Reklama

Niedziela Przemyska

Archidiecezjalny Kongres Biblijny

Blisko Biblii

Uczestnicy Kongresu w kościele Chrytstusa Króla w Jarosławiu

Henryk Grymuza

Uczestnicy Kongresu w kościele Chrytstusa Króla w Jarosławiu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Słowo Boże pochodzi od samego Stwórcy. Znajduje najpełniejsze odzwierciedlenie na kartach Biblii. Pismo Święte należy czytać ze zrozumieniem. Jego przesłanie powinno znaleźć pełne prawo obywatelstwa w życiu codziennym.

W sobotę19 października w parafii pw. Chrystusa Króla w Jarosławiu zorganizowano Archidiecezjalny Kongres Biblijny. Spotkanie to odbyło się z udziałem abp. Józefa Michalika. Wzięli w nim udział kapłani, siostry zakonne, młodzież szkolna, także wierni z całego archiprezbiteratu. Niezwykłe wydarzenie, ogromne skupienie i pogłębiona refleksja religijna. Tak można by scharakteryzować wydarzenie, którego wymowa pozostanie w świadomości uczestników w czasach zdeterminowanych jakże często przez ostrą konfrontacyjną postawę wobec Kościoła i jego wyjątkowego miejsca w życiu społecznym.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Prawdomówność Jezusa

Wszystko to, co dzieje się w parafii Chrystusa Króla, ma zawsze walor profesjonalny. Dlatego ks. Andrzej Surowiec (proboszcz i archiprezbiter jarosławski) dołożył starań, aby Kongres miał właściwy walor poznawczy, teologiczny, społeczny, kulturalny i integracyjny. I tak się w rzeczy samej stało. Kongres Biblijny to inicjatywa ks. prof. Stanisława Haręzgi, który otworzył spotkanie i oznajmił, że parafia Chrystusa Króla jest jedną z sześciu stacji, które realizują tego typu działania.

Reklama

Pierwszy wykład pt. „Prawdomówność Jezusa” zrealizował ks. dr hab. Stanisław Wronka. Problematykę „Kultu w Duchu i Prawdzie” poruszyła siostra dr hab. Emmanuela Klich (OSU). Wykładowcy związani są z Uniwersytetem Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

Ten Kongres pokazuje, jak Słowo Boże szerzy się i rośnie – powiedział podczas otwarcia ks. prof. St. Haręzga. – Zaczęliśmy od Polańczyka poprzez Strachocinę i Łańcut. Dzisiaj przyszła kolej na Jarosław. (…) Przez świat współczesny przetacza się wojna kulturowa. W tym świecie – trzeba powiedzieć także i w Kościele – trwa dramatyczne zmaganie się o prawdę. Jesteśmy świadkami niebywałych debat dotyczących prawdy.

U Ciebie, Boże, schronienie me

Wzmocnieniem przekazu zrealizowanego w ramach wykładów, po degustacji wybornych ciast, a następnie po odbyciu pogłębionej modlitwy, były akordy śpiewacze w wykonaniu funkcjonującego od sześciu lat w parafii Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Tuczempach amatorskiego chóru mieszanego „Deo Cantamus”. 30-osobowy zespół działa pod kierunkiem Dominiki Godzień. Panu Bogu i jarosławskim słuchaczom zaprezentował część swojego bogatego repertuaru obejmującego m.in. psalmy.

Sakramentów nie można odłączać od życia

Kulminacją Kongresu Biblijnego w Jarosławiu była uroczysta Eucharystia. Koncelebrze, w której uczestniczyło kilkudziesięciu księży z Jarosławia i podjarosławskich parafii, przewodniczył abp Józef Michalik. W homilii dostojny hierarcha, który Jarosław darzy ogromną sympatią, podkreślił znaczenie wspólnotowości biblijnej, która rozwija się grupowo w wielu środowiskach w Polsce i Archidiecezji Przemyskiej. Równocześnie wskazał na dehumanizację, która ujawnia się wobec Kościoła przeciwko tradycjom i zwyczajom. Niepokoimy się o ten stan rzeczy – powiedział m.in. Ksiądz Arcybiskup. – To nie jest w porządku, że ludzie nie potrafią zrozumieć, że wiary, chrztu, sakramentów nie można odłączać od życia.

Przesłanie i błogosławieństwo

Sobota upłynęła pod znakiem życzliwego doświadczenia słonecznej jesiennej aury. Na zakończenie archiprezbiter ks. Andrzej Surowiec podziękował inicjatorowi Kongresu, a kapłanom, siostrom zakonnym, młodzieży i wspólnotom parafialnym za twórczy i aktywny udział. Przed błogosławieństwem abp. Józef Michalik przekazał błogosławieństwa dla grup biblijnych z Archiprezbiteratu oraz dla parafii przystępujących do projektu odnowy biblijnej.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-29 12:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Każde małżeństwo sakramentalne jest do uratowania

 Prof. UKSW Maria Ryś (z prawej) oraz dr Grażyna Koszałka z Hamburga

Archiwum Fides et Ratio

Prof. UKSW Maria Ryś (z prawej) oraz dr Grażyna Koszałka z Hamburga

Więcej ...

Kard. Dziwisz: św. Jan Paweł II był przekonany, że ocalenie zawdzięcza Matce Bożej

2025-05-13 19:06

Włodzimierz Rędzioch

W Bazylice św. Piotra upamiętniono 44. rocznicę zamachu na św. Jana Pawła II. „To Matka Boża (…) pokrzyżowała plany zamachowca i tych, którzy go wysłali” - mówił w homilii podczas wieczornej Mszy św. kard. Stanisław Dziwisz. Były papieski sekretarz podkreślał, że dramat z 13 maja 1981 roku był i nadal jest znakiem dla Kościoła.

Więcej ...

"Rerum novarum". Kamień węgielny katolickiej nauki społecznej

2025-05-14 21:11
Philip de László

pl.wikipedia.org

Philip de László "Portret Leona XIII" (1900)

15 maja 1890 r. papież Leon XIII ogłosił encyklikę "Rerum novarum". Ta data, jak i wybór kard. Prevosta na papieża Leona XIV jest okazją do przypomnienia treści tego dokumnetu.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Policja uruchomiła Child Alert, poszukiwana jest 11-letnia...

Wiadomości

Policja uruchomiła Child Alert, poszukiwana jest 11-letnia...

Watykan: jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej

Kościół

Watykan: jakich zmian dokona Leon XIV w Kurii Rzymskiej

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Z czym kojarzy się imię Leon? Ta odpowiedź kard. Rysia...

Kościół

Z czym kojarzy się imię Leon? Ta odpowiedź kard. Rysia...

Kim jest nowy PAPIEŻ?

Leon XIV

Kim jest nowy PAPIEŻ?

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Kościół

PILNE! Habemus papam! MAMY PAPIEŻA!

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Leon XIV

Watykan: pierwsze plany nowego papieża

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Wiara

Egzorcyzm papieża Leona XIII

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV

Leon XIV

Znamy herb i dewizę Papieża Leona XIV