papieża Franciszka w Rzeczypospolitej Polskiej w 2016 r. oraz wsparcia organizacji Światowych Dni Młodzieży Kraków 2016 wzięli udział m. in: Jacek Cichocki, szef Kancelarii Premiera, Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, Rafał Baniak, podsekretarz stanu w ministerstwie skarbu, Jarosław Neneman, podsekretarz stanu w ministerstwie finansów, Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w ministerstwie obrony narodowej, Tomasz Jędrzejczak, podsekretarz stanu w ministerstwie sportu i turystyki, Piotr EWarczyński, podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia, Jerzy Miller, wojewoda małopolski, Marek Sowa, marszałek Województwa Małopolskiego, Paweł Stańczyk, sekretarz miasta Krakowa, bp Artur Miizński, sekretarz generalny Episkopatu, bp Damian Muskus, biskup pomocniczy krakowski, koordynator komitetu oreganizacyjnego ŚDM. Ks. Grzegorz Suchodolski, sekretarz generalny KO SDM, ks. Janusz Majda, ekonom Episkopatu, ks. płk. Jan Wątroba, wikariusz generalny biskupa polowego, Lidia Sobańka, członek zarządu PAP oraz Marcin Przeciszewski, prezes KAI.

Podziel się:

Oceń:

2015-04-28 22:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Porozumienie trójstronne o współpracy przy ŚDM 2016

Światowy Dzień Młodzieży/fcebook.pl

- Ta współpraca jest konieczna, bo bez niej Kościołowi byłoby bardzo trudno przeprowadzić to wydarzenie, jakim są Światowe Dni Młodzieży – mówił dziś kard. Stanisław Dziwisz w czasie podpisanie Listu intencyjnego w sprawie współpracy przy organizacji ŚDM między Archidiecezją Krakowską, Miastem Kraków i Województwem Małopolskim.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?