Reklama

Wiadomości

55 proc. Polaków pozytywnie o działalności Kościoła

pixabay.com

55 proc. Polaków wypowiada się pozytywnie o działalności Kościoła katolickiego w Polsce – to o 7 punktów mniej niż przed miesiącem – wynika z najnowszych badań przeprowadzonych przez CBOS. Lepiej od Kościoła zostali w marcu ocenieni przez Polaków: prezydent RP, samorządy, policja i wojsko. Gorzej – NBP, IPN, związki zawodowe, ZUS, prokuratura, Senat, sądy i Sejm.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od lutego pogorszeniu uległy opinie o działalności Kościoła rzymskokatolickiego – podkreśla Michał Feliksiak z CBOS. Zwraca uwagę, że działalność Kościoła rzymskokatolickiego jest odbierana gorzej niż w ubiegłym miesiącu. Od lutego ubyło (o 7 punktów, do 55%) badanych, którzy dobrze oceniają jego funkcjonowanie a jednocześnie zwiększyła się grupa osób (o 4 punkty, do 32%) z niego niezadowolonych.

Dla porównania, przed rokiem – w marcu 2014 r. działalność Kościoła oceniało dobrze 62 % Polaków, natomiast źle – 29 %. Dwa lata temu, w marcu 2013 r. pozytywnie oceniało Kościół 57 %– 29 %, w marcu 2012 r. 61 % oceniało dobrze a 28% źle, natomiast w marcu 2011 r 56% Polaków oceniało działalność Kościoła dobrze a 32 % źle

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Według przeprowadzonego w marcu br. badania CBOS pt. „Oceny instytucji publicznych” najwyżej oceniania jest działalność prezydenta Bronisława Komorowskiego jako głowy państwa. Aprobuje ją ponad dwie trzecie Polaków czyli 69% (od lutego spadek o 2 punkty), a niemal jedna czwarta (23%, wzrost o 2 punkty) krytykuje tę prezydenturę.

Dobrze oceniane przez Polaków jest także funkcjonowanie samorządów lokalnych. Działalność władz w swojej miejscowości pozytywnie ocenia dwie trzecie badanych (67%, wzrost o 4 punkty), a negatywnie jedna piąta (21%). Zadowoleni z pracy samorządowców zauważalnie częściej są mieszkańcy wsi niż miast.

Stabilne pozostają notowania policji. Dwie trzecie Polaków (65%) dobrze ocenia pracę policjantów, natomiast ponad jedna piąta (22%) ma do niej zastrzeżenia. Podobnie – wojsko jest dobrze oceniane przez 62% Polaków.

Nieco gorzej od Kościoła Polacy oceniają działalność Narodowego Banku Polskiego (spadek o 5 punktów, do 53%), natomiast odsetek tych, którzy krytykują jego pracę, w zasadzie się nie zmienił (15%).

Na ogół pozytywnie jest postrzegana działalność Instytutu Pamięci Narodowej. Dobrze ocenia ją 49% Polaków, jedynie co dziewiąty respondent (11%) ma tej instytucji złą opinię.

Reklama

Działalność NSZZ „Solidarność” pozytywnie ocenia jedna trzecia Polaków (33%), a negatywnie – blisko dwie piąte (38%, od lutego wzrost o 4 punkty). Funkcjonowanie OPZZ również częściej spotyka się z krytyką (36%, wzrost o 3 punkty) niż aprobatą (25%).

Jedynie 28% Polaków dobrze ocenia działalność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, źle - niemal trzy piąte Polaków (59%, od września wzrost o 5 punktów).

Funkcjonowanie sądów dobrze ocenia co czwarty badany (25%, a źle 52 %) O działalności prokuratury pozytywnie wypowiada się ponad jedna czwarta respondentów (28%), natomiast krytykuje ją dwie piąte (40%).

Najgorsze oceny zebrał polski Sejm. Jego pracę dobrze ocenia 20% Polaków, a prace Senatu – 26% oraz Narodowy Fundusz Zdrowia. Zadowolenie z jego działalności deklaruje obecnie niespełna jedna piąta badanych (18%, od stycznia wzrost o 5 punktów), a niezadowolenie – trzy czwarte (75%, spadek o 7 punktów).

Podziel się:

Oceń:

2015-03-24 13:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Polscy internauci apelują do Parlamentu Europejskiego o obronę krzyża na pomniku św. Jana Pawła II

www.coeurdebretagne.com

CitizenGo Polska zredagowała petycję w sprawie obrony krzyża na pomniku św. Jana Pawła II w bretońskim miasteczku Ploërmel. Apel adresowany do liderów grup politycznych PE podpisało już ponad 24,8 tys. osób.

Więcej ...

Wrocław/katedra: organy trafiły do renowacji. To jeden z największych instrumentów tego typu na świecie

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?