Reklama

Niedziela Kielecka

Wolontariusze niczym aniołowie

Szkolne Koło Caritas z Brynicy pracuje na medal

TD

Szkolne Koło Caritas z Brynicy pracuje na medal

Październik to czas na sadzenie cebulek żonkili, które zakwitną wiosną i – rozdawane na ulicach – będą przypominały o hospicjum, jego pacjentach i potrzebach. Zakładanie rabaty żonkilowej przy Hospicjum Caritas Diecezji Kieleckiej im. św. Matki Teresy z Kalkuty to czas, gdy spotykają się wolontariusze, pacjenci, personel placówki i wszyscy, którym leży na sercu los ludzi będących w ostatnim etapie swojego życia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamiętają o nich wolontariusze. – W tym roku do kampanii Pola Nadziei przyłączyły się nowe szkoły: SP im. Józefa Piłsudskiego w Rykoszynie i Zespół Szkół Przemysłu Spożywczego im. Danuty Siedzikówny „Inki” w Kielcach – informuje Anita Grzesik, koordynator kampanii PN z ramienia kieleckiej Caritas.

Młodzi ludzie oznakowani papierowymi żonkilami byli dla wszystkich radością tego dnia. – To jest szczęście i satysfakcja, gdy pomaga się innym – mówi siódmoklasistka Ola Śnioch ze szkoły w Dębskiej Woli. – My dopiero początkujemy w tej akcji, ale jest duży zapał i potencjał wolontariuszy. Na wiosnę, gdy rozdawaliśmy ścięte żonkile, ludzie w naszej parafii okazali się bardzo ofiarni, nawet gdy kwiatów już zabrakło. W tym roku też zasadziliśmy żonkile przy szkole – mówi katechetka Jolanta Ślusarczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Skupieni na aniołach

– Jest coś, co łączy Aniołów Stróżów, Matkę Teresę i wolontariuszy (...). Każdy człowiek związany z hospicjum chce towarzyszyć choremu bliźniemu niczym Anioł Stróż. Możemy w ten sposób naśladować aniołów – mówił podczas Mszy św. w hospicjum bp Andrzej Kaleta. Eucharystia była sprawowana w hospicyjnej kaplicy z udziałem osób chorych i wolontariuszy z różnych stron diecezji.

W homilii bp Kaleta nawiązał do wspomnienia Aniołów Stróżów i ich zadania zestawił z działalnością wolontariuszy, lekarzy, personelu hospicjum – wszystkich, pomagających terminalnie chorym. Liturgia dnia skłaniała do „bacznego” – jak mówił biskup – przyjrzenia się tym relacjom.

– Zadanie aniołów to kontemplować oblicze Boga, ale także pomagać ludziom w rozpoznawaniu woli Bożej – mówił bp Kaleta. Zauważył także, że „pomoc niesiona pacjentom hospicjum domaga się trwania przed Bogiem”, jak czyniła to św. Teresa z Kalkuty, która nie pozwalała siostrom posługiwać przy chorych, czy wyjść na ulice Kalkuty, zanim „nie spędziły godziny przed Najświętszym Sakramentem, by napełnić się Bożą siłą”. Biskup zauważył także, że „wolontariat to okazja dla każdego, by z miłością, w postawie towarzyszenia, pochylać się nad drugim człowiekiem”.

Reklama

W kieleckim hospicjum, zbudowanym przez kielecką Caritas i z ofiar darczyńców, przebywa obecnie 27 chorych, a 16 – w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym.

Towarzyszenie

Tym słowem bp Andrzej Kaleta określił zaangażowanie w Pola Nadziei. Jest to zadanie realizowane z dużym powodzeniem przez mające doświadczenie na tym polu Szkolne Koło Caritas z Brynicy w parafii Chełmce.

Magda Guzy jest już włączona w jego działalność trzeci rok i od tego czasu pomaga w hospicjum. – Tańczymy i śpiewamy dla pacjentów, organizujemy kiermasze, a z dochodów kupujemy środki higieniczne, materace i inne potrzebne rzeczy dla chorych. Robimy też różne ozdoby, np. przed Bożym Narodzeniem – opowiada.

– Wstąpiłam to Szkolnego Koła Caritas za namową koleżanek. Jeżdżę do hospicjum, bo to daje mi dużo radości, gdy pomagam innym, gdy ktoś się uśmiechnie, poczuje lepiej. Nie boję się ciężko chorych, dużo uczę się w hospicjum. To jest pozytywne dla mnie i dla pacjentów – mówi Klaudia Zarychta. – Czasami organizujemy duże wydarzenia, a czasami tylko tutaj jesteśmy i nieraz wystarczy mały gest. Ostatnio pomogłam jednemu panu założyć klapki – opowiada Ala Kozieł.

Wraz z katechetką Joanną Jaworską dziewczęta ze SKC raz w miesiącu przyjeżdżają do Kielc, aby pomagać w hospicjum. – Czy trudno o wolontariuszy? Nie powiedziałabym, bo jeśli młodzież widzi, że innym pomaganie daje tak wiele, że wolontariusze są szczęśliwi, naprawdę nie trzeba namawiać. Poza tym ten wolontariat sporo uczy ich samych, pokonują różne bariery, np. nieśmiałość – tłumaczy.

Jak informuje Anita Grzesik, wolontariat hospicyjny jest realizowany przez ponad 20 szkół w regionie, nie tylko kieleckich. Wolontariuszami hospicjum są m.in. uczniowie szkół: w Bęczkowie, Brynicy, Chełmcach, Chęcinach, Krajnie, Łukowej, Mniowie, Porzeczu, Radlinie i Oblęgorku.

Po Mszy św. odbyło się spotkanie integracyjne wolontariuszy i gości, a przed budynkiem kieleckiego hospicjum, na rabacie posadzone zostały cebulki żonkili. Gdy wiosną zakwitną, będą rozdawane na kieleckich ulicach w zamian za datki do puszek. Zebrane w ten sposób pieniądze przeznaczone będą na działalność hospicjum. Zakupiony zostanie m.in. sprzęt medyczny, a także środki higieniczne oraz środki czystości. W ramach tegorocznej edycji kampanii oprócz zbiórki pieniędzy zaplanowano również spotkania informacyjno-edukacyjne z młodzieżą w szkołach.

Podziel się:

Oceń:

2019-10-22 13:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ten czas zapamiętają na zawsze

Niedziela małopolska 32/2017, str. 5

Zofia Świerszczyńska

Rocznica Światowych Dni Młodzieży to okazja do wspomnień, ale także zauważenia pierwszych owoców tego wydarzenia. W wielu parafiach działalność młodzieży znalazła swoją kontynuację, o czym opowiadają wolontariusze.

Więcej ...

Pielgrzymka prezydenckiego kapelana: "od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić"

2024-06-24 13:59

Archiwum ks. Zbigniewa Krasa

Ksiądz Zbigniew Kras, kapelan prezydenta Andrzeja Dudy idzie z samotną pielgrzymką "w intencji ustania wojny w Ukrainie i w Palestynie, od Krzyża, do Krzyża i z Krzyżem, którego trzeba znowu bronić". Ruszył 10 czerwca z Bałtyckiego Krzyża Nadziei, a celem jest Giewont. Duchowny codziennie relacjonuje swoją pielgrzymkę w mediach społecznościowych.

Więcej ...

Abp Gänswein: usunięcie z Watykanu było gorzkim osobistym doświadczeniem

2024-06-26 09:58

Włodzimierz Rędzioch

Arcybiskup Georg Gänswein postrzega swoją nominację na nuncjusza apostolskiego w krajach bałtyckich jako koniec swojego "wygnania". „Usunięcie z Watykanu przez papieża Franciszka było dla niego gorzkim osobistym doświadczeniem", powiedział były prywatny sekretarz papieża Benedykta XVI i emerytowany prefekt Domu Papieskiego niemieckiemu tygodnikowi "Die Tagespost" z Würzburga.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?