Reklama

Niedziela w Warszawie

Zanim powiesz: żegnaj

Ks. Paweł Dubowik, od 2012 r. krajowy duszpasterz Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar

Archiwum PD

Ks. Paweł Dubowik, od 2012 r. krajowy duszpasterz Wspólnoty Trudnych Małżeństw Sychar

Kwarantanna, praca i nauka on-line, często w mieszkaniu na małej powierzchni, nadwątliły niejeden związek. Wspólnota Trudnych Małżeństw Sychar daje wsparcie i inspiruje do naprawy relacji.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Motto na stronie wspólnoty jest jednoznaczne: „Każde trudne sakramentalne małżeństwo jest do uratowania”. Nawet tak skrajne przypadki, jak ponowne związki współmałżonków nie stanowią przeszkody dla Bożej łaski. Z tą wiarą grupy samopomocowe organizują spotkania, modlitwy, rekolekcje, pielgrzymki czy wspólne wakacje.

– Na początku wcale nie myślałam o powrocie do mojego męża – przyznaje pani Anna Szymańska. – Nie miałam takiej próby cierpliwości, jak większość osób w naszej wspólnocie, które modląc się wiele lat, czekają na powrót. Modliłam się o to, by Pan Bóg powiedział mi, co powinnam zrobić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pani Anna w spotkaniach brała udział on-line, gdyż w jej mieście nie było wspólnoty. Ale odpowiedź nadeszła w całkiem innym miejscu, podczas pierwszej wizyty na Jasnej Górze. Tam kobieta poczuła, że powinna uznać trwałość swojego małżeństwa, ponieważ trwa ono w oczach Boga. Dziś państwo Szymańscy ponownie są razem. – Dostałam prezent od Pana Boga – mówi pani Anna.

Okoliczności epidemii zainspirowały członków Sychar do utworzenia specjalnych grup modlitewnych, do których mogą zapisać się wszyscy potrzebujący.

Podziel się cytatem

Wspólnota Sychar zawiązała się w 2003 r. Liczba ognisk wciąż się rozrasta, co unaocznia, że problemów w związkach jest coraz więcej, a jednocześnie rodzi się społeczna potrzeba pomocy małżonkom w kryzysie.

– Ze względu na obostrzenia epidemiczne wciąż nie działamy w pełni – mówi ze smutkiem ks. Paweł Dubowik, od 2012 r. krajowy duszpasterz wspólnoty. – Obecnie nadal możliwy jest kontakt tylko w formie on-line.

– Jeszcze latem odbywały się spotkania w naszych ogniskach warszawskich – opowiada pani Dorota. – Niestety, jesienią przeszliśmy w tryb spotkań za pośrednictwem skype’a. W tej sytuacji jest zupełnie inna specyfika kontaktu. Na początku zaobserwowaliśmy, że ma to swoje pozytywne strony w tym aspekcie, że czasami niektórym osobom łatwiej jest podzielić się swoją historią i są w stanie silniej się otworzyć. Mimo tych zmian, formuła spotkania pozostała taka sama – dodaje.

Reklama

Daje się jednak zauważyć, że nowy stan rzeczy wpłynął z czasem na liczebność osób w grupach. Frekwencja uczestników maleje, co może wynikać ze zwykłego zmęczenia ciągłym użytkowaniem komputera.

Co trzeba zrobić, aby uzyskać pomoc? Najlepiej wejść na stronę główną wspólnoty: Sychar.org i kliknąć w górnym pasku, zakładkę „Ogniska”. Tam wyświetli się wykaz wspólnot dla danego miasta. W Warszawie jest to parafia św. Pallottiego przy ul. Skaryszewskiej 12. Każdej wspólnocie przyporządkowany jest formalny kontakt do lidera, który wysłucha i skieruje dalej. Gdyby to było chwilowo niemożliwe, zawsze można zadzwonić lub wysłać e-maila do ks. Dubowika. W większości wspólnot kontakty nie są podane oficjalnie, co ma zapewnić grupie bezpieczeństwo i chronić ją przed przypadkowymi, postronnymi osobami. Dodatkowo można skorzystać z Forum Pomocy Sychar na stronie: kryzys.org.

Okoliczności epidemii zainspirowały też do utworzenia specjalnych grup modlitewnych, do których mogą zapisać się wszyscy potrzebujący.

Podziel się:

Oceń:

2021-02-23 11:33

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

My w SYCHARZE

Marcin Kłos

Ona i on. Zakochanie, miłość, narzeczeństwo, ślub, wesele, wspólny dom, praca, dzieci, rodzice i teściowie, wnuki, emerytura. Schemat małżeński, w który kolej życia wplata również brak dachu nad głową, utratę pracy, chorobę, konflikty.

Więcej ...

Modlitwa o pokój nie ustaje na Jasnej Górze

2024-05-07 17:36

Jasna Góra/Facebook

Od pierwszych dni wojny w Ukrainie, na Jasnej Górze trwa modlitwa o pokój. Dziś w Kaplicy Matki Bożej Mszę św. w tej intencji sprawował bp diec. kijowsko-żytomierskiej, Witalij Krywicki. - Wojna jest wyzwaniem dla całego świata. Nie zawsze rozumiemy jaka jest Boża wola. Chcę modlić się o pokój, którego pragnie Bóg - mówił.

Więcej ...

Bp Pindel do nowo wyświęconych diakonów: naśladujcie wyobraźnię miłosierdzia św. Jana Kantego

2024-05-08 15:12
Celebracja w Łagiewnikach

mr

Celebracja w Łagiewnikach

Do naśladowania przykładu św. Jana Kantego, doskonalenia się i okazywania miłosierdzia wszystkim ludziom zachęcił bp Roman Pindel 8 maja br. w kęckim sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia, gdzie udzielił święceń diakonatu dwóm alumnom krakowskiego Wyższego Seminarium Duchownego. Do uroczystości wybrano świątynię związaną miejscem urodzenia Jana Kantego. Tu też znajduje się grób założycielki sióstr zmartwychwstanek bł. Celiny Borzęckiej oraz jej córki współzałożycielki - służebnicy Bożej Jadwigi Borzęckiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Suplika do Maryi w Pompejach

Wiara

Suplika do Maryi w Pompejach

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 8.): Wszystko moje

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...