Reklama

Niedziela Wrocławska

W blasku Zmartwychwstałego

Niedziela Ogólnopolska 15‑16/2020, str. 79

Martin Schongauer – „Zmartwychwstanie” (XV wiek)

Grażyna Kołek/Niedziela

Martin Schongauer – „Zmartwychwstanie” (XV wiek)

Kochani Dolnoślązacy, Bracia i Siostry

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przed nami Święta Paschalne – największe i najważniejsze święta naszej chrześcijańskiej wiary. Ze względu na ograniczenia wprowadzone przez rząd, księża będą sprawować liturgie Wielkiego Tygodnia przy pustych kościołach, a większość z was połączy się ze swoją wspólnotą za pośrednictwem radia, telewizji i internetu. O ile jednak obchody tych świątecznych dni w swojej zewnętrznej formie będą różniły się od tych, do których przyzwyczailiśmy się przez lata, o tyle w swoim przesłaniu i treści będą to wciąż te same święta. Niosą one ogromny ładunek nadziei, która płynie z pustego grobu Jezusa, to przecież czas, w którym świętujemy zwycięstwo naszego Boga nad cierpieniem i śmiercią. To święta, które mówią, że ostatnie słowo w historii świata nie należy do zła, ale do dobrego i miłosiernego Ojca, który jest w niebie. Na pewno zabraknie nam pewnych obrzędów liturgicznych, ale nie mam wątpliwości, że zmartwychwstały Jezus będzie z nami.

Sprawując obrzędy liturgiczne w naszej wrocławskiej archikatedrze duchowo będę łączył się z każdą i z każdym z was, i proszę, na ile to możliwe, stwórzmy wspólnotę ludzi wierzących.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Wielki Czwartek nie przeżyjemy obrzędu obmycia nóg upamiętniającego to, co Jezus uczynił w czasie Ostatniej Wieczerzy, ale proszę was, byście tego dnia uczynili jakiś gest miłosierdzia, dobry uczynek wobec drugiego człowieka. Przeczytajcie w swoich rodzinach fragment Ewangelii opisujący ustanowienie Eucharystii i pomódlcie się za swoich duszpasterzy. W Wielki Piątek nie będzie nam dane podjeść w kościołach do krzyża, by ucałować ten wielki znak miłości Boga do człowieka, dlatego tego dnia, proszę: przygotujcie adorację krzyża w waszych domach. Zdejmijcie krzyże, które wiszą na ścianach waszych mieszkań i ustawcie je w ważnym dla was miejscu. Jeśli to możliwe – odprawcie wspólnie Drogę Krzyżową i nich każdy z domowników odda cześć temu krzyżowi, który jest z wami każdego dnia w roku, który jest częścią waszego życia i codzienności.

Reklama

W Wielką Sobotę nie będzie zorganizowane święcenie pokarmów, ale to okazja, aby wrócić do starożytnej tradycji błogosławienia siebie w domach. Niech rodzice uczynią znak krzyża na czołach dzieci, niech ten sam gest uczynią wobec siebie małżonkowie – przypomni wam to przyjęty chrzest, przez który zostaliśmy włączeni w śmierć Jezusa i w Jego zmartwychwstanie. Liturgia chrzcielna jest bowiem bardzo ważnym elementem wigilii paschalnej, którą będziemy sprawować wieczorem w naszych kościołach. Proszę was też, byście tego dnia wspólnie w waszych rodzinach odmówili Wyznanie wiary, tak, jak je wypowiadamy w czasie niedzielnej Eucharystii. Wypowiadając sowa: „Zmartwychwstał dnia trzeciego, jak oznajmia pismo”, zatrzymajcie się na chwilę ciszy, uklęknijcie, rozważając tę prawdę, która stanowi centrum naszego chrześcijańskiego życia.

W Niedzielę Wielkanocną zaś, proszę, przed śniadaniem, pomódlcie się, błogosławiąc pokarmy, które znajdą się na waszym stole.

To będzie trudny czas – wiem, że dla wielu to pierwsze od kilkudziesięciu lat święta Wielkiej Nocy bez możliwości uczestnictwa w liturgii. Niech wasze domy staną się świątyniami, w których zmartwychwstały Jezus będzie zawsze zwyciężał zło, cierpienie i śmierć. Jestem z wami, modlę się za was i wierzę, że niedługo minie to ciężkie doświadczenie i spotkamy się w naszych wspólnotach, radując się swoją obecnością i bliskością. Serdecznie was pozdrawiam i z serca błogosławię!

Podziel się:

Oceń:

2020-04-07 14:12

Wybrane dla Ciebie

Wytrwajcie w miłości mojej!

2024-05-03 22:24

Agata Kowalska

Wytrwajcie w miłości mojej! – mówi jeszcze Jezus. O miłość czy przyjaźń trzeba zabiegać, a kiedy się je otrzymuje, trzeba starać się, by ich nie spłoszyć, nie zmarnować, nie zniszczyć. Trzeba podjąć wysiłek, by w nich wytrwać. Rzeczy cenne nie przychodzą łatwo. Pojawiają się też niezmiernie rzadko, dlatego cenić je trzeba, kiedy się wreszcie je osiągnie, trzeba podjąć starania, by w nich wytrwać.

Więcej ...

Łódzcy proboszczowie spotkali się z Ojcem Świętym Franciszkiem

2024-05-04 16:00

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

2024-05-04 22:24

Mat. prasowy

W czym właściwie Maryja pomogła Jezusowi, skoro i tak nie mogła zmienić Jego losu? Dlaczego warto się Jej trzymać, mimo że trudności wcale nie ustępują? Zapraszamy na piąty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o tym, że czasem Maryja przynosi po prostu coś innego niż zmianę losu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...