Reklama

Aspekty

Zmieniać świat na lepszy

– Świąteczna Wrażliwość to kampania, której celem jest wsparcie osób potrzebujących lub aktualnych projektów realizowanych na terenie parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku. Narzędziem tu używanym jest opracowywany co roku list, audiobook czy też mail, który zawiera informacje o osobach, którym chcemy pomóc – mówi Marta Duśko.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamil Krasowski: Kiedy i jak narodziła się Świąteczna Wrażliwość?

Marta Duśko: Kiedy pyta się ludzi pod koniec ich życia, czego najbardziej żałują, większość odpowiada: Tego, co mogliśmy zrobić, a nie zrobiliśmy. Wiem jedno, każdy z nas może i, moim zdaniem, powinien w miarę swoich możliwości zmieniać świat na lepszy. Czasami to niewiele kosztuje: dobre słowo, życzliwe spojrzenie, podanie pomocnej dłoni. Krótko mówiąc, udzielenie wsparcia tym, którzy go potrzebują. Daje to ogromną satysfakcję i poczucie, że życie ma sens, ponieważ możemy mieć wpływ na jego bieg. W myśl zmiany świata na lepsze w 2016 r. wymyśliliśmy z ks. Markiem Kidoniem kampanię Świąteczna Wrażliwość.

Na czym ona polega?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Świąteczna Wrażliwość to kampania, której celem jest wsparcie osób potrzebujących lub aktualnych projektów realizowanych na terenie parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku. Narzędziem używanym w Świątecznej Wrażliwości jest opracowywany co roku list, audiobook czy też mail, który zawiera informacje o osobach, którym chcemy pomóc. W liście znajduje się opis sytuacji danej rodziny, wskazówki, czego ona potrzebuje oraz w jaki sposób można jej udzielić wsparcia. Nie trzeba też wskazywać konkretnego projektu, można po prostu wpłacić środki na konto parafii i wtedy my decydujemy, komu i jak udzielić pomocy w imieniu darczyńcy.

Czy możesz podać konkretny przykład pomocy udzielonej w ramach tej akcji?

Przykłady mogę wymieniać bardzo długo, jednak najbardziej w pamięci zapisała mi się historia p. Józefa. Od wielu lat jest poważnie chory, ponadto jest inwalidą (nie ma nogi) i porusza się na wózku inwalidzkim. Dzięki kampanii udało nam się kupić nowy wózek elektryczny oraz tradycyjny. Pan Józef otrzymał też protezę nogi i może poruszać się samodzielnie.

Do kiedy i jak można was wspierać? Działacie tylko „od święta” czy przez cały rok?

Listy wysyłamy w połowie listopada. Staramy się, aby pomoc została udzielona jeszcze przed świętami. Nie zawsze udaje się jednak zebrać pełną kwotę i zbiórka trwa cały rok. Tak samo z udzielaną pomocą. Bywały przypadki, że potrzebującą rodzinę wspieraliśmy przez cały rok. W tegorocznym liście zwracamy się z prośbą o wsparcie m.in. Marcina, który uległ wypadkowi, rehabilitacji Pawła, pomoc p. Krystynie opiekującej się niepełnosprawną córką, zbieramy na remont dachu kościoła w Nietkowie, wyposażenie wozu strażackiego OSP Czerwieńsk. Wszystkie te zbiórki ogłosiliśmy na portalu allages.pl i za jego pośrednictwem można wpłacać pieniądze. Tam też znajdują się szczegółowe informacje, na co dokładnie pieniądze są zbierane. W liście wskazujemy tak naprawdę zalążek problemów, z którymi spotykamy się na co dzień. Pieniądze można też wpłacać na nr konta parafii, który jest podany na stronie internetowej: parafiaczerwiensk.pl . Wówczas środki zostaną rozdysponowane według potrzeb.

Marta Duśko pochodzi z Czerwieńska. Obecnie zielonogórzanka. Od lat angażuje się w wolontariat, m.in. działa w Parafialnym Zespole Caritas w Czerwieńsku. Od trzech lat jest fundraiserem i pozyskuje środki dla organizacji pozarządowych.

Podziel się:

Oceń:

2019-12-19 13:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wigilia dla starszych i samotnych w Czerwieńsku

W Wigilii uczestniczyło ponad 80 osób z Czerwieńska, Borynia, Lasek i Nietkowa

Karolina Krasowska

W Wigilii uczestniczyło ponad 80 osób z Czerwieńska, Borynia, Lasek i Nietkowa

Parafialny Zespół Caritas przy parafii św. Wojciecha w Czerwieńsku przygotował wigilię dla osób starszych i samotnych. Organizatorzy zadbali nie tylko o ciała, ale również o ducha każdego z zaproszonych gości.

Więcej ...

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Śp. ks. Tadeusz Kasperek - proboszcz, jakich mało

2024-05-20 22:29

Katarzyna Dybeł

Serce i czas miał dla wszystkich, ale w centrum jego duszpasterskiej troski były dzieci i osoby chore, starsze, zmagające się z cierpieniem i niezrozumieniem - wspomina Katarzyna Dybeł.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...