Reklama

Niedziela Sandomierska

Nie samym chlebem

Wystawa trwa do jesieni

Archiwum muzeum

Wystawa trwa do jesieni

To hasło wystawy w Muzeum Diecezjalnym w Sandomierzu, której inspiracją jest trwający w diecezji Kongres Eucharystyczny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak mówi pomysłodawca i autorka wydarzenia Urszula Stępień: – Na wystawie chcemy ukazać związek pomiędzy codziennością życia chrześcijańskiego a Eucharystią – wielkim darem jednoczącym nas z Chrystusem: „Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim” (J 6,56). Naszym zamiarem jest zaprezentować tajemnicę i piękno Eucharystii wyrażoną językiem sztuki.

Bardzo ważnym elementem naszej kultury i tradycji są spotkania przy wspólnym stole i spożywanie chleba.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak opowiada dalej Urszula Stępień: – W odwiecznej polskiej tradycji chleb był traktowany z wyjątkowym szacunkiem jako dar Boga. Natomiast stół, miejsce spożywania tego powszedniego chleba, to symbol domowego ogniska i więzi rodzinnych. Przyciąga ku sobie i jednoczy, stanowi serce domu. Podczas Ostatniej Wieczerzy ten codzienny chleb, a także wino, przez ustanowienie Chrystusa, stały się Jego Ciałem i Krwią. „Ja jestem chlebem żywym, który zstąpił z nieba. Jeśli kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki” (J 6,51). Pokolenia chrześcijan gromadzą się na Mszy św. przy stole Eucharystii, by złączyć się w Komunii św. z obecnym pod postacią chleba i wina żywym Chrystusem.

Odwiedzający wystawę mają możliwość podziwiać ryciny datowane od XVI do XIX w. nawiązujące tematyką do Eucharystii oraz wybrane przykłady paramentów liturgicznych, na które składają się: welony kielichowe, palki, manipularze, korporały będące w bogatych zbiorach muzeum. Na wystawie nie zabrakło dzieł reprezentujących różne nurty sztuki, także współczesnej, które łączy refleksja o charakterze religijnym.

Jak wyjaśnia autorka wystawy: – Oczywiście nie zabraknie na wystawie dzieł reprezentujących różne nurty sztuki współczesnej, które łączy czytelna refleksja o charakterze duchowym i religijnym. Głównym motywem w tych dziełach jest stół. Dla większości z nich źródłem inspiracji jest tradycja sztuki sakralnej i symbolika chrześcijańskiej ikonografii.

Reklama

W kilku salach zostały zaprezentowane dzieła sztuki przedstawiające stół codziennego chleba, Ostatnią Wieczerzę, ale także posiłek Chrystusa z uczniami w Emaus. – Oprócz dzieł malarskich na wystawie pokazujemy także rzeźbę wybitnego artysty Jerzego Fobera, która przedstawia zmarłego Chrystusa leżącego na ołtarzu. Podstawa tego ołtarza jest wyzłocona w środku i nawiązuje do tabernakulum. Rzeźba jest odpowiednio podświetlona, aby oddać jej wymowę – dodaje Urszula Stępień.

Odwiedzający wystawę mogą podziwiać sztukę związaną z Eucharystią.

Podziel się cytatem

W jednej z sal zaprezentowano stół z naczyniami. W gablotach wyeksponowane są także narzędzia używane przed wiekami do wypiekania chleba, sprawowania liturgii.

– Bardzo ciekawe eksponaty podarował na wystawę bp Krzysztof Nitkiewicz. Pierwszy to asterysk służący do przykrywania prosfory, chleba używanego do sprawowania liturgii wschodniej. Ma formę dwóch krzyżujących się ramion, ozdobionych w miejscu przecięcia krzyżykiem i gwiazdą. Drugi to pieczęć służąca do oznaczania prosfory. Wyżłobione litery oznaczają: „Chrystus zwycięża”. Te eksponaty komponują się z przedstawieniami naszych fresków bizantyjskich z katedry sandomierskiej – tłumaczy autorka wystawy.

Wernisaż wystawy odbył się 12 czerwca, natomiast wszyscy chętni ekspozycję mogą oglądać do jesieni. Wstęp jest bezpłatny.

Podziel się:

Oceń:

2020-06-17 11:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Noc Muzeów

Bożena Sztajner/Niedziela

Więcej ...

Kustosz sanktuarium św. Andrzeja Boboli: ten męczennik może nam wiele wymodlić

polona.pl

Kustosz narodowego sanktuarium św. Andrzej Boboli jezuita o. Waldemar Borzyszkowski zauważa od lat wzmożenie kultu męczennika. Teraz, kiedy wolność Polski jest zagrożenia, szczególnie warto modlić się za jego wstawiennictwem - zaznacza w rozmowie z KAI. W dniach 16-24 marca odbywa się ogólnonarodowa nowenna o pokój, pojednanie narodowe i ochronę życia za wstawiennictwem św. Andrzeja Boboli i bł. Jerzego Popiełuszki.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

2024-05-16 20:55

Mat. prasowy

Co zrobić z nudą w czasie różańca? Czy trzeba ciągle myśleć o zdrowaśkach? Co łączy różaniec z drzewem i z kroplówką? Zapraszamy na siedemnasty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, jak Maryja dokarmia duszę na różańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Kościół

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły...

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania